Спроби «відіспатися у вихідні» за весь робочий тиждень можуть бути шкідливі для серця. Це показало дослідження, представлене експертом-сомнологом Марі-П’єр Сент-Онж (Marie-Pierre St-Onge) на American Heart association’s Scientific Sessions.

В її роботі були враховані дані більш 21 000 людей – літніх жінок-медпрацівників без серцево-судинних захворювань або раку в анамнезі. Середній вік жінок, що взяли участь в дослідженні становив 72 роки. Ті з них, хто у вихідні спав хоча б на 2 години довше, щоб впоратися з недосипанням протягом робочого тижня з більшою ймовірністю стикалися з проблемами зі здоров’ям серця і судин. Крім того, при порівнянні показників сну з чоловіками, з’ясувалося, що жінки недосипають частіше.

Основна проблема такої поведінки полягає в тому, що при «компенсації» щоденного недосипання, людина не прагне змінювати свій режим дня в будні, і недолік сну стає «хронічним».

Дослідження показало, що важливо не тільки мати достатню сумарну тривалість сну протягом тижня, але і виконувати «щоденну норму». Тому важливо не змінювати режим на вихідних у порівнянні з робочим тижнем. Набагато корисніше вибудувати ритм сну і неспання таким чином, щоб щоденна тривалість сну в робочі дні не відрізнялася від цих показників на вихідних, і становила не менше 7 годин.

Недолік сну впливає на рівень гормону стресу – кортизолу, який відповідає за регуляцію запальних процесів і за реакцію організму, іменовану «бий і біжи». Коливання рівнів адреналіну і кортизолу можуть викликати збої циркадних ритмів, проблеми з симпатичною та парасимпатичною нервовою системою. А в перспективі – призвести до збільшення ваги і підвищення артеріального тиску, що в свою чергу неминуче спричиняє проблеми з серцем і судинами. Наприклад, за даними Американської асоціації серця (American Heart Association), серед людей з гострим коронарним синдромом, приблизно кожен третій пацієнт зазначав порушення сну і недосипання.

«Відсипаючись у вихідні, ви не рятуєте себе і своє здоров’я. Найкраще кожну ніч спати не менше семи годин, і кожен день лягати спати вчасно, ніж намагатися впоратися з недосипом під час вихідних», – уклала Сент-Онж.

Раніше, в 2016 році вчені з Американської асоціації серця повідомили, що недосип, апное та безсоння можуть значно підвищити ризики ожиріння, високого кров’яного тиску, діабету 2 типу, інсульту та ішемічної хвороби серця.

Джерело: medportal