Точно відповісти на питання, що таке лінь, практично неможливо. Психологічний аналіз ліні дозволяє зрозуміти, чому люди лінуються.

Відраза від праці або її оптимізація?

Відомий лексикограф Володимир Даль визначав лінь, як відразу від праці, справи, занять, а також як схильність до дармоїдства і ледарства. З еволюційної (або біологічної) точки зору лінь можна розглядати в якості одного з принципів оптимізації витрати енергії. Всі живі істоти, від бактерій і до людини, прагнуть отримати максимум корисних речовин та інформації, при цьому витративши на це мінімум енергії. Іншими словами, лінь – це явище, що генетично детермінується, яке застерігає людський організм від перевантажень.

Насправді, дати точне визначення ліні – неможливо, оскільки це вельми багатогранне поняття, яке у кожного індивіда може проявлятися по-різному і виникати внаслідок різних причин.

Чому люди лінуються?

Низький рівень мотивації

Часто лінь можна розглядати, як бажання не вживати певні дії, а не відсутність бажання займатися трудовою діяльністю взагалі. Якщо людина відчуває, що вона займається не тією справою, то, швидше за все, у неї буде виникати внутрішній опір, який дуже складно подолати. Також людина неохоче займатиметься справою, якщо від неї немає ніякої особистої вигоди. Таким чином, заняття, яке не приносить задоволення і низька заробітна плата (навіть за улюблену роботу) сприяють появі внутрішнього опору до роботи.

Читайте також:  Ігри наживо в казино Pin-Up

Слабка вольова сфера

Брак сили волі – одна з найпоширеніших причин людської ліні. Ця ситуація, коли працівникові цілком зрозуміло, що потрібно зробити, проте руки все ніяк не доходять до того, щоб почати. Знаходиться величезна кількість виправдань і відмовок, аби не почати роботу і відкласти її на максимально пізній термін. При цьому найскладніше для людини – почати. Як відомо, шлях в тисячу кілометрів завжди починається з першого кроку.

Індивідуальний стиль діяльності

Іноді лінь – це спосіб, завдяки якому людина врівноважує свою індивідуальність з навколишнім світом. Наприклад, існує категорія людей, які можуть якісно виконувати свою роботу тільки тоді, коли є достатній рівень напруги. Людина стихійно або свідомо може відкладати виконання роботи на час, коли далі відтягувати вже не можна. Саме в таких умовах деякі працівники якісно і раціонально виконують свою роботу.

Читайте також:  Керування стресом: здорові методи впоратися із повсякденними ситуаціями

Інтуїтивна лінь

Іноді лінь є одним із проявів людської інтуїції. Наприклад, буває так, що необхідно зробити якусь справу, але людина всіляко противиться її виконанню, відкладаючи все в останній момент. Однак незабаром з’ясовується, що насправді нічого робити й не треба. Таку лінь зрозуміти дуже складно, оскільки інтуїція є несвідомим процесом, яка не осягається свідомістю.

Лінь як спосіб отримати задоволення

По Фрейду енергія людини завжди прагне на отримання задоволення шляхом ослаблення внутрішньої напруги. З точки зору психоаналізу, лінь можна розглядати в якості прагнення отримати задоволення в даний момент, не чекаючи результату. Це набагато легше і ефективніше, ніж отримати задоволення від роботи, коли необхідно отримати результат.

Спосіб уникнути відповідальності

Іноді лінь – це спосіб зняти з себе відповідальність. Цей феномен, як правило, формується ще в дитинстві і, в основному, притаманний чоловікам. Винуватцями «безвідповідальності» людини найчастіше виступають батьки, які оберігають своїх дітей від виконання важливої ​​роботи.

Читайте також:  Секрети успішної роботи з Прозорро для новачків

Лінь як захисна реакція

Повертаючись до теми еволюції, слід зазначити, що бажання нічого не робити може бути результатом розумового чи фізичного перевантаження. Людині просто потрібно трохи часу для відпочинку, щоб відновити сили.

Двигун прогресу

Людство безперервно прагне якомога більш раціонально витрачати свої сили і час. Науково-технічні революції дозволили людині витрачати менше енергії на виконання як фізичної, так і розумової роботи. Пральна машина замість ручного прання, калькулятор замість множення в стовпчик, автомобіль замість коня, інтернет як універсальний засіб отримання інформації. Двигуном цих та безлічі інших винаходів стало непереборне бажання людини спростити собі роботу і підвищити рівень комфорту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ НЕ ВАРТО ПРАГНУТИ ДО ЩАСТЯ?

ЗДОРОВ’Я І ПСИХОЛОГІЧНИЙ КЛІМАТ В СІМ’Ї

ПСИХОЛОГІЯ СУПЕРЕЧКИ: ЧОМУ СПЕРЕЧАЮТЬСЯ ЛЮДИ?