Продовжуємо розповідати про вітаміни — в цей раз мова піде про здоров’я серця. Ми попросили лікаря-кардіолога, к. м. н., терапевта Марію Кирилову пояснити, які корисні елементи, необхідні для відмінної роботи серцево-судинної системи.

Ми не рекомендуємо самостійно підбирати собі вітаміни (навіть якщо ваша мета — профілактика). Тільки лікар, спираючись на результати аналізів, може виявити нестачу того чи іншого елемента і призначити відповідний саме вам комплекс мікро – і макроелементів.

Вітамін Е

— Для запобігання серцево-судинних захворювань у комплексному лікуванні використовується вітамін Е (токоферол). При регулярному і тривалому вживанні — в добовій дозі 100-800 МО — ризик розвитку ішемічної хвороби серця та інсульту знижується на 30%. В умовах недостатності кровообігу серця є також антиаритмічну дію вітаміну Е. У здорових людей та хворих на цукровий діабет відзначено зниження рівня глюкози (у разі виявлення підвищеного рівня). Будучи потужним антиоксидантом, вітамін Е перешкоджає окисленню жирів і, відповідно, захищає серцево-судинну систему від потенційних ушкоджень. Крім того, він модулює функції імунної системи, виступаючи прямим протектором клітинних мембран. Дія вітаміну Е реалізується в присутності інших антиоксидантів — аскорбінової кислоти, бета-каротину, биофланоидов, коензиму Q.

Вітамін А

Профілактичний прийом вітаміну А і каротиноїдів (бета-каротин) знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань (для запобігання інсульту бета-каротин особливо рекомендований курцям).

Вітамін С

Вітамін С має багатосторонню дію на організм людини. Регулярне вживання вітаміну С сприяє зниженню «поганого» холестерину, стабілізує рівень цукру в крові і нормалізує процеси згортання крові.

Вітамін F

Вітамін F — це комплекс ненасичених жирних кислот. Його включають до складу препаратів, спрямованих на зниження рівня холестерину в крові (якщо він підвищений). Вітамін F бере участь в обміні ліпідів і запобігає відкладенню «поганого» холестерину у вигляді бляшок на стінках судин. Крім того, він уповільнює запальні процеси в організмі. Вітамін F міститься в риб’ячому жирі і деяких оліях. Вчені з’ясували, що, наприклад, ескімоси Гренландії, які харчуються жирно. холодноводною рибою, не страждають захворюваннями серця і судин. Точні норми споживання емпіричним шляхом не встановлені, але в міжнародній практиці за основу береться один відсоток від загальної добової потреби в калоріях. Вітамін F не є лікарським засобом, але застосовується тим не менш досить успішно.

Вітамін F

Вітамін D

Зараз проводиться досить багато досліджень, які підтверджують сприятливий вплив вітаміну D на серцево-судинну систему. Його дефіцит може бути фактором ризику інфаркту міокарда, серцевої недостатності, інсульту, а також артеріальної гіпертонії і цукрового діабету. Є дослідження, що підтверджують взаємозв’язок рівня вітаміну D в організмі і жорсткості артерій (у дослідженнях в тому числі брали участь жінки у період постменопаузи та пацієнти з цукровим діабетом). А на початку 2018 року були опубліковані результати досліджень Університету Огайо, в яких стверджувалося, що вітамін D запобігає і відновлює пошкодження ендотелію артерій, спричинені цукровим діабетом, гіпертонічною хворобою і атеросклерозом. Щоб підтримувати адекватний рівень вітаміну D протягом усього року, більшості дорослих людей рекомендується приймати 800-2000 МО на день.

Вітамін P

Вітамін Р (рутин) — це водорозчинний вітамін, важливий компонент комплексного захисту серцево-судинної системи. Разом з вітаміном С, який зміцнює судинну стінку на молекулярному рівні і знижує кровоточивість. Вітамін P у фармацевтиці зазвичай випускається або в комбінації з аскорбіновою кислотою, або як компонент вітамінно-мінеральних комплексів. Рекомендоване дозування рутину коливається в межах 25-50 мг на добу — як для дітей, так і для дорослих.

Вітаміни

Коензим Q10

Серцево-судинній системі також необхідна вітаміноподібна речовина Q10. Коензим Q10 міститься практично у всіх клітинах організму, проте вища його концентрація в серці (орган з високими потребами в енергії). Він бере участь в антиоксидантному захисту клітин, в тому числі і кардіоміоцитів. Q10 частково синтезується організмом, попереджує розвиток інфаркту міокарда, аритмії, артеріальної гіпертонії, серцевої недостатності, кардіоміопатії, ішемічної хвороби серця і атеросклерозу. Він успішно застосовується в різних добавках, в тому числі у спортсменів. У радянський час Q10 використовувався для кращої адаптації метеозалежних людей. Найбільше коензиму Q10 міститься в червоних сортах м’яса, соєвому і пальмовій олії, арахісі й оселедці, а його добова норма споживання становить 3-6 мг.

L-карнітин

Багато спортсменів використовують L-карнітин — вітаміноподібна речовина, схоже на вітаміни групи В — для підвищення ефективності тренувань. Він забезпечує правильне протікання метаболічних процесів у тканинах, у тому числі і в серцевому м’язі.

Мікроелементи

Основні мікроелементи, які пов’язані з роботою серцево-судинної системи — це магній, селен, цинк, калій, фосфор і кальцій. Встановлено, що дисбаланс магнію, калію і кальцію призводить до розвитку різних порушень серцевого ритму, а оптимальний рівень всіх мікроелементів важливий для підтримки внутрішнього електролітного балансу. Але слід зазначити, що використання вітамінних комплексів у багатьох випадках утруднене їх нестійкістю або нездатністю організму їх засвоїти. Саме тому необхідно харчуватися збалансовано і своєчасно лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту.

Джерело: The Challenger