Для нормального протікання вагітності і здоров’я майбутньої дитини дуже важливо забезпечити свій організм необхідними вітамінами.

Важливість повноцінного харчування

Відомо, що вагітна жінка повинна харчуватися за себе і за свого майбутнього дитини. Тому під час вагітності, як правило, підвищується апетит. Так організм намагається вирішити проблему браку вітамінів і мікроелементів, які так необхідні як для майбутньої мами, так і для плоду.

Вчені та медики вже давно встановили, що дефіцит біологічно активних компонентів під час вагітності вкрай негативно позначається на здоров’ї дитини. За рівнем негативного впливу на плід брак вітамінів і мікроелементів можна зіставити з впливом інфекції або навіть генетичних факторів. При цьому більшість захворювань виявляються вже у новонароджених, і лише деякі недуги розвиваються через деякий час. Особливо небезпечна нестача біологічно активних компонентів на стадії утворення органів у ембріона. Зокрема, доведено, що дефіцит білка, фолієвої кислоти, цинку і міді може привести до пороку розвитку внутрішніх органів.

Найкраще дана проблема вирішується в розвинених країнах. Наприклад, в США і країнах Європи значна частина харчових продуктів додатково вітамінізується. У молоко, соки, сир, солодощі, напівфабрикати та інші продукти виробники додають вітамінно-мінеральні комплекси, що допомагає уникати важких наслідків вітамінного дефіциту. Тут потрібно відзначити той факт, що і в нашій країні така вітамінізація їжі також практикується, однак ми в цій справі поки новачки. Тому вагітним жінкам потрібно бути уважними і ретельно стежити за своїм харчуванням.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах
Фолієва кислота для вагітних

Фолієва кислота (вітамін В) бере активну участь у поділі клітин, а також сприяє нормальному формуванню плаценти. Фолієва кислота – водорозчинний вітамін, тому і чоловікам і жінкам його потрібно приймати з їжею кожен день, так як всі водорозчинні вітаміни виводяться з організму протягом доби. Посилений прийом цього вітаміну потрібно почати за 2-3 місяці до планованого зачаття дитини, і приймати до закінчення першого триместру вагітності. Відносно рекомендованих доз, то з цим питанням краще всього звернутися до лікаря. Залежно від ваших фізіологічних параметрів рекомендується приймати 0,4-0,8 мг цього вітаміну на добу.

Найбільше фолієвої кислоти міститься в темних зелених овочах: ​​спаржа, салати, шпинат. Також багато фолієвої кислоти міститься в моркві, авокадо, абрикосах, дині, буряках, гарбузах, бобових, яйцях і крупах.

Вітамін А

Вітаміни для вагітнихВітамін А бере участь у рості і розвитку тканин і органів та підтриманні імунного захисту. Крім того, вітамін А критично важливий для здоров’я кісток, шкірних покривів і очей.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Нестача вітаміну може призвести до затримки розвитку плода, а також викликати ряд фізіологічних порушень у майбутньої дитини. Проте варто пам’ятати, що вітамін А – це жиророзчинний вітамін, здатний відкладатися про запас. Надлишок цього вітаміну може стати причиною пороків центральної нервової системи, нирок, статевих органів, серця і кінцівок плода.

Міститься вітамін А в печінці, сирі, сирі, вершках, риб’ячому жирі. У моркві, солодкому перці і в інших овочах і фруктах міститься його попередник – провітамін А або каротин.

Вітаміни групи В

Вітаміни групи В беруть участь практично у всіх обмінних процесах і біохімічних циклах. Нестача вітамінів цієї групи призводить до проблем в роботі нервової, серцево-судинної систем, як матері, так і плода.

Джерелами вітамінів групи В є цільнозерновий хліб, нешліфований рис, бобові, гречана крупа, риба.

Вітамін D

Починаючи з другого триместру вагітності, лікарі радять більше уваги приділяти вітаміну D. Цей вітамін виконує вкрай важливу функцію – бере участь у процесі формування скелета. Вітамін D утворюється під впливом ультрафіолетових променів сонця. Тому частіше виходьте на прогулянки в сонячний день.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

З продуктів, вітамін D міститься в рибі, печінці тріски, а також в дуже малих кількостях в яєчному жовтку, вершковому маслі і молоці.

Вітамін С

Добове дозування вітаміну С для вагітної жінки становить близько 100 мг. У деяких країнах (США, Великобританія) дозу знижують, так як вважають, що занадто високі концентрації вітаміну С у вагітної жінки ведуть до зниження його концентрації у плода. Нестача вітаміну С призводить до ослаблення захисних властивостей організму, а також веде до порушень у формуванні плаценти.

Багато вітаміну С міститься в шипшині й чорній смородині. Також аскорбінова кислота міститься майже у всіх овочах і фруктах.

Вітамін Е

При плануванні вагітності вітамін Е відіграє одну з ключових ролей. При нормальному його надходженні в організм жінки, нормалізується вироблення статевих гормонів, що у свою чергу нормалізує перебіг менструальних циклів. При ранніх термінах вагітності вітамін Е запобігає викидню. Джерелом вітаміну Е є в першу чергу злаки і рослинні масла.