Механізм в мозку, який запобігає розвитку маніакально-депресивного розладу визначили вчені з Медичної школи Маунт-Синай (США) в ході дослідження, проведеного за участю родичів пацієнтів, які страждають від цієї хвороби, повідомляє American Journal of Psychiatry”.

Дослідники Медичної школи Маунт-Синай виявили, що велика кількість нервових з’єднань в районі мережі та діяльності базової (default mode network) в головному мозку може захистити від розвитку розвитку біполярного розладу у людини, у якої через споріднення – в 10 разів вища ймовірність захворіти.

Фахівці використовували функціональну магнітно-резонансну томографію (фмрт) для сканування мозку 78 пацієнтів з біполярним розладом, 64 здорових осіб, які є братами і сестрами досліджуваних пацієнтів і 41 здорових, не пов’язаних добровольців.

Вияснили, що хоча в мізках братів і сестер пацієнтів з біополярним розладом проявлялися невірні нейронні зв’язки в районах, відповідальних за відчуття і руху, характерні для хворих – випробовувані не відчували симптомів розладу, тому що недоліки були з лишком компенсовані великою кількістю викликів у сфері діяльності базової мережі, пов’язаних з внутрішніми процесами мислими (наприклад, вільним потоком думки). Збільшення кількості підключень в цьому регіоні не мали пацієнти, що страждають біполярним розладом.

Більшість факторів ризику для біополярного розладу, в тому числі, ризик генетичний, складний досвід з періоду раннього дитинства, прожита травма – не підлягає модифікації. Наше дослідження, однак, показує, що мозок змінює нейронні зв’язки, щоб протистояти біологічній чутливості до розвитку хвороби. Це дає надію на використання природного потенціалу мозку для створення нових методів профілактики, – говорить співавтор дослідження професор Софія Франгоу.

Вчені вже почали експерименти, спрямовані на те, щоб перевірити, чи можливе перетворення з’єднань нейронів в головному мозку людей, схильних до ризику біополярного розладу шляхом заохочення їх до виконання спеціальних завдань на комп’ютері. Попередні результати експериментів показують, що прості комп’ютерні техніки впливають на зміну функціональної структури мозку і полегшують симптоми захворювання у пацієнтів.

Біполярний розлад це психічне захворювання, яке характеризується виникненням перемінних періодів манії та депресії. Захворювання значною мірою погіршує щоденне функціонування, страждаючих від неї людей.