Чим раніше ви виявите цю аномалію розвитку суглобів дитини, тим легше буде її виправити.

Останнім часом лікарі все краще справляються із завданням виявлення та усунення вроджених патологій ще під час перебування малюка в утробі матері. Але досі існують проблеми, про наявність яких можна дізнатися тільки після народження дитини. Одна з таких проблем – вроджений вивих стегна.

Вроджений вивих стегна – це аномальний розвиток суглоба, при якому він не в змозі повноцінно функціонувати. Ця патологія у 3-6 разів частіше зустрічається у дівчаток, ніж у хлопчиків. Буває як односторонній, так і двосторонній вивих стегна.

Причини формування вродженого вивиху стегна

Існують різноманітні теорії з приводу причин виникнення цієї патології, але жодна з них не прийнята остаточно. Тим не менш, доведено, що ймовірність розвитку цієї аномалії збільшується:

 • при впливі зовнішніх несприятливих екологічних чинників
 • за наявності генетичної схильності
 • якщо на 10-15 тижні вагітності мається інфекція: вірусна або бактеріальна
 • при сідничному приляганні плоду
Чим небезпечний вроджений вивих стегна?

Вроджений вивих стегна вважається серйозною аномалією, що вимагає медичної корекції. Якщо дитині вчасно не буде надана лікарська допомога, то стегнова кістка і кістки тазу, пристосовуючись до навантажень, почнуть видозмінюватися. Голівка стегнової кістки втратить свою кулястість і сплощенність, а вертлужна западина – спеціальне поглиблення, де зазвичай розташовується голівка стегнової кістки, зменшиться. У такому випадку верхівка стегнової кістки зміститься назовні і догори.

Невправлений вивих стегна з часом може призвести до зміни постави, порушення ходи і кульгавості, а також стати причиною виникнення артриту кульшового суглоба.

Симптоми вродженого вивиху стегна

Новонароджений малюк ще не використовує ногу як опору, тому вивих не заподіює йому незручностей і може залишитися непоміченим. Проте, визначити вивих стегна потрібно на ранніх стадіях, це допоможе швидко і ефективно виправити порушення.

Вроджений вивих стегна – досить поширена патологія, для якої характерні такі симптоми:

 • клацання при розведенні стегон або симптом зісковзування
 • асиметрія сідничних складок
 • одна нога коротша за іншу
 • неможливість відвести ніжки в сторони на 80-90 °
 • стопа вивернута назовні

Ці симптоми не обов’язково говорять про наявність вивиху стегна. Так у перші дні життя у немовлят часто зустрічаються асиметричні шкірні складки. І наявність клацання при розведенні стегон також може зустрічатися у дітей з нормально сформованим суглобом. Тому при підозрі, що у вашого малюка вроджений вивих стегна, потрібно обов’язково провести додаткове обстеження. Як правило, для встановлення діагнозу використовують рентгенографію.

В однорічному віці вроджений вивих стегна можна діагностувати за допомогою нових симптомів. Серед них пізніший початок ходьби (в 13-15 місяців), кульгавість та інші ознаки, за якими кваліфікований лікар зможе поставити дитині точний діагноз.

Лікування вродженого вивиху стегна

лікування вивихуВроджений вивих стегна потрібно усувати на ранніх стадіях його виникнення. І чим раніше призначається лікування, тим легше ліквідується аномалія. Неправильне лікування або його відсутність призводять до вкорочення стегна, зниження функції м’язів, відвідних стегно, розвитку артриту та інших порушень. Лікування вродженого вивиху стегна може бути консервативним і хірургічним.

Консервативне лікування

Необхідно домогтися, щоб голівка стегна розташовувалася в «правильному» місці, так вона буде стимулювати розвиток кульшової западини. Для цього за допомогою спеціальних ортопедичних пристосувань ніжки дитини фіксують в особливому положенні розведення. Найчастіше використовують:

 • стремена Павлика
 • подушку Фрейка
 • шину Віленського
 • шину Волкова

Лікування триває до тих пір, поки кришка вертлюгової западини суглоба не набуде потрібної форми. Контроль лікування здійснюється за допомогою рентгенографії.

При легких формах дисплазії кульшового суглоба немовлятам рекомендують широке сповивання. При такому сповиванні ніжки згинаються і відводяться в тазостегновому суглобі, а між ними і памперсом прокладають багатошарову фланелеву пелюшку. А ось сповивання солдатиком, колишнє в ходу у наших мам, тепер вважається не просто немодним, але і шкідливим. Крім того призначають спеціальну лікувальну фізкультуру.

Хірургічне втручання

Якщо консервативні методи не допомагають, то в якості лікування застосовують оперативне лікування. Існує безліч різних варіантів хірургічного втручання, але найчастіше використовують позасуглобні операції, які вважаються оптимальними в цьому випадку.

Звертайте увагу на рухи дитини з перших днів життя. Консультуйтеся з лікарем з приводу всіх підозрілих проявів, які можуть говорити про патологічні зміни в суглобах. І тоді аномалії типу вродженого вивиху стегна можна буде виправити швидко і ефективно!

При вивихах і підвивихах тазостегнових суглобів у дітей та підлітків плавання і верхова їзда показані, інші навантаження вимагають обмеження. Для зміцнення м’язів – масаж і лікувальна фізкультура.