Симптоми клімаксу порушують повсякденне життя багатьох жінок. Цей дискомфорт можна якщо не виключити , то хоча б послабити.

Клімакс – це особливий період у житті жінки , коли на тлі загальних вікових змін в організмі згасає функція статевої системи. Настання клімаксу викликано віковою перебудовою організму , ці процеси охоплюють центральну нервову систему , серцево- судинну систему , ендокринні залози.

Зазвичай клімактеричний період настає в 45-50 років і триває 1,5-2 роки. У цей час гормональна діяльність яєчників згасає , і вироблення статевого гормону естрогену знижується. Іноді спостерігається ранній клімакс (до 40 -річного віку) і пізній – після 55 років. Вік настання клімаксу , як і симптоми , якими він супроводжується , багато в чому залежить від спадкового чинника .

Лікарі виділяють три стадії клімаксу :

  • пременопауза : місячні проходять рідше або частіше звичайного .
  • менопауза : настає , коли місячних немає протягом року.
  • постменопауза : період протягом 3-15 років після останньої менструації.
Симптоми клімаксу

Перебіг клімаксу і тяжкість його симптомів можуть відрізнятися у різних жінок . Його прояв залежить від спадковості , конституції тіла , стану організму , способу життя. Хтось не відчуває особливих змін у самопочутті , інших турбують симптоми , які заважають спокійно жити. На тяжкість симптомів також впливає генетично обумовлений темп припинення вироблення естрогену в організмі – чим швидше швидкість зниження вироблення гормону , тим більше відчуваються симптоми.

Тендітні жінки з недоліком ваги в період клімаксу часто страждають від проявів остеопорозу , психоемоційних порушень. У жінок з надмірною вагою клімакс супроводжується головними болями , гіпертонією , ожирінням. Жінки, які в молодому віці стикалися з порушенням циклу , яскравими проявами передменструального синдрому , безпліддям , часто важко переживають клімакс .

Найчастіше клімакс проявляється такими симптомами: приливи крові і відчуття жару; сильно серцебиття , головний біль , запаморочення ; емоційна неврівноваженість ; порушення сну; періодичне оніміння і тремтіння пальців і відчуття поколювання в них ; поява неприємних смакових відчуттів. Через 2-5 років після настання клімаксу жінку можуть турбувати спазми , судоми , сухість слизових оболонок.

Більшість жінок під час клімаксу стикаються з приливами , безсонням і психологічним дискомфортом в різних проявах. Але клімакс не можна сприймати як хвороба – це природні зміни в організмі , а його неприємні прояви можна полегшити за різними способами.

Як полегшити симптоми клімаксу

Загальні рекомендації наступні :

  • бажано ще до настання клімаксу їсти менше м’яса , більше овочів і фруктів ;
  • скоротіть кількість кави та чаю. У період клімаксу переважніше пити трав’яні чаї та соки;
  • відмовтеся від сигарет або хоча б скоротіть кількість викурених сигарет;
  • їжте якомога більше сиру , йогурту , молока , овочів з темно -зеленим листям для профілактики остеопорозу.

Також рекомендується добре відпочивати , збільшити фізичну активність.

Щоб полегшити симптоми клімаксу , необхідно відновити нормальний гормональний фон . У цьому допоможуть нижче перераховані методи .

Замісна гормональна терапія ( ЗГТ) . Вона використовується найчастіше і також є профілактикою пізніх обмінних порушень під час клімаксу. Препарат та схема гормонального лікування підбирається гінекологом індивідуально , з урахуванням можливих протипоказань і оцінки ризику і користі для конкретної пацієнтки . У ЗГТ використовуються натуральні естрогени та їх аналоги у поєднанні з прогестероном. Оскільки прийом ЗГТ пов’язують з рядом небажаних побічних ефектів , тому лікування проводиться під лікарським контролем.

Абсолютні протипоказання для ЗГТ – перенесений рак грудей або підозра на нього , аутоімунні захворювання , нелікована гіперплазія ендометрію , тромбоз , кровотечі із статевих шляхів неясного походження , гострі захворювання печінки і жовчовивідних шляхів.

Фітопрепарати і БАДи . До складу цих засобів входять фітогормони , які покликані заповнити дефіцит власних гормонів в організмі жінки. Фітопрепарати не можна застосовувати при наявності естрогензалежних пухлин. Фітогормони , як і ЗГТ , можуть викликати збільшення ваги. Тривалий прийом цих препаратів не рекомендується.

Гомеопатичні препарати. Найчастіше їх призначають разом з ЗГТ з подальшим поступовим зниженням дози гормонального препарату. У деяких випадках гомеопатичні засоби можуть самостійно усунути симптоми клімаксу. Ці препарати можна приймати тривалий час , вони не впливають на вагу.

Поряд з препаратами , прямо впливають на гормональний фон , для полегшення симптомів клімаксу призначаються седативні засоби , препарати, що регулюють артеріальний тиск і поліпшують кровопостачання , вітаміни.

Народні засоби . Існує безліч рецептів настоянок з трав’яних зборів , лікувальних ванн. Однак при лікуванні народними засобами також потрібно враховувати можливі протипоказання , тобто , без консультації лікаря не обійтися.

Не соромтеся поцікавитися у старших родичок по материнській лінії , з якими симптомами вони зіткнулися під час клімаксу. Як говорилося вище , особливості перебігу клімаксу багато в чому визначаються спадковістю. Таким чином , ви можете спрогнозувати , чого вам чекати . Бажано заздалегідь знайти гінеколога , який підготує вас до наступу цього періоду і допоможе полегшити його симптоми.