Дослідники виявили зв’язок між споживанням алкоголю та курінням у підлітковому віці та подальшими розладами настрою. Ця робота проводилася вченими з Університету Гельсінкі.

Велике за масштабом фінське дослідження прагнуло встановити, чи є якісь зв’язки між розладами настрою у дорослому віці та прийомом алкоголю, а також курінням та вживанням кави у підлітковий період.

До патологій настрою відносять депресію та біполярний розлад – важкі психічні порушення, які помітно знижують рівень життя і дуже небезпечні для пацієнта. Зв’язку між пристрастю підлітків до кави та цими розладами у дорослому віці виявлено не було.

А ось якщо підлітки захоплювалися спиртними напоями та курили, то у пізнішому віці у них збільшувався ризик депресій, біполярного розладу та інших аналогічних проблем із настроєм.

Подібні зв’язки виявляли в ході наукових досліджень і раніше, але деякі отримані висновки були суперечливими чи обмеженими через дизайн цих наукових праць. З іншого боку, найчастіше вивчалося лише впливом геть значну депресію.

Наразі дослідники оцінили 7660 осіб, за якими спостерігали протягом двох етапів. У першому їм було близько 15 і 16 років, а другий проводився приблизно через 10-15 років пізніше. З 7660 учасників у 11,5% виявили значну депресію, у 1,1% – біполярний розлад.