Вітаміни не такі вже й нешкідливі. Багато вітамінів і мінералів не поєднуються один з одним. Які бувають найнебезпечніші і найкорисніші поєднання?

Що таке мікронутрієнти?

Для оптимальної роботи організму людини потрібні вітаміни і мінерали, які в комплексі називаються мікронутрієнтами. Не дивлячись на те, що сучасні магазини сповнені різноманітними продуктами, сучасні люди не отримують достатню кількість багатьох вітамінів і мінералів. Сучасні люди віддають перевагу продуктам перенасиченими цукром і енергетичним напоям, абсолютно ігноруючи такі корисні продукти як горіхи, морепродукти і необроблене зерно.

Мікронутрієнти – взаємодія вітамінів і мінералів в процесі їх засвоєння організмом. Кількість мікронутрієнтів необхідних для нормального функціонування організму не велика, але мікронутрієнти життєво необхідні, тому що беруть участь у багатьох фізіологічних процесах. Брак мікронутрієнтів призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Наприклад, брак заліза найпоширеніший з дефіцитів поживних речовин. Найчастіше недоліком заліза страждають жінки дітородного віку (через щомісячних втрат крові) і діти. Залізо необхідно для поширення кисню по всьому організму (через гемоглобін), також він грає життєво важливу роль у процесах енергетичного обміну та функціонуванні багатьох важливих ферментів (ензимів).

Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?
Типи взаємодій мікронутрієнтів

Останнім часом проводиться багато досліджень, які вивчають біохімічні і фізіологічні функції основних мікронутрієнтів, а також їх взаємодію один з одним. Доведено, що існують позитивні взаємодії вітамінів і мінералів, іншими словами синергізм, і негативні взаємодії – антагонізм. Тому фармакологічні компанії стали враховувати взаємодію мікронутрієнтів у профілактичних вітамінних препаратах. Дуже важливо враховувати можливість негативної взаємодії в полівітамінах, які містять повний набір вітамінів і мінералів. Наприклад, дуже часто не можна поєднувати між собою мінерали. Не рекомендується поєднувати залізовмісні засоби з препаратами, до складу яких входить кальцій (препарати,які містять залізо не рекомендується запивати молоком). При поєднанні заліза і кальцію, організм засвоює заліза вдвічі менше, а як раз таке поєднання найчастіше призначають жінкам дітородного віку.

Речовини-антогоністи включаються в різні таблетки, а синергісти об’єднуються в одній. Добова доза необхідних для організму компонентів, які погано взаємодіють один з одним, приймається роздільно з інтервалом у кілька годин.

Найпоширеніші поєднання негативних взаємодій

Слід уникати наступних поєднань мікронутрієнтів:

 • Кальцій і залізо не рекомендується вживати одночасно, тому що вони конкурують за засвоєння організмом. В результаті чого залізо засвоюється в два рази менше. Теж саме відбувається в поєднанні заліза і хрому.
 • Вітамін В12 підсилює алергійну реакцію вітаміну В1.
 • 10-30 відсотків вітаміну В12 окислюється вітаміном С, якщо обидва містяться в одному препараті.
 • Залізо, мідь, цинк, вітаміни В3 і С знижують всмоктування вітаміну В2.
 • Цинк конкурує за засвоєння з залізом і кальцієм, тому організм вбирає мінімальну кількість цинку. Дефіцит цинку може стати причиною гальмування психомоторного розвитку у дітей.
 • Можуть утворюватися нерозчинні комплекси в поєднанні фолієвої кислоти і цинку, при зберіганні препарату до складу якого вони входять, що знижує ефективність.
Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика
Позитивні взаємодії

Вітаміни

 • Вітамін А в поєднанні із залізом сприяє активізації запасу заліза, який знаходиться в печінці.
 • Мідь збільшує дію заліза, тому їх поєднання має сприятливу дію на організм.
 • Кальцій в комбінації з вітаміном С швидко засвоюється організмом.
 • Кальцій погано засвоюється без вітаміну D і магнію.
 • Вітамін В6 сприяє зниженню виведення кальцію з організму.
 • Якщо споживати кальцій з великою кількістю натрію, то це може призвести до втрати кальцію в сечі.
 • Вітамін А поєднується з вітамінами Е, С, які не дають йому окислитися та сприяють його ефективному впливу на організм.
 • Вітамін А потрібно вживати обов’язково в поєднанні з цинком, який перетворює вітамін А в активну форму, яка більш корисна для організму.
 • За допомогою вітаміну В6 магній краще засвоюється в організмі, глибоко проникає в клітини і довго в них утримується.
Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Повний список взаємодій і сполучуваності мікронутрієнтів можна знайти в спеціальній таблиці.

Основні рекомендації по прийому вітамінних комплексів:

Важливо враховувати, що різні вітаміни та мінерали ефективніше вживати в різний час доби:

 • Відомо, що йод краще всього всмоктується вранці.
 • Вітамін D краще приймати ввечері.
 • Кальцій і фосфор максимально ефективно надходять в кісткову тканину в другій половині дня.

Погано поєднувані вітаміни і мінерали краще приймати послідовно з інтервалом в 4-6 годин. Щоб у момент попадання в шлунково-кишковий тракт доза, яка була прийнята раніше, вже засвоїлася. Подібний принцип сполучуваності мікронутрієнтів підвищує ефективність їх використання.