Вітаміни необхідні для нормального обміну речовин. Вони беруть участь у хімічних реакціях і активізують фізіологічні процеси.

Сучасна цивілізація виходить на таку стадію розвитку, коли люди починають все більше замислюватися про якість життя. І одне з найважливіших складових нашого благополучного існування – здоров’я. Що таке здоров’я? Цьому терміну можна дати самі різні визначення. Можна, наприклад, сказати, що здоров’я – це уміння підтримувати в нормі обмін речовин нашого організму. Одним з найважливіших факторів, який дозволяє підтримувати в порядку обмінні процеси, є наявність необхідної кількості в організмі вітамінів.

Що таке вітаміни?

Вітаміни – це органічні сполуки різної хімічної природи, які виділяються в особливу групу через те, що вони відіграють важливу роль у біохімічних і фізіологічних процесах, що проходять в нашому організмі. Більшість вітамінів не синтезуються нашим організмом або синтезується в недостатній кількості, тому ми повинні отримувати їх з їжею.

Вітаміни відносяться до різних груп хімічних сполук, тому класифікувати їх вирішили за ознакою розчинності. Традиційно вітаміни ділять на жиророзчинні (А, Е, D, К) і водорозчинні (С, вітаміни групи В, Р).

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

На відміну від білків, жирів і вуглеводів, які ми теж вживаємо з їжею, і які потрібні нам в досить великих кількостях, вітаміни повинні надходити в організм у невеликих дозах. Причина в тому, що це речовини з підвищеною біологічною активністю. Вітаміни не включаються до складу тканин, і не мають енергетичної цінності, але роль цих речовин в нашому організмі дуже велика. Вони виконують ряд дуже важливих функцій, беруть участь практично у всіх хімічних і фізіологічних процесах.

Участь вітамінів в обміні речовин

Вітаміни – каталізатори обмінних процесів

Багато водорозчинних і частина жиророзчинних вітамінів входять до складу ферментативних систем. Багато вітамінів в нашому організмі перетворюються в коферменти. Кофермент – це речовина, яка зв’язується з ферментом для його більшої активації. Ферментні комплекси прискорюють самі різноманітні хімічні реакції в організмі. З їх допомогою регулюється обмін речовин, запускаються ті чи інші процеси, розщеплюються одні речовини і утворюються інші.

Коферменти дуже ефективні в дії. Потрібно зовсім невелика кількість цих речовин, для прояву їх каталітичних властивостей. Цим пояснюється той факт, що для нормальної роботи організму нам потрібно зовсім невелика кількість вітамінів.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Комплекси «фермент + кофермент» беруть участь також в енергетичному обміні речовин і синтезі складних білкових молекул.

Вітаміни – антиоксиданти
Роль вітамінів
Деякі вітаміни є антиоксидантами, що дуже важливо для нормального обміну речовин. Надмірна кількість вільних радикалів в організмі призводить до прискорення процесів окислення. А це в свою чергу може спровокувати появу багатьох хвороб. Вітаміни запобігають окислення потрібних організму речовин.

Серед антиоксидантів вітаміни С і Е, Р.

Вітаміни беруть участь в створенні сигнальних молекул

У нашому організмі деякі вітаміни задіяні при утворенні сигнальних молекул. З їх допомогою клітини передають і отримують сигнали. Це необхідно, щоб реагувати на зміни навколишнього середовища. Для цього сигнальні молекули контактують з молекулами-рецепторами, які запускають потрібні хімічні реакції.

Вітаміни допомагають транспортувати речовини

Деякі вітаміни необхідні для транспортування інших потрібних речовин через клітинні бар’єри. Це дозволяє одним речовинам проникати в клітини, а іншим виходити за межі клітин у міжклітинний простір.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Так, наприклад, вітамін D сприяє проникненню іонів Са через клітинні мембрани. Він допомагає цьому елементу проникати через кишкові оболонки, іншими словами, всмоктуватися в кишечнику.

Вітаміни беруть участь в синтезі амінокислот

Важливість вітамінів для обмінних процесів організму ще й у тому, що вони беруть участь у синтезі деяких незамінних амінокислот. Наприклад, вітамін В12 бере участь у створенні метіоніну.

Нестача вітамінів – катастрофа для організму

Важлива роль вітамінів в обмінних процесах пояснює, чому при нестачі цих речовин, відбуваються збої в організмі і виникають хвороби. Нестача вітамінів може стати причиною:

  • головного болю
  • погіршення зору
  • появи млявості, слабкості, стомлюваності, дратівливості
  • ламкості нігтів, випадіння волосся
  • безсоння, депресії
  • дисбактеріозу

Хронічний авітаміноз може стати причиною виникнення серйозних хвороб різних систем і органів і навіть призвести до летального результату.

Вітаміни – необхідна умова нормального обміну речовин нашого організму. Не забувайте про це. Слідкуйте за тим, щоб ваш організм отримував ці речовини в потрібних кількостях, так ви поліпшите якість свого життя.

Будьте здорові!