Якщо виділення калу і газів виходить з під контролю, це може стати серйозною проблемою.

Існують хвороби і розлади, яких ми соромимося, і про наявність яких намагаємося не розповідати оточуючим. Серед «соромітних» розладів нашого організму є такі, які навіть звичайне перебування на людях роблять приводом для страхів і занепокоєнь. Нетримання калу і газів або анальна інконтиненція – одне з таких розладів.

Нетримання калу і газів, форми і різновиди

Нетримання калу і газів – це нездатність контролювати роботу сфінктера заднього проходу. За ступенем ослаблення контролю над цим процесом виділяють три стадії:

  • Втрата контролю над процесом газовиділення.
  • Нетримання газів і рідких калових мас.
  • Нетримання газів, рідких та твердих калових мас – найважча форма втрати контролю над процесом роботи сфінктера.

При цьому людина може відчувати чи не відчувати, що у нt] відбувається процес дефекації. У першому випадку підтікання калових мас може відбуватися, коли людина відчуває позиви до дефекації, але не може контролювати цей процес. У другому – коли підтікання калу відбувається мимовільно і при цьому людина не відчуває ніяких позовів.

Для дітей грудного віку нетримання калу і газів – нормальне явище. Але до трьох років дитина повинна навчитися контролювати ці процеси. Якщо ж анальна інконтиненція спостерігається у дорослих – це серйозна проблема. Нетримання калу і газів частіше настає в похилому віці, але може з’явитися і значно раніше.

Причини непрацездатності сфінктера заднього проходу

Причини розвитку цього явища можуть бути самі різні, до нетримання можуть призводити як анатомічні недоліки, так і фізіологічні порушення. Серед причин виникнення нетримання калу і газів:

  • Анатомічні проблеми. Наприклад, свищі в області заднього проходу і анальні тріщини можуть стати причиною порушень в роботі сфінктера.
  • Органічні причини. Пошкодження головного або спинного мозку, післяопераційні і післяпологові травми.
  • Психогенні чинники: неврози, психози, істерії.

Нетримання калу і газів може бути проявом деяких захворювань. До не контрольованого спорожнення кишечника можуть призводити кататонічний синдром, маніакально-депресивний синдром, недоумство, епілепсія.

Лікування нетримання калу і газів

Щоб лікувати цей розлад, потрібно зрозуміти, причини його виникнення і, вже виходячи з цього, коригувати лікування. Важливо також, наскільки сильно втрачено контроль над роботою анального сфінктера.

Для лікування нетримання калу і газів застосовують:

  • лікувальну гімнастику і водні процедури
  • дієту
  • хірургічне втручання
Лікувальна гімнастика

Нетримання газівЦе дуже важлива частина лікування, спрямована на тренування м’язів анального сфінктера. Існує багато різноманітних методик. Наприклад, можна просто протягом декількох хвилин намагатися стискати і розтискати сфінктер кілька разів в день.

Досить поширене тренування сфінктера за методикою біофідбек. У цьому випадку в задній прохід вводять спеціальний прилад – балон, наповнений повітрям. Хворий намагається зробити зусилля і стиснути сфінктер. При цьому з’являється тиск на балон. Дані, про те, наскільки сильно стискається анальний сфінктер, виводяться на спеціальний монітор, підключений до балона.

Інший варіант відновлення функцій анального сфінктера – роздратування його за допомогою електричного струму.

Дієта

У деяких випадках підтікання калу спостерігається тільки при діареї. У такому випадку в першу чергу потрібно звернути увагу на дієту. Потрібно виключити з меню продукти, що провокують пронос.

Крім того людям, що страждають нетриманням калу і газів, рекомендується їсти більше білків і харчових волокон.

Хірургічне втручання

Якщо перераховані вище методи виявляються неефективними, рекомендується хірургічне втручання. Операція проводиться тільки в стаціонарних умовах. Суть втручання полягає в тому, щоб вшити непрацюючий сфінктер. Характер хірургічного втручання залежить від сили ушкодження сфінктера і від того, які відділи м’язової структури анального сфінктера деформовані.

При незначному ступені пошкодження застосовують сфінктеропластику, а при більш обширній – сфінктеролеваторопластику. При сфінктеропластиці проводиться щадне висічення дефекту, після чого робиться два-три кетгутових шва. При проведенні сфінктеролеваторопластики виробляється більш обширне хірургічне втручання, в ході якого вшиваються м’язи сфінктера, гофрують частину стінки прямої кишки і таким чином формується правильна форма заднього прохідного каналу.

Вибір виду хірургічного втручання робиться лікарем на основі даних про стан роботи анального сфінктера, стану нервової системи та інших важливих показників здоров’я.

Якщо процес виділення газів і калових мас став неконтрольованим – це досить серйозне порушення і на відновлення роботи сфінктера знадобиться досить багато часу. Будьте терплячі, налаштуйтеся на позитивний результат і виконуйте всі рекомендації лікаря – це допоможе впоратися з проблемою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ОБЛАСТІ ПРЯМОЇ КИШКИ

СВЕРБІННЯ В ОБЛАСТІ ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ