Перше правило — не чіпати гнійник!

Прагнення розколупати неестетичний фурункул коштувало життя багатьом відомим людям. Тому ж Жозефу Ігнасу Гільйотену, якому приписують винахід гільйотини. Або великому російському композитору Олександру Скрябіну. Але не будемо про недобре завчасно.

Що таке фурункул

Фурункулами або чиряками називають щільні округлі гнійники-нариви, які іноді здуваються на поверхні шкіри.

Виглядає це малоприємно. Приблизно ось так (можливі варіанти інших розмірів і ступеня почервоніння шкіри навколо):

Фурункул

Відчувається ще неприємніше. На відміну від звичайного прищика, з яким спочатку можна сплутати нарив, який розвивається, чиряк болить, а шкіра поруч з ним виглядає запаленою і нерідко має підвищену температуру. І в цілому це логічно, якщо розуміти, звідки взялася гидота.

Чому з’являються фурункули

У всьому винні бактерії, точніше стафілококи. Вони мешкають на шкірі кожного з нас і в більшості випадків не доставляють особливого клопоту. Однак за певних умов можливе порушення мирного договору.

При травмах, механічних ушкодженнях (наприклад, постійному терті) або зниження шкірного імунітету (його викликають різні причини: від авітамінозу до діабету) стафілококи можуть проникнути під шкіру. Зокрема, в волосяний фолікул-мішечок, з якого ростуть волоски.

Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата

Запалення розвивається в волосяному фолікулі, тому в центрі фурункула завжди знаходиться волосся.

У відповідь на агресію організм відправляє в той же мішечок лейкоцити — білі кров’яні тільця, чиє завдання — поглинути і переварити знахабнілих мікробів. Знищуючи заразу, лейкоцити гинуть самі — так утворюється гній.

Вмираючи, захисники виділяють речовини, що викликають місцеву запальну реакцію. Тому шкіра навколо поля бою набрякає, червоніє і стає гарячою.

Почервоніння і болючість зберігаються до тих пір, поки фурункул не розкриється і не випорожниться. Стадії цього процесу виглядають приблизно так:

Як розвивається фурункул

Чим небезпечний фурункул

Волосяний мішечок тісно пов’язаний з кровоносними судинами. Якщо необережно пошкодити їх (наприклад, намагаючись видавити гній з недозрілого фурункула, де лейкоцити ще не здобули перемогу над мікробами), — бактерії можуть потрапити в кровотік. А це загрожує зараженням крові.

Разом з кров’ю мікроби потрапляють у внутрішні органи, через що ті починають збоїти.

Особливо небезпечні в цьому плані фурункули на обличчі, шиї або волосистої частини голови. Інфекція швидко потрапляє в мозок і може привести до менінгіту, тромбозу вен мозку і іншим вкрай неприємним станам.

Читайте також:  Флеболог из специализированного центра в Киеве: отличия и преимущества
Як лікувати фурункул в домашніх умовах

Краще – ніяк. Якщо у вас з’явився фурункул, найбільш продуманим рішенням стане похід до лікаря — терапевта, дерматолога або хірурга. Спеціаліст огляне нарив, оцінить його розташування і розміри, проаналізує ваш стан здоров’я і за результатами дасть рекомендації, як найкраще лікувати фурункул конкретно вам. Ось ці рекомендації і треба буде старанно виконувати вдома.

Якщо ж ви поки не потрапили до лікаря, домашнє лікування може полягати тільки в наступному:

  • Використовуйте теплі компреси. Вони допоможуть зменшити біль і прискорять дозрівання фурункула. Акуратно накладайте марлю, змочену теплою водою, 3-4 рази в день на 15 хвилин.
  • Наносьте на фурункул антисептичні мазі з ефектом витягування: іхтіолову, гепаринову, синтоміцинову (яку саме вибрати, краще порадитися з медиком)
  • Ні в якому разі не розкривайте нарив голкою і не видавлюйте гній!

  • Якщо фурункул розкрився самостійно, ретельно промийте ранку антибактеріальним милом, потім обробіть будь-яким антисептиком — можна на спиртовій основі. Нанесіть мазь з місцевим антибактеріальним ефектом, наприклад левомеколь або тетрациклінову, і накладіть пов’язку. 2-3 рази на день промивайте ранку теплою водою і прикладайте теплі компреси до загоєння.
Читайте також:  Астма під контролем: кроки до полегшення життя з алергічною астмою
Коли треба терміново звернутися до лікаря

Якщо у вас, крім фурункула, спостерігається хоча б один з наступних симптомів, негайно звертайтеся за медичною допомогою:

  • Лихоманка (підйом температури тіла вище 38,5 °С).
  • Збільшення лімфатичних вузлів.
  • Шкіра навколо фурункула чітко червона і гаряча, а діаметр запалення перевищує 2-3 см і росте.
  • Біль стає занадто сильним, ви не можете про нього забути.
  • З’являються нові фурункули.

Ці симптоми говорять про те, що інфекція потрапила в кров. Щоб наслідки не стали плачевними, необхідно якомога швидше почати прийом антибіотиків. Підібрати їх може тільки лікар.

Також особливої медичного уваги потребують люди, у яких фурункул розвивається на тлі діабету, проблем з серцево-судинною системою, залізодефіцитної анемії, будь-яких неполадок в імунній системі або ж прийому пригнічують імунітет препаратів. У цьому випадку захисних сил організму може не вистачити, щоб самостійно перемогти інфекцію. Тому вам, швидше за все, знадобиться додаткова терапія.

Наукові джерела:
WebMD, source