Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки є досить поширеним захворюванням. Існує чимало несприятливих факторів, що сприяють розвитку цієї хвороби. Серед них нерідко виділяють такий фактор, як психологічні особливості особистості. Так які ж особливості характеру здатні збільшити ризик розвитку виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки?

Що таке «психосоматичні захворювання»?

Психосоматичним захворюванням називається таке захворювання, причинами якого в більшій мірі є психічні процеси пацієнта, ніж будь-які інші фізичні підстави. Якщо в ході повноцінного медичного обстеження не вдається виявити органічну причину хвороби, або якщо захворювання викликане такими емоційними станами як тривога, гнів, почуття провини і т.д., тоді воно може розглядатися як психосоматичне.

Психосоматичні захворювання можуть виникати внаслідок стресу, проблем у взаєминах або інших нефізіологічних причин, зазвичай викликаних зовнішніми негативними факторами. Прийнято виділяти такі основні емоції, які сприятимуть розвитку психосоматичного захворювання, як гнів, смуток, страх, тривога, смуток, неспокій, роздратування, неприязнь та інші.

Які люди частіше хворіють на виразкову хворобу?

Виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки в деяких клінічних випадках можна розглядати, як психосоматичне захворювання. Так, вважається, що існують певні психологічні передумови до виникнення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. Основними з них є наступні:

1) Страх. Багато людей бояться, що вони недостатньо гарні для своїх батьків, подружжя, друзів, роботи і т.д. Такі особистості буквально не можуть перетравити того, що вони з себе представляють. При цьому вони постійно намагаються догодити іншим. Саме у таких людей внаслідок подібних перманентних переживань нерідко розвивається виразкова хвороба.

2) У багатьох людей, які страждають на виразкову хворобу, присутній глибокий внутрішній конфлікт між тягою до самостійності, яку вони цінують високо, і закладеної з дитячого віку потребою в підтримці, захисті і опіці.

3) Заздрість.

4) Прагнення довести всім оточуючим свою незамінність і потрібність.
 
5) Тривожність, підвищена старанність, дратівливість і загострене почуття обов’язку, які поєднуються зі зниженою самооцінкою, надмірною ранимою, уразливістю, сором’язливістю і невпевненістю в собі. Причому ці риси, як правило, поєднуються з підозрілістю і підвищеною вимогливістю до себе. Таким людям властива сильна внутрішня тривога і прагнення зробити набагато більше, ніж вони реально можуть.

6) Пригнічене відчуття залежності.

7) Обурення, роздратування і одночасно безпорадність, що виникають при спробах змінити себе, підстроївшись під чиїсь очікування.

В цілому, у частини людей, які страждають на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, має місце особистісний конфлікт. При цьому для них характерна тривожність, невпевненість, уразливість, печаль, пригніченість, більш високий ступінь підозрілості, ніж у здорових людей, а також придушення агресивних емоцій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЗНАКИ ВИРАЗКИ ШЛУНКА

МЕТАФІЗИЧНІ ПРИЧИНИ ХВОРОБ ШЛУНКА

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТРАВЛЕННЯ