Лікуватися музикою люди почали дуже давно: у Стародавній Греції хворих змушували співати по кілька годин на день, а в Єгипті з її допомогою намагалися полегшити родові болі.

З тих пір винайшли куди більш ефективні методи лікування, але вчені все ще вважають, що музика – чудові ліки для душі і тіла. І все тому, що вона:

1. Допомагає справлятися з труднощами

Вчені з Індіанського університету (США) з’ясували, що музична терапія допомагає відчути себе краще, знайти способи впоратися з проблемами, побачити свої сильні сторони і налагодити контакт з сім’єю.

Сім'я

Найцікавіше, що це дослідження проводилося на підлітків, які хворіють на рак. Музика допомагає навіть у такій серйозній ситуації. Що вже говорити про страждання через відносини і проблеми на роботі.

2. Діє як легальний і нешкідливий наркотик

Канадські дослідники заявили, що, ефект від музики схожий на наркотичний. Дослідження показало: препарати, які використовують при лікуванні наркоманії, вбивають ейфорію і від прослуховування улюблених пісень. Справа в тому, що музика, яка нам подобається, змушує організм виробляти опіоїди. Вони викликають стан ейфорії.

3. Підвищує витривалість

Британські вчені вважають, що музика підвищує витривалість під час тренування. Дослідники пояснюють це ефектом відволікання: концентруючись на улюбленій пісні, ви не помічаєте втоми.

Музика

А ще музика допомагає при виконанні монотонної роботи і підвищує швидкість її виконання. Так що якщо на роботі вам належить розгребти ящик занудних листів, не соромтеся надягати навушники: ви підвищуєте свою продуктивність.

Як ще це можна зробити, читайте в статті «Як підвищити продуктивність на роботі: 5 рекомендацій вчених».

4. Знімає стрес

Так вважають шведські психологи. Їх дослідження показали, що музика знижує рівень кортизолу (гормону стресу) в крові. Але тут підходить не всі композиції, а тільки ті, які вам дійсно подобаються. Чим більше задоволення ви отримуєте від пісні, тим ефективніше вона працює.

5. Полегшує біль

«В музиці є прекрасна річ – коли вона потрапляє в тебе, ти не відчуваєш болю» – казав Боб Марлі. Дослідження британських і американських вчених підтвердили його слова.

У медичному Університету Дрекселя у Філадельфії вивчили самопочуття людей з діагнозом «рак». Виявилося, що музика відволікає їх від болю і покращує настрій. А вчені з Лондона встановили, що музика знімає неспокій, стабілізує тиск і посилює ефект від анестезії.

6. Допомагає думати

Музика

Чули коли-небудь про ефект Моцарта? Кажуть, що музика цього композитора розвиває інтелект і допомагає краще вчитися. Феномен пояснюється тим, що твори Моцарта відповідають висоті й чистоті сигналів мозку.

У 1998 році на посаду губернатора Джорджії балотувався Зел Міллер. У передвиборній промові він заявив, що виділить 105 000 $, щоб забезпечити кожну дитину в штаті диском з класичною музикою.

Хотілося б вірити Зену Міллеру і розумнішати, просто слухаючи музику. Проте вчені спростували існування цього ефекту ще 20 років тому.

Але зате австралійські і голландські дослідники з’ясували, що веселі мотиви в музиці допомагають мислити творчо. А дофамін, який виділяється під час прослуховування улюбленої пісні, змушує нас відчувати задоволення від навчання і творчості.

7. Просто робить нас щасливішими

Справа все в тому ж дофаміні – гормоні щастя. Він виділяється при прослуховуванні музики, яка нам до смаку. І це відбувається навіть у моменти передчуття: коли ми знаємо, що зараз почуємо улюблену пісню.