Пропонуємо Вашій увазі 7 ознак хорошого лікаря.

1. Знає англійську мову

Вищої медичної освіти недостатньо: наука розвивається дуже швидкими темпами. Постійно з’являються нові результати досліджень, більш сучасна апаратура і методи діагностики. Щоб встигнути за професією, лікарю потрібно читати наукові статті про медицину. А більшість з них виходять англійською мовою.

2. Не призначає препарати з недоведеною ефективністю

Перевірити ефективність засобу можна на сайті Кокрейнівського співтовариства. Ця незалежна міжнародна організація вивчає результати досліджень і веде «розстрільний список» непотрібних ліків.

Лікар

У якості винятків можна назвати випадки, коли здоровий пацієнт впевнений, що хворий. Тоді лікар може виписати йому пустушку: спрацює ефект плацебо і людина дійсно «вилікується».

3. Приймає результати аналізів, які ви здали в інших установах

Якщо лікар відмовляється це робити, він повинен пояснити причину свого рішення. Наприклад, ви здавали аналізи дуже давно, і з тих пір все могло змінитися. Чи потрібно здати серію аналізів, щоб відстежити результати в динаміці.

Якщо ж фахівець наполягає на тому, щоб ви здали аналізи у них в клініці, тому що «у нас так прийнято», то це явне вимагання.

4. Викликає довіру

Дослідження показують, що лікування проходить ефективніше у пацієнтів, які довіряють своїм лікарям. І тут мова не тільки про якості фахівця, але і про те, наскільки ви підходите один одному.

Лікар

Наприклад, лікар-онколог знижує дози препаратів хіміотерапії, тому що хоче добитися кращої якості життя для пацієнта. А той мріє отримати хоча б примарний шанс на перемогу, і готовий максимально підвищувати дози. Може бути, це чудовий лікар, і він пропонує найкраще з можливих рішень. Але для пацієнта з онкологією такий фахівець все одно буде поганим, просто тому що їх цілі не збігалися.

5. Він готовий пояснювати і залишає вам право вибору

Метод лікування, при якому пацієнт мовчки і покірно виконує всі рекомендації лікаря, відходить у минуле. Більшу ефективність показав варіант «співпраці»: коли пацієнт може сам вибрати, як йому лікуватися. Завдання лікаря – надати інформацію для прийняття правильного рішення.

Для цього лікар повинен спокійно і терпляче відповідати на всі запитання пацієнта, розкривати всі незрозумілі терміни і пояснювати, що відбувається.

Лікар

Але іноді лікар може промовчати про причини призначення аналізу. Просто щоб не лякати пацієнта раніше часу. Наприклад, якщо є підозра на онкологічні захворювання.

6. Задає питання

Деякі питання можуть здатися не стосуються справи, але це нормально. Хороший спеціаліст повинен з’ясувати все до найдрібніших подробиць. Він знає тонкощі хвороби і перевіряє всі можливі варіанти для постановки точного діагнозу.

7. Обережний і готовий проконсультуватися з колегами

Коли лікар зневажливо ставиться до думки інших лікарів, не враховує результати їх висновків і образливо висловлюється про колег, краще відразу бігти. Якщо він не знайомий навіть з елементарною професійною етикою, швидше за все, фахівець з нього так собі.