Від перелому руки не застрахований ніхто: ні ви, ні ваші діти. Перша допомога при ушкодженні верхніх кінцівок може визначити «майбутнє» рук. Інструкції ортопеда-травматолога в наданні першої допомоги.

Перелом – це раптове порушення цілості кістки. Переломи бувають відкриті та закриті. Відкриті переломи – це переломи, при яких є рана в зоні перелому і область перелому сполучається з зовнішнім середовищем. Останні можуть становити небезпеку для життя внаслідок частого розвитку шоку, крововтрати, інфікування.

Вивих – це аномальне положення однієї з кісток, що утворюють суглоб, по відношенню до іншої.

Найчастішими переломами у людини є перелом променевої кістки в типовому місці (перелом передпліччя на 2 – 3 см вище зап’ясткового суглоба). Найчастіше такі переломи трапляються у жінок у віці при падінні на витягнуту руку із зігнутою або розігнутою кистю руки. Ознаками перелому променевої кістки в типовому місці будуть біль, аномальна рухливість і крепітація (хруст, тертя) фрагментів в місці перелому, «штикообразна» деформація передпліччя, припухлість м’яких тканин і порушення функції кисті.

Перша допомога: якщо є рана і зовнішнє кровотеча, накладіть на рану стерильну пов’язку і туго забинтуйте. Сильна кровотеча яскраво-червоною кров’ю вимагає накладення зупиняючого кров джгута на рівні середньої третини плеча. Потім необхідно накласти шину (можна з підручних матеріалів), щоб знерухомити кінцівку, дати знеболюючий засіб і доставити потерпілого до лікувальної установи. Категорично забороняється вправляти пальцями в рану відламки кісток! За словами ортопеда-травматолога Андрія Юрійовича Бугрова: «Некваліфіковане вправлення уламків і пізніше (через 6 – 10 і більше годин) звернення за медичною допомогою може стати причиною розвитку дистрофії Зудека. Це важке ускладнення, яке погано піддається лікуванню ускладнення може призвести до тривалої втрати працездатності і навіть інвалідності ».

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Якщо правильно надати першу допомогу і вчасно звернутися до лікаря – через 4-6 тижнів іммобілізації гіпсову пов’язку знімають і призначають лікувальну гімнастику, рухи в теплій воді, масаж і фізіотерапевтичні процедури. Працездатність відновлюється ще через 2-3 тижні.

Переломи кисті руки (п’ясткових кісток і фаланг пальців) звичайно виникають у результаті безпосереднього удару пензлем чи пальцями об тверде перешкоду, защемлення або роздавлювання кісток. При цьому спостерігається гострий біль в місці перелому деформація, припухлість, гематома кисті, порушення рухів у пальцях.

Перша допомога: пошкоджені пальці в хапальний положенні кисті прибинтовують до ватяний валик з долонній боку і накладають шину від кінців пальців до середини передпліччя. Кровотечу (при відкритих переломах) необхідно зупинити, наклавши тугу пов’язку, рани закрити стерильною пов’язкою і доставити пацієнта до лікувального закладу.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

За словами Андрія Бугрова, «досить часто лікарю не вдається відновити правильне положення кісток без оперативного втручання через попадання м’яких тканин між відламками, захлеста сухожилля або нестабільності відламків. У таких випадках в умовах ортопедотравматологічного стаціонару виконується операція металоостеосінтеза перелому (фіксації кістки за допомогою спеціальних металевих імплантатів) ».

Перелом плеча (хірургічної шийки плечової кістки) частіше трапляється у людей похилого віку при падінні на витягнуту перед собою або в бік руку, а також при падінні на бік з притиснутою до тулуба рукою. Для цього перелому характерна різка біль і обмеження рухів в плечовому суглобі (рухи в ліктьовому суглобі і суглобах кисті збережені), поява підшкірної гематоми в області плеча та грудної клітки (іноді на 2-3 добу у огрядних людей).

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Вивих плеча проявляється деформацією в області плечового суглоба, рука зігнута в лікті і притиснута до тулуба, надпліччя і голову хворий нахиляє в пошкоджену сторону. Болі помірні. Характерною ознакою вивиху є відсутність рухів у плечовому суглобі або їх незначний обсяг, а також пружинистість рухів.

Перша допомога при переломах та вивихах плеча: травмовану руку беруть на косинкову пов’язку і прибинтовують до тулуба. Пацієнта потрібно негайно доставити в медичну установу або викликати карету швидкої допомоги. Не намагайтеся самостійно вправляти вивих плеча! Це загрожує розвитком звичного вивиху плеча і серйозним оперативним втручанням в недалекому майбутньому.

Пошкодження верхніх кінцівок, що зустрічаються в практиці травматолога, дуже численні і різноманітні, діагностика їх не завжди обмежується одним оглядом і рентгенівським знімком, – завершує Андрій Бугров, – тому щоб в майбутньому руки не підводили вас і ваших близьких використовуйте свої знання для правильного надання першої допомоги і завжди своєчасно звертайтесь до лікаря. Будьте здорові!