Від перелому руки не застрахований ніхто: ні ви, ні ваші діти. Перша допомога при ушкодженні верхніх кінцівок може визначити «майбутнє» рук. Інструкції ортопеда-травматолога в наданні першої допомоги.

Перелом – це раптове порушення цілості кістки. Переломи бувають відкриті та закриті. Відкриті переломи – це переломи, при яких є рана в зоні перелому і область перелому сполучається з зовнішнім середовищем. Останні можуть становити небезпеку для життя внаслідок частого розвитку шоку, крововтрати, інфікування.

Вивих – це аномальне положення однієї з кісток, що утворюють суглоб, по відношенню до іншої.

Найчастішими переломами у людини є перелом променевої кістки в типовому місці (перелом передпліччя на 2 – 3 см вище зап’ясткового суглоба). Найчастіше такі переломи трапляються у жінок у віці при падінні на витягнуту руку із зігнутою або розігнутою кистю руки. Ознаками перелому променевої кістки в типовому місці будуть біль, аномальна рухливість і крепітація (хруст, тертя) фрагментів в місці перелому, «штикообразна» деформація передпліччя, припухлість м’яких тканин і порушення функції кисті.

Перша допомога: якщо є рана і зовнішнє кровотеча, накладіть на рану стерильну пов’язку і туго забинтуйте. Сильна кровотеча яскраво-червоною кров’ю вимагає накладення зупиняючого кров джгута на рівні середньої третини плеча. Потім необхідно накласти шину (можна з підручних матеріалів), щоб знерухомити кінцівку, дати знеболюючий засіб і доставити потерпілого до лікувальної установи. Категорично забороняється вправляти пальцями в рану відламки кісток! За словами ортопеда-травматолога Андрія Юрійовича Бугрова: «Некваліфіковане вправлення уламків і пізніше (через 6 – 10 і більше годин) звернення за медичною допомогою може стати причиною розвитку дистрофії Зудека. Це важке ускладнення, яке погано піддається лікуванню ускладнення може призвести до тривалої втрати працездатності і навіть інвалідності ».

Читайте також:  Процедура ЕКЗ. Яка ціна на процедуру в Україні сьогодні

Якщо правильно надати першу допомогу і вчасно звернутися до лікаря – через 4-6 тижнів іммобілізації гіпсову пов’язку знімають і призначають лікувальну гімнастику, рухи в теплій воді, масаж і фізіотерапевтичні процедури. Працездатність відновлюється ще через 2-3 тижні.

Переломи кисті руки (п’ясткових кісток і фаланг пальців) звичайно виникають у результаті безпосереднього удару пензлем чи пальцями об тверде перешкоду, защемлення або роздавлювання кісток. При цьому спостерігається гострий біль в місці перелому деформація, припухлість, гематома кисті, порушення рухів у пальцях.

Перша допомога: пошкоджені пальці в хапальний положенні кисті прибинтовують до ватяний валик з долонній боку і накладають шину від кінців пальців до середини передпліччя. Кровотечу (при відкритих переломах) необхідно зупинити, наклавши тугу пов’язку, рани закрити стерильною пов’язкою і доставити пацієнта до лікувального закладу.

Читайте також:  Таблетки на травах від нежитю: огляд препарату Синупрет

За словами Андрія Бугрова, «досить часто лікарю не вдається відновити правильне положення кісток без оперативного втручання через попадання м’яких тканин між відламками, захлеста сухожилля або нестабільності відламків. У таких випадках в умовах ортопедотравматологічного стаціонару виконується операція металоостеосінтеза перелому (фіксації кістки за допомогою спеціальних металевих імплантатів) ».

Перелом плеча (хірургічної шийки плечової кістки) частіше трапляється у людей похилого віку при падінні на витягнуту перед собою або в бік руку, а також при падінні на бік з притиснутою до тулуба рукою. Для цього перелому характерна різка біль і обмеження рухів в плечовому суглобі (рухи в ліктьовому суглобі і суглобах кисті збережені), поява підшкірної гематоми в області плеча та грудної клітки (іноді на 2-3 добу у огрядних людей).

Читайте також:  Чому в сучасних людей проблеми з судинами шиї та як це діагностувати

Вивих плеча проявляється деформацією в області плечового суглоба, рука зігнута в лікті і притиснута до тулуба, надпліччя і голову хворий нахиляє в пошкоджену сторону. Болі помірні. Характерною ознакою вивиху є відсутність рухів у плечовому суглобі або їх незначний обсяг, а також пружинистість рухів.

Перша допомога при переломах та вивихах плеча: травмовану руку беруть на косинкову пов’язку і прибинтовують до тулуба. Пацієнта потрібно негайно доставити в медичну установу або викликати карету швидкої допомоги. Не намагайтеся самостійно вправляти вивих плеча! Це загрожує розвитком звичного вивиху плеча і серйозним оперативним втручанням в недалекому майбутньому.

Пошкодження верхніх кінцівок, що зустрічаються в практиці травматолога, дуже численні і різноманітні, діагностика їх не завжди обмежується одним оглядом і рентгенівським знімком, – завершує Андрій Бугров, – тому щоб в майбутньому руки не підводили вас і ваших близьких використовуйте свої знання для правильного надання першої допомоги і завжди своєчасно звертайтесь до лікаря. Будьте здорові!