Але при серйозних розладах важливо відразу звернутися до лікаря!

Гормони — по‑справжньому чарівні частинки нашого тіла. Саме вони контролюють майже кожен аспект нашого здоров’я і самопочуття, від них залежить майже все в нашому організмі — і в тому числі нашу вагу.

Але найголовніше: якщо щось пішло не так, ми самі можемо відрегулювати роботу цих потужних речовин.

Зрозуміло, в ситуації серйозного гормонального збою важливо звернутися до лікаря і слідувати його рекомендаціям, але якщо зміни не дуже серйозні, ви цілком можете самі змусити свої гормони працювати на вас.

Лептин

Цей гормон, що виробляється жировими клітинами, відповідає за контроль апетиту. Як показали результати проведених недавно досліджень, саме від лептину залежить, як сильно ми хотіти їсти.

Якщо в організмі занадто багато жиру, може початися стан відоме як «опір лептину»: організм не отримує відповіді від гормону і вирішує, що настали голодні часи і потрібно ще більше їсти і ще активніше запасати жир.

Саме опір лептину змушує людей з надмірною вагою вибирати висококалорійні продукти і переїдати.

Як нормалізувати

Дуже просто: з’їдайте натщесерце порцію свіжих овочів. Як підтвердило дослідження, проведене американським ендокринологом Скоттом Айзексом, якщо кожен день до 10 ранку з’їдати одну порцію свіжих овочів, опір лептину поступово зникає, а ваш метаболізм повертається в норму.

Кортизол і серотонін

Кортизол — дуже корисний гормон. Саме він в ситуації стресу відповідає за вибір стратегії — бігти, боротися або завмерти — а також забезпечує достатній рівень енергії для її реалізації.

Але в ситуації хронічного стресу саме кортизол змушує нас тягнутися до солодкого або высококалорийному, а наш організм — запасати жир.

Врівноважити роботу кортизолу може серотонін — гормон, який заспокоює і природним чином пригнічує апетит. Відповідно, якщо ваше життя – один суцільний стрес, вам варто всіма силами знижувати рівень кортизолу і підвищувати серотонін.

Як нормалізувати

Вам допоможуть продукти з високим вмістом вітаміну B — саме він допомагає виробленню сертоніну. Тому в ситуації стресу переходіть на раціон з високим вмістом спаржі, шпинату, сочевиці. І ще висипайтеся: сон — відмінний засіб від стресу.

Інсулін

Головне завдання інсуліну — вивільняти глюкозу з крові.

Тому всякий раз, коли ви “закидаєтеся” солодкої газованою водою, соком або фаст-фудом, ваш організм переживає інсуліновий стрибок. І чим частіше ви йому такі скачки влаштовуєте, тим вище ймовірність настання резистентності до інсуліну, яка в свою чергу може привести до розвитку діабету.

Також до стрибків інсуліну призводить стрес — тому при високих нервових і емоційних навантаженнях важливо контролювати рівень цього гормону.

Як нормалізувати

По-перше, відмовитися від простих вуглеводів і напоїв з високим вмістом цукру.

Як показують дослідження, на цукровмісні напої (в тому числі фруктові соки) припадає приблизно третя частина всіх доданих цукрів в нашому раціоні, тому, просто відмовившись від їх вживання, ви істотно зменшите кількість інсулінових стрибків.

Також корисно їсти якомога більше свіжих овочів і фруктів, а також займатися аеробним навантаженням: після плавання, піших прогулянок або бігу підтюпцем рівень інсуліну знижується.

Іризин (FNDC5)

Гормон іризин, який виробляється м’язовою тканиною і вивільняється під час фізичних навантажень, відповідає за переробку білого жиру (який підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань) в бурий, який організму простіше переробити в енергію. Крім того, цей гормон знижує резистентність організму до інсуліну.

Як нормалізувати

Найвірніший спосіб-фізичні навантаження.

Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature, підтвердили, що чотири півгодинні тренування в тиждень нормалізують рівень цього гормону вже через 2,5 місяці.

Ще один дієвий спосіб — нормалізувати теплообмін. Дослідження підтверджують, що при більш низьких температурах білий жир здатний перетворюватися в бурий: так, добровольці, які дві години провели в кімнаті, температура в якій становила 18 градусів, періодично опускаючи ноги в крижану воду, в результаті спалили в 15 разів більше калорій!