Мало хто любить говорити про свій кал, але в цьому варто розбиратися. Оскільки саме стільцю належить важлива роль у підтримці здоров’я організму. На що звернути увагу, підкаже стаття.

Кал на благо вашого здоров’я

Перистальтика кишечника – невід’ємна частина травлення. Кал, що формується в товстому кишечнику — природний спосіб очищення організму від неперетравлених залишків їжі і токсинів.

Нормальна рухова активність кишечника – хвилеподібне скорочення його гладких м’язів, при якому забезпечується поступове просування калових мас до заднього проходу. Їх колір, структура, кількість, запах і консистенція-дають важливу інформацію про наше здоров’я. Звертайте уваги на зміни в калі, які зберігаються протягом тривалого часу, а не на тимчасові відхилення, які тривають 1-2 дні. Порушення стільця протягом тижня і більше можуть багато чого розповісти про ваше здоров’я.

Ознаки нездорового калу
Твердий кал, що складається з окремих шматочків

Якщо ви стали засиджуватися в туалеті довше звичайного, тому що ваш кал складається з окремих маленьких твердих кругляшків або ковбасок, з увагою поставтеся до такого знаку. Це означає, що ваш організм зневоднений, або у вас запор. Навіть якщо стілець регулярний, але при цьому постійно твердий, складається з окремих шматочків, і з труднощами просувається по прямій кишці, а для його спорожнення потрібне зусилля, це може викликати геморой.

Читайте також:  Від запалень, діабету і для здорового серця: названий простий, але корисний фрукт

Вирішити проблему допоможе збільшення кількості споживаної рідини і їжі, що містить клітковину. Також включіть в свій раціон продукти, багаті магнієм. Магній притягує воду в кишечник, розм’якшуючи при цьому кал, що полегшує його проходження по прямій кишці. Крім того, він розслаблює гладку мускулатуру стінок кишечника, що також допомагає при закрепах.

Чорні калові маси

Стілець новонароджених дітей у перші дні після народження чорного кольору, але незабаром колір стає нормальним. У дорослих причини чорного калу можуть бути різні: темні продукти (лакриця, чорниця), лікарські препарати, що містять залізо, вісмут.

Але якщо кал постійно чорного кольору – це може бути сигналом серйозної проблеми. Наприклад, кровотечі у верхньому відділі шлунково-кишкового тракту в результаті виразки шлунка і кровоточивих ерозій через кислотного рефлюксу, доброякісних пухлин або раку.

Якщо стілець чорний, і це не пов’язано з їжею, обов’язково зверніться до лікаря!

Читайте також:  5 ознак дефіциту вітамінів на нігтях: від білих плям до борозенок
Червоний або червонуватий колір калу

Як і у випадку з чорним калом, червоний стілець не є нормою. Це може свідчити про кровотечі в нижньому відділі кишечнику, наприклад, у товстому кишечнику або прямій кишці. Він може виникати внаслідок доброякісної пухлини, рак, запалення товстої кишки (коліту), дивертикульозу і навіть геморою. Якщо помічений кал червоного кольору протягом одного-двох днів, особливого приводу для занепокоєння немає. Він може набути такий колір через деякі продукти харчування: буряки, журавлину, томатний сік, желе або напоїв червоного кольору. Але якщо причина не у продуктах харчування, проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем.

Стілець зеленого кольору

Стілець зеленого кольору найчастіше говорить про вживання великої кількості листової зелені або продуктів харчування зеленого кольору. Таких як морозиво, тістечка із зеленою глазур’ю, мармелад або льодяники, які містять харчові барвники.

Якщо у вас діарея і при цьому стілець зеленого кольору, це означає, що їжа рухається по кишечнику дуже швидко, і жовч, необхідна для розщеплення жирів, не встигає потемніти.

Однак стілець кольору морських водоростей може вказувати на наявність важкого інфекційного захворювання — псевдомембранозного коліту. Його причиною є неадекватне застосування антибіотиків, які вбивають корисну мікрофлору кишечника, в результаті відбувається розмноження мікроба clostridium difficile.

Читайте також:  Лікарі пояснили, в яких випадках може шкодити гречка
Кров в калі

При виявленні в калі крові, поставтеся до цього дуже серйозно. Це може бути симптомом багатьох захворювань.

Видима кров – основний симптом ректальної кровотечі. Кров в калі може мати яскраво-червоний колір, червоно-коричневий і навіть чорний колір. Смужки крові в калі можуть вказувати на геморой або тріщини заднього проходу внаслідок надмірного напруги сфінктера при запорі.

Серед інших причин появи крові в калі найбільш часто зустрічаються виразка шлунка, коліт, запалення слизової шлунка, поліпи, рак, дивертикульоз, запальні захворювання кишечника, кишкова інфекція. Кров у калі – серйозний привід для звернення до лікаря.

Якщо ви помітили, що кал набув не характерний для нього колір, при цьому не вживалися продукти, здатні змінювати його колір — не займайтеся самодіагностикою. За допомогою аналізів і досліджень лікар визначить точний діагноз і почне ефективну терапію. Так можна зупинити розвиток важких захворювань.

Джерело: HeadInsider

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News