Навіщо потрібен клінічний аналіз крові і які захворювання можна виявити за його допомогою — Олена Плотникова поговорила про це зі спеціалістом з клінічної лабораторної діагностики, провідним медичним експертом Тетяною Понкратовой. Її відповіді — нижче.

Що таке загальний аналіз крові

— Кров — це рідка тканина, що виконує різні функції, в тому числі доставку кисню і поживних речовин до органів і тканин і виведення відпрацьованих продуктів. Клінічний аналіз крові — це розгорнуте дослідження, яке дає можливість оцінити її клітинний склад. Справа в тому, що кров досить швидко реагує на зміни в організмі — за допомогою кількісного та якісного дослідження стану клітин крові можна запідозрити різні захворювання. Клінічний аналіз крові показує рівень лейкоцитів, еритроцитів, гемоглобіну, гематокриту, вмісту гемоглобіну в еритроциті, кількість тромбоцитів та їх середній обсяг. Щодо змін цих параметрів лікар може підтвердити або спростувати діагноз поставлений ним, наприклад анемію (недокрів’я) або лімфолейкоз.

Анемія — це стан, обумовлений зниженою концентрацією гемоглобіну крові з одночасним (як правило) зниженням кількості еритроцитів і зміною їх характеристик. Найчастіше анемія — це симптом якоїсь патології, проте хвороба може розвинутися сама по собі. Відомо, що гемоглобін доставляє кисень в клітини всіх органів, у тому числі і в мозок, а це значить, що при вираженій анемії може виникнути кисневе голодування клітин і тканин — у людини зблідне шкіра, з’являться головні болі, загальна слабкість, запаморочення і задишка. Якщо вчасно не почати лікування недокрів’я, стан пацієнта буде погіршуватися, можливий навіть летальний результат. На щастя, в сучасних умовах такий розвиток подій зустрічається вкрай рідко. Дослідження червоних клітин крові (еритроцитів) дозволяє вже на ранніх стадіях виявити анемію і встановити причину її розвитку. За показниками концентрації гемоглобіну та еритроцитів, величини гематокриту, а також за допомогою розрахунку еритроцитарних індексів можна говорити, наприклад, про брак заліза, вітаміну B12 і/або фолієвої кислоти в організмі. Така інформація допоможе лікарю підібрати правильне лікування.

Читайте також:  Названо найкращі дешеві продукти для придушення росту ракових клітин
Як читати результати аналізу

Як було сказано вище, аналіз крові показує кількісне співвідношення еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів, тромбоцитів та інших складових крові. Давайте розглянемо кожен окремо.

Еритроцити — найчисленніші «жителі» крові, вони заповнені дихальним пігментом — залізовмісним білком гемоглобіном, який зумовлює червоний колір крові. Власне, саме еритроцити доставляють кисень до органів і тканин. В нормі у здорового чоловіка рівень еритроцитів повинен становити 4,2—5,7*106/мкл, у жінок— 3,8—5,3*106/мкл.

Рівень гемоглобіну говорить про функціональну можливість крові переносити кисень. Фактично гемоглобін — білок в еритроцитах, який містить атом заліза. У нормі у чоловіків цей показник дорівнює 130-170 г/л, у жінок — 120-160 г/л.

Читайте також:  Лікарі розповіли про заходи профілактики артриту та артрозу

Лейкоцити відповідають за імунітет і курсують в організмі по ходу руху крові. Для чоловіків і жінок у нормі показник лейкоцитів становить 4,50—11,0 тис/мкл.

Гематокрит у відсотках показує кількість еритроцитів в цільній крові. При деяких захворюваннях і станах, наприклад при нирковій недостатності або у другій половині вагітності, він може знизитися. У нормі у чоловіків гематокрит знаходиться на рівні 39-50%, а у жінок — 35-47%.

Ще один важливий показник крові — тромбоцити. Це невеликі без’ядерні клітини, які беруть участь у процесі згортання крові. У випадку нестачі тромбоцитів у людини відзначається підвищена кровоточивість — навіть легкий удар об кут стола може призвести до утворення гематоми. Якщо ж показник тромбоцитів значно вище норми, то виникає ризик розвитку тромбозу. У чоловіків і жінок у нормі кількість тромбоцитів зазвичай коливається в межах 150-400 тис/мкл.

Читайте також:  Чим такий корисний для організму фруктовий чай: ви здивуєтеся

Кров

Кров з вени або з пальця: в чому різниця

Для дослідження кров з вени принципово більш якісна. У ній практично відсутні пошкоджені клітини (еритроцити, лейкоцити), і вона не розлучена тканинною міжклітинною рідиною, що часто відбувається при взятті крові з пальця і видавлюванні її з ранки. Тобто дослідження крові з вени дає більш достовірний результат про її склад і властивості. Треба зазначити, що сучасні автоматизовані гематологічні аналізатори зазвичай працюють тільки з кров’ю, взятою з вени.

Чому навіть при застуді відправляють здавати кров

Так звана застуда може мати різну природу — бактеріальну або вірусну. При цьому в обох випадках вона часто проявляється однаково — підвищеною температурою тіла, нежить, кашель, першіння та біль у горлі. Клінічний аналіз крові допоможе лікареві поставити діагноз і призначити правильне лікування. А різниця в лікуванні досить принципова. При захворюваннях і ускладненнях бактеріальної природи можуть бути призначені антибіотики, а при гострих респіраторних вірусних захворюваннях краще обійтися препаратами для симптоматичного лікування.