Будьте уважні до дрібниць: іноді дивна поведінка людини – не що інше, як симптоми захворювання.

Депресія

За даними ВООЗ, депресія-найпоширеніше психічне захворювання: ним страждає більше 300 мільйонів чоловік у всьому світі. При депресії спостерігається стійке зниження настрою і самооцінки, втрата інтересу до життя і колишнім захопленням, песимізм, розлад сну і апетиту.

Мова людини в депресії має свої особливості:

 • Тихий голос.
 • Відсутність бажання вести бесіду.
 • Довгий роздум перед відповіддю, загальмованість, ретельний підбір слів.
 • Часте використання слів з негативним забарвленням («самотній», «сумний», «нещасний»), займенники «я» і слів, що виражають тотальність («завжди», «нічого», «цілком»).

Крім того, існує поняття маскованої депресії, коли людина приховує свої проблеми і намагається здаватися щасливим. Розпізнати розлад в цьому випадку непросто: співрозмовник завжди буде заперечувати всі життєві труднощі. Може відпускати жарти про самогубство.

Біполярний афективний розлад (БАР)

Біполярний афективний розлад, або маніакально-депресивний психоз — це ще одне психічне захворювання, пов’язане зі зміною настрою. Ним страждає близько 60 мільйонів людей у світі. Життя таких людей проходить в двох режимах: манії (або гіпоманії — її полегшеній формі) і депресії. Тривалість кожного періоду індивідуальна і непередбачувана, може становити від декількох днів до декількох місяців.

Маніакальна фаза відрізняється неймовірним підйомом настрою і сил, підвищеною активністю, в тому числі сексуальною. Енергії так багато, що людина перестає спати і є, він весь час зайнятий. Мова хворого в маніакальній фазі відрізняється наступними ознаками:

 • Надмірна балакучість. Людина розбурхана, перескакує з однієї думки на іншу.
 • Хвастощі, впевненість в собі і в здійсненності своїх планів. Людина розповідає, що готова звернути гори і завершити багато різних проектів.
 • Маячні ідеї (проявляються в особливих випадках). Наприклад, хворий може говорити, що йому все заздрять і хочуть завдати шкоди.

Депресивна фаза супроводжується занепадом сил, самооцінки, сексуального бажання, втратою інтересу до колишніх захопленням і життя в цілому. Людина пригнічена, загальмована, не хоче ні з ким спілкуватися. У важких випадках планує самогубство.

Генералізований тривожний розлад

Цьому захворюванню схильна третина населення планети. Людина постійно відчуває занепокоєння і тривогу, страждає від неприємних відчуттів в тілі: тремтіння, пітливості, запаморочення, дискомфорту в районі сонячного сплетіння. Занепокоєння зазвичай викликають різноманітні страхи, пов’язані з майбутнім.

Серед особливостей спілкування:

 • Розповіді про власні страхи. Людина боїться то літати на літаку, то сідати в ліфт, то спілкуватися, то заходити в незнайомі місця.
 • Постійне обурення і скарги, в тому числі на стан здоров’я.

Найчастіше це самотні люди, які не досягли успіху в особистому житті і роботі. Часто вони чимось обурені: керівництвом країни або компанії, де працюють, обстановкою в державі або вдома — всім, з чим в житті стикаються.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

Ще одне захворювання, пов’язане з тривогою. При ньому у хворого виникають нав’язливі лякаючі думки, з якими він не здатний боротися. Щоб позбутися від тривоги, людина виконує якийсь ритуал: плює через ліве плече, перевіряє всі замки в будинку, миє руки і так далі. Ці дії можуть здаватися безглуздими, проте вони допомагають хворому ненадовго полегшити стан.

Людину з ОКР можна розпізнати за тими ж ознаками в мові, що і хворих генералізованим тривожним розладом. Це скарги, недовірливість, повторювані розмови про страхи. Однак набагато ефективніше буде поспостерігати за його поведінкою, відстежити ритуал. Типовий хворий ОКР-американський винахідник Говард Хьюз, про життя якого знято фільм «Авіатор». Він постійно мив руки, бо боявся підхопити заразу.

Хворих ОКР дуже важко виявити по фразах в мові, виняток – якщо сама людина захоче розповісти вам про те, що її турбує. Помітити їх нескладно, якщо поспостерігати за людьми в парку, наприклад.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Розлад може виникнути після перенесеної травмуючої ситуації, яка найчастіше пов’язана із загрозою для життя. Хворі-жертви сексуального чи іншого насильства, терактів, учасники військових дій. Вони намагаються уникати розмов, місць і ситуацій, які можуть нагадувати їм про пережиті події, проте спогади постійно повертають їх туди. В особливо важких випадках хворий може витіснити подія з пам’яті, як би забути.

Хворі на ПТСР страждають одночасно від депресивної і тривожної симптоматики, тому в їх мові можна зустріти ті ж ознаки, що і у хворих депресією або тривожним розладом.

Помітити щось по їх висловлюваннях важко, тому що вони намагаються ні з ким не спілкуватися, живучи в своїх переживаннях. Але якщо діалог все-таки відбудеться, то ви не почуєте ні слова про щастя, радості або любові. Співрозмовник з ПТРС або буде небагатослівний, або присвятить свою розповідь тій біді, яка з ним трапилася.

Шизофренія

Згідно ВООЗ, шизофренією страждають 23 мільйони людей у всьому світі. Це серйозне психічне захворювання, яке супроводжується порушенням мислення, сприйняття реальності, емоцій, мови і поведінки. У хворих відсутнє критичне ставлення до свого стану, в більшості випадків вони впевнені, що здорові. Типовий приклад-математик і нобелівський лауреат з економіки Джон Неш, про життя якого був знятий фільм «Ігри розуму».

Розпізнати шизофренію можна за такими ознаками:

 • Недовірливість і параноя. Людина може бути впевнена, що її переслідують або хочуть нашкодити.
 • Грандіозні ідеї та плани.
 • Маячні ідеї. Хворий може думати, що світ давно захопили інопланетяни.
 • Нездатність вести діалог і формулювати думки. Вони або обриваються десь посередині речення (шперрунг), або складаються з безладного набору слів (словесна окрошка).

Одне з найбільш яскравих проявів шизофренії в мові – це маячна симптоматика переслідування. Хворий буде впевнений, що йому вставляють палиці в колеса, за ним стежать. Він буде шепотіти про свої здогади вам на вухо, озираючись по сторонах.

Пам’ятайте: поставити діагноз по одній тільки мові і манері спілкування не можна. Однак якщо вам здається, що поведінка близької людини змінилася, то проявіть спостережливість. При наявності описаних симптомів краще показати його лікарю.

Наукові джерела:

Depression, source
In an Absolute State: Elevated Use of Absolutist Words Is a Marker Specific to Anxiety, Depression, and Suicidal Ideation, source
Mental disorders, source
Epidemiology of anxiety disorders in the 21st century, source