Комусь із нас доводиться самоізолюватися через відвідування неблагополучних з точки зору епідемії коронавірусу регіонів, а хтось добровільно відправляється в карантин, щоб знизити швидкість поширення вірусу. Розповідаємо, як зробити це правильно.

Незважаючи на те, що для більшості жителів планети коронавірус COVID-19 не становить серйозної небезпеки, все більше міст і країн вводять обов’язковий карантин. У тих же місцях, де цей захід офіційно не прийнятий, влада просить громадян по можливості утриматися від відвідування публічних місць, заходів, на яких очікується скупчення великої кількості людей, по можливості не користуватися громадським транспортом і працювати з дому.

Як правильно поводитися, якщо ви змушені дотримуватися обов’язкову самоізоляцію або добровільний карантин?

Навіщо взагалі все це потрібно?

Більшість наших читачів, найімовірніше, не потрапляють в групу ризику і навіть якщо їм трапиться заразитися коронавірусом, хвороба, найімовірніше, буде протікати в легкій формі. Однак кожен хворий передає вірус ще двом-трьом людям, а кожен з них — ще двом-трьом, і так далі, і так далі. Інкубаційний період коронавірусу досить довгий – від двох до трьох тижнів, весь цей час людина не відчуває ніяких симптомів захворювання, але залишається носієм і передавачем вірусу. Коронавірус дивно контактний: для зараження досить спілкування протягом 15 хвилин на відстані 2 метри, а в умовах громадського транспорту досить одного хворого, щоб в результаті вірус отримали практично всі попутники. Але і це не найстрашніше. Ускладнення, яке викликає коронавірус – це пневмонія, від якої немає ліків. Фактично, єдине, що можна зробити для хворого — це протягом тижня або двох допомагати йому дихати за допомогою спеціальних апаратів. Число яких, як ми розуміємо, обмежене. У ситуації, якщо зараження відбувається поступово, медичні установи здатні впоратися з навантаженням і надати допомогу всім нужденним, а ось якщо кількість захворювань зростає лавиноподібно (як це сталося в Італії), в якийсь момент просто фізично не вистачає місць в лікарнях, апаратів для підтримки дихання, лікарів – і доводиться вибирати, хто з хворих отримає допомогу, а хто помре.

Читайте також:  Дієта раз на тиждень: користь та шкода періодичного 24-годинного голодування

І ось саме для того, щоб не допустити різкого зростання захворювання, і потрібен карантин. Так, ви молоді і сильні, ви можете навіть не помітити, що підхопили вірус – але ви можете передати його літнім людям або тим, хто безпосередньо контактує з людьми в групі ризику. Тому найбільш відповідальна стратегія на сьогоднішній день-добровільна ізоляція.

Під час перебування в самоізаляції повністю заборонений вихід на вулицю. Не можна ні вигулювати собаку, ні виносити сміття, ні ходити в магазин або аптеку. Всі 14 днів ви повинні провести вдома.

 • Якщо ви живете один, то вам потрібно подбати про запас необхідних продуктів і питної води. Через службу доставки або знайомих домовтеся про те, щоб необхідні товари були доставлені вам під двері. Повідомте тим, хто буде доставляти для вас продукти, щоб вони скористалися одноразовими рукавичками — на дверних ручках, поверхнях можуть бути частинки вірусу. Зрозуміло, доставлені товари варто забирати тільки після того, як людина, яка принесла їх, піде.
 • Дуже важливо відразу після приїзду перепрати весь одяг, який був на вас в поїздці, при високій температурі. Якщо будь-який одяг не підходить для домашнього прання, зберіть йогоу великий пакет і приберіть на балкон. Вірус може жити на поверхнях до декількох днів, однак якщо ви не будете ніяк контактувати з цими речами, через два тижні карантину вони стануть безпечні для оточуючих і ви зможете здати їх в хімчистку.
 • Щодня провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте, регулярно робіть вологе прибирання, мийте руки. Не забудьте продезінфікувати всі гаджети і особливо-мобільний телефон.
 • Робіть гімнастику, намагайтеся стежити за харчуванням і тим, чи достатньо ви п’єте води. По можливості обмежте час, який присвячуєте читанню новин і спілкуванню в соцмережах — все це може посилити стрес, який негативно впливає на імунітет.
 • Передайте комплект ключів від квартири сусідам або знайомим на випадок погіршення вашого самопочуття. Зрозуміло, перед передачею ключі варто продезінфікувати і передавати їх, уникаючи особистого контакту.
 • Якщо ви живете одні, носити медичну маску вдома не варто.
Читайте також:  Названо ще одну несподівану користь алкоголю

Якщо ви живете з кимось

 • Якщо люди, з якими ви живете, не були разом з вами в поїздці, вони можуть продовжувати відвідувати навчальні заклади або ходити на роботу, самоізоляція їм не потрібна. Однак варто дотримуватися певних запобіжних заходів.
 • Якщо є така можливість, вам варто ізолюватися в окремій кімнаті. У приміщенні варто щодня робити вологе прибирання, протирати поверхні і дверні ручки дезінфікуючим засобом, провітрювати приміщення. Одяг та постільну білизну варто прати окремо від речей інших членів сім’ї, на максимально високих температурах.
 • Сміття варто збирати в окремий пакет, ретельно його зав’язувати, залишати за дверима. Людині, яка буде виносити сміття, варто брати пакет виключно в одноразових рукавичках, після процедури рукавички викидати, руки мити.
 • Їжу готувати окремо від усіх, використовувати індивідуальний комплект посуду, який так само варто мити окремо від решти посуду в будинку. Після завершення готування ретельно протирати всі поверхні дезінфікуючим засобом.
 • Контактувати з іншими членами сім’ї слід не довше 10-15 хвилин і тільки з відстані не менше двох метрів. Члени сім’ї повинні при контакті носити одноразові рукавички, сам ізольований – медичну маску.
 • Всі люди, які проживають в квартирі повинні ретельно мити руки (не менше 30 секунд, з милом) до і після приготування і поглинання їжі, відвідування туалету, після приходу з вулиці. По можливості не торкатися до обличчя, регулярно дезінфікувати мобільні телефони.
 • Зрозуміло, під час карантину не можна приймати гостей.
Читайте також:  5 звичок, від яких ми старіємо

Як поводитися при карантині?

Необов’язково проводити весь час вдома, можна і навіть потрібно гуляти, але варто робити це в максимально безлюдних і просторих місцях: парках, скверах, набережних. При цьому намагайтеся, щоб між вами та іншими людьми, які гуляють зберігалася дистанція не менше двох метрів (краще більше). Головне – не відвідувати громадські місця.

Якщо ви виходите з дому, одягніть одноразові рукавички. По можливості намагайтеся не торкатися дверних ручок, інших поверхонь. Кнопки в ліфті краще натискати за допомогою сірника або зубочистки (після цього їх варто викинути), за дверну ручку варто братися, обернувши руку серветкою (її теж варто відразу викинути). На прогулянці намагайтеся не торкатися руками до обличчя, відразу після повернення додому ретельно вимийте руки.

Якщо у вас виникла необхідність вийти в магазин, намагайтеся не наближатися до інших відвідувачів на відстань більше двох метрів, користуйтеся картою, а не готівкою (після повернення з магазину карту потрібно продезінфікувати), не беріться голими руками за дверні ручки, намагайтеся не торкатися до поверхонь.

Щодня провітрюйте приміщення, не забувайте регулярно мити руки.

Робіть гімнастику, займайтеся спортом за допомогою онлайн-тренувань. Гіподинамія погано впливає не тільки на наше здоров’я, але і на настрій: чим менше активності, тим вище стрес і тривожність.

Контролюйте час, який проводите в соцмережах і за читанням новин: занадто сильне захоплення тим і іншим підвищує рівень стресу і тривожності.

Складіть режим дня і намагайтеся його дотримуватися: структурування часу допоможе не впасти в стрес.

Частіше телефонуйте з близькими і друзями по скайпу, телефону або за допомогою інших месенджерів.

Приділяйте час релаксаційним практикам: медитації, малюванню або розфарбовуванню, рукоділлю.