Якщо людина мало рухається, перебуває тривалий час у положенні сидячи або стоячи, кров починає гірше відтікати від ніг. Підвищене навантаження призводить до розтягування стінок вен і їх здуття. Таким чином, може розвинутися варикозна хвороба. Важливо стежити за симптомами варикозного розширення вен і своєчасно проводити профілактику захворювання.

Особливості варикозного розширення вен

Загострення варикозної хвороби часто доводиться на літній період. Це пов’язано з впливом високої температури, її перепадів, що уповільнює відтік крові від ніг до серця і провокує застійні явища у венах.

У здоровій – рівній і тонкій — вені кров циркулює без затримок, особливо під час руху людини. Якщо ж стінки вен в’ялі і надмірно розтягнуті, кров по них буде рухатися повільніше. В результаті кров може застоюватися в нижніх кінцівках. З’являється важкість, втома в ногах, судоми, біль та інші симптоми. При цьому покручені варикозні вени більше схильні до утворення тромбів. Тромб, який відірвався може привести до закупорки судини, що загрожує сумними наслідками.

Нерідко має місце так званий прихований варикоз, або внутрішнє варикозне розширення вен. У цьому випадку деформація поверхневих вен відсутня, але є клінічні симптоми — біль, набряки, відчуття тяжкості у ногах вранці. В подальшому можуть навіть з’явитися трофічні виразки. Для людей, які страждають варикозним розширенням вен, існують спеціальні подушки, які підкладаються під час сну під ноги для відтоку крові. На ранок втома минає, і ноги помітно краще виглядають.

Читайте також:  Раптова ознака раку крові, яку можна помітити вранці
Причини варикозних вен

Призвести до появи варикозного розширення вен може часте і тривале носіння взуття на високих підборах. При носінні взуття на підборах ахіллове сухожилля довший час знаходиться в скороченому стані, що негативно позначається на здоров’ї ніг.

Ходити на високих підборах потрібно не більше двох годин на день. Оптимальна висота каблука для жіночого взуття становить п’ять-сім сантиметрів. Для чоловічого — три сантиметри. При цьому наявність супінатора сприяє більш якісній роботі литкового м’яза, що запобігає застою крові у венах. Бажано, щоб взуття було на шнурівці. Таким чином можна вільно регулювати ступінь прилягання взуття до ноги.

Шкідливо носити ботфорти. Вони щільно обжимають ноги, а під час сидіння перетискають під коліном верхню частину литкового м’яза. Також варто відзначити, що небезпечно сидіти, закинувши ногу на ногу. Так відбувається пережиму судин і порушення кровопостачання.

Найчастіше варикозні вени з’являються у важкоатлетів. Підняття у вертикальному положенні великих обтяжень може призводити до здуття вен під шкірою. Багато людей, в тому числі, спортсмени вважають, що роздуті опуклі вени над м’язами виглядають дуже красиво і привертають увагу протилежної статі. В реальності ж самі по собі роздуті вени вже говорять про наявність хвороби.

Читайте також:  Перфекціонізм може довести до алкоголізму
Компресійна білизна для профілактики і лікування варикозу

При виникненні перших ознак варикозного розширення вен лікарі можуть призначити носіння компресійного трикотажу — колготок, панчіх. Як правило, це робиться на легких стадіях захворювання, коли можна обійтися без операції.

В якості профілактики компресійну білизну часто носять люди, чия професія відноситься до розряду «шкідливих». Це, зокрема, перукарі, стоматологи, хірурги, які змушені проводити багато часу в стоячому або сидячому положенні.

Однак самостійно купувати лікувальну білизна не варто. Адже існує різна ступінь компресії. При носінні слабкої компресійної білизни ефекту просто не буде, а надто сильне стиснення може завдати шкоди. Тільки лікар здатний визначити ступінь необхідної компресії. При правильно підібраній компресійній білизні з’являється полегшення в ногах, проходить тяжкість, зменшується набряклість.

Вправи при варикозній хворобі

Спортсмени нерідко називають ноги другим серцем. Важливу роль у поверненні крові назад до серця грають литкові м’язи, зокрема, камбаловидний м’яз. Тренувати цю групу м’язів не складно. Вони активно працюють навіть під час ходьби.

Перша вправа.

Вихідне положення: сидячи на стільці. Тримаючи п’яту притиснутою до підлоги, підкласти під мисок тенісний м’ячик. Натиснути на нього і вжати в підлогу, скоротивши литковий м’яз. Потім поступово підняти носок вгору, контролюючи розтискання м’ячика. Повторити двадцять разів однією ногою, а потім перейти до іншої. Виконувати вправу можна протягом п’яти хвилин, чергуючи ноги.

Читайте також:  Кількість кроків за хвилину, яка знижує ризик хвороб серця та судин

Друга вправа.

Вихідне положення: сидячи на стільці. Робити підйоми на шкарпетки, поклавши на коліна який-небудь вантаж. Як варіант, можна просто натискати руками на коліна, створюючи додаткове навантаження. Виконати три підходи по двадцять-двадцять п’ять разів.

Прекрасною профілактикою варикозних вен є фізична активність, в тому числі, піші прогулянки. Щодня рекомендується проходити не менше п’яти кілометрів.

Профілактичне харчування

При появі варикозного розширення вен важливо включити в харчування декілька основних типів продуктів. Ці продукти допоможуть зробити вени більш еластичними і ліквідувати застій крові.

Підтримує еластичність судин аскорбінова кислота, так як вона необхідна для синтезу колагену. Для цього можна вживати в їжу продукти харчування, що містять велику кількість вітаміну C, а саме: чорну смородину, чорницю, апельсини. Причому ягоди можна їсти як в свіжому, так і в замороженому вигляді. У двох апельсинах міститься добова потреба організму в аскорбіновій кислоті.

Однією з причин, що провокують варикозне розширення вен, є запори. При порушенні перистальтики кишечника кров починає активно приливати у черевну область. При цьому застоюється кров у венах і відтік від ніг погіршується за рахунок застійних явищ в малому тазу. Для профілактики закрепів рекомендується включити в харчування достатню кількість клітковини: півкілограма овочів, триста-чотириста грамів фруктів і двісті грамів каші.

Джерело: medaboutme