Французи називають печінку “залозою настрою” не просто так. Вчені з Единбурзького університету протягом 10 років вивчали стан цього органу у 165 тисяч добровольців. Виявилося, що захворюваннями печінки частіше страждали люди, які перебували в стані депресії або хронічного стресу.

Чому так відбувається?

Печінка – це одна з головних систем в людському організмі. Якщо вона не здорова, збої відбуваються по всьому організму. В тому числі, в головному мозку: коли печінка перестає фільтрувати кров належним чином, токсини починають отруювати його. З’являється головний біль, безсоння, хронічна втома, депресія.

Головний біль

Дослідження американських вчених показало, що ці симптоми люди зазвичай не пов’язують з печінкою, навіть якщо знають про те, що вона у них не здорова. Що вже говорити про тих, хто навіть не підозрює про свої проблеми: в печінці немає нервових закінчень, тому вона не може «повідомити» про те, що хвора. Такі симптоми, як втому і депресію, люди списують на проблеми в роботі або особистому житті, але ніяк не на печінку. Навряд чи комусь в голову прийде перевірити печінку при безсонні і перепадах настрою. А між тим, до 30% дорослого населення України страждають захворюваннями цього органу.

Коли бити тривогу?

Крім змін в настрої, про проблеми з печінкою можуть свідчити такі симптоми: слабкість, дискомфорт і важкість у правому підребер’ї, зниження апетиту, нудота, блювання, підвищене газоутворення, діарея, неприємний присмак у роті, набряки, підвищена температура тіла, блідий стілець, жовтуватий відтінок очей.

Якщо вас турбує щось з перерахованого, зверніться до терапевта або гепатолога.

Як запобігти хворобам печінки?

Печінка

Печінка може захворіти з різних причин: через зловживання алкоголем і ліками, з-за вірусів і бактерій, через ожиріння і неправильного харчування. Тому найкраща профілактика – це здоровий спосіб життя:

  • Почуття міри при вживанні алкоголю (а краще – повна відмова від нього);
  • відмова від куріння;
  • активний спосіб життя;
  • дотримання правил гігієни;
  • відсутність стресів.

Однак всі ці заходи не можуть гарантувати вам здорову печінку: занадто багато негативних факторів зовнішнього середовища надають на неї свою дію. До того ж, деякі хвороби (наприклад, гепатоз) починаються безсимптомно. Тому дорослим людям рекомендується раз на рік проходити перевірку: для цього можна звернутися в будь-яку поліклініку, і лікар призначить необхідні аналізи.

Специфічної дієти для печінки не існує. Однак правильним харчуванням можна їй допомогти відновитися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АНАТОМІЯ ПЕЧІНКИ

6 РАННІХ ОЗНАК УРАЖЕННЯ ПЕЧІНКИ: СИМПТОМИ, ЯКІ СЛІД ЗНАТИ КОЖНОМУ