Час настання старіння і тривалість життя визначається довжиною теломер, ділянок на кінцях хромосом. Деякі фактори можуть прискорювати їх скорочення, а деякі, навпаки, гальмують цей процес.

Ми народжуємося з певною довжиною теломер, яка скорочується протягом життя. У новонароджених довжина теломер становить приблизно 10 000 пар основ, у 40-річного чоловіка вона вже на третину менше, у 60-річного становить лише половину від тієї, що була при народженні. Величина теломер, як показують дослідження, може вказувати на загальну смертність і ризик серцевого нападу, інсульту, раку.

“Довгі теломери пов’язані зі здоров’ям, працездатністю і молодістю”, – констатують вчені.

Що може різко скоротити теломери. Нобелівський лауреат, молекулярний біолог Ліз Блекберн виявила, що процес укорочення теломер можна призупиняти. На нього, зокрема, можуть впливати зміни способу життя. Щоб довго не старіти, слід уникати головних ворогів теломер. Ними є: запалення, окислювальний стрес, резистентність до інсуліну.

На додаток до цих факторів психіка також відіграє дуже важливу роль у швидкому вкороченні теломер. Стрес, страхи і, перш за все, травмуючі дитячі переживання можуть позначатися на величині теломер. Відомо, наприклад, що люди, яким довелося пережити дуже багато травмуючих подій в дитинстві, мають порівняно більш короткі теломери, ніж люди, чиє дитинство було більш благополучним.

7 факторів, які гальмують скорочення теломер. За словами фахівців, кожна людина може сама зробити багато корисного для своїх теломер і забезпечити собі довге життя без хвороб. Наступні заходи довели свій позитивний вплив на теломери в численних дослідженнях:

Кинути палити і уникати пасивного куріння. Те, що куріння робить старим і хворим, відомо. Одна з причин цього – зв’язок між курінням і раннім зносом теломер. Наука констатує, що куріння є найбільш істотним фактором укорочення теломер з негативними наслідками цього процесу для кожної клітини.

Зменшити стрес, депресію і занепокоєння. Постійний психічний тиск і, перш за все, депресія значно вкорочує теломери на додаток до паління. Експерти рекомендують звертатися за професійною допомогою психологів і психіатрів, а також самостійно освоювати дихальні вправи та інші методики, що допомагають розслаблятися і знімати сильну напругу.

Підтримувати фізичну активність. Відомо, що під впливом деяких факторів (екологічне забруднення, куріння) організм виробляє вільні радикали, які викликають окислювальний стрес, ушкоджують клітини і вкорочують теломери. Фізична активність і спорт, як показують дослідження, є дуже ефективним заходом для зниження окисного стресу і скорочення довжини теломер. Для цього рекомендується займатися аеробними навантаженнями три рази на тиждень по 45 хвилин, особливо корисними при цьому будуть повільний біг підтюпцем, їзда на велосипеді або плавання.

Висипатися. Згідно з наявними даними, сон більше 7 годин пов’язаний з довгими теломерами, а чим коротша тривалість сну, тим коротшими стають і теломери. Щоб мати хороший сон, вчені радять не контактувати пізніми вечорами з джерелами освітлення і перш за все синього світла, що виходить від екранів гаджетів.

Не допускати надлишку жиру на животі. Дослідження показують, що жир на талії і животі пов’язаний з більш швидким старінням. Жир на животі збільшує ризик метаболічних порушень – наприклад, резистентності до інсуліну, що є попередником діабету 2 типу. З розвитком діабету асоціюється і процес укорочення теломер.

Нормально харчуватися. На думку вчених, необхідно прагнути споживати більше свіжих фруктів і овочів, щоб отримувати з них антиоксиданти – речовини з протизапальною дією. Особливо гарні в цьому плані чорниця, яблука, броколі, помідори, цибуля.

Також вкрай корисні омега-3 жирні кислоти, які містяться в жирній морській рибі, а також у горіхах, рослинних оліях. Дослідження показують, що чим вище рівень омега-3 жирних кислот в крові, тим повільніше коротшають теломери протягом багатьох років.

Кілька дрібних досліджень показали позитивний вплив на стан теломер кави.

Підтримувати соціальні контакти. Відчуття згуртованості і гармонії у відносинах з іншими людьми дуже важливі для довгої тривалості життя, стверджують вчені. Зокрема, було виявлено, що більш довгими теломерами відрізняються люди, які мають гарні, теплі стосунки з сусідами. Фахівці радять згадувати про це, перш ніж починати черговий конфлікт з тими, хто живе по сусідству.

Джерело: МедікФорум