Чи можуть відновитися менструації по завершенні лікування від раку грудей? Чи можливо народити здорову дитину після лікування? На запитання відповідає Олександра Громова, кандидат медичних наук, гінеколог-ендокринолог лікарні ізраїльської онкології LISOD.

При проходженні хіміотерапії припинення менструальної функції пов’язано з пошкодженням фолікулів в яєчниках. Фолікули – це місце в яєчниках, де живуть і чекають «зоряної» години жіночі яйцеклітини.

Під час росту фолікула відбуваються два паралельні процеси: дозрівання яйцеклітини і виробництво жіночих статевих гормонів.

У процесі росту фолікули перетворюються просто в «міні-фабрики» з виробництва естрадіолу. Так як функція яєчників порушується, порушується як виробництво естрадіолу, так і здатність до зачаття. Всі ці процеси супроводжується змінами, подібними менопаузі, але не абсолютно ідентичні. Спільними з менопаузою є негативні прояви: «припливи», нічна пітливість, зміни настрою, зниження щільності кісткової тканини, сухість слизових оболонок, напади серцебиття і інші симптоми. Розумію, що такі симптоми для будь-якої жінки – “погані новини”. Але є і хороші!

  1. У багатьох жінок після закінчення курсу хіміотерапії функція яєчників відновлюється в проміжку від 6 місяців до 2 років. До 40 років це відбувається у 60% жінок, після 40 – у 20%. Шанси на спонтанне відновлення функції яєчників тим більші, чим молодша жінка на момент старту хіміотерапії. Причому, це саме спонтанне відновлення. На жаль, поки що не існує спеціальних можливостей для збільшення ймовірності цього процесу якими-небудь лікарськими діями.
  2. Переважна більшість негативних наслідків естрогенного дефіциту піддаються корекції або, щонайменше, можуть бути значно знижені. Обов’язково радьтеся з лікарем.
  3. Якщо це спонтанне відновлення сталося, пацієнтка вилікувана від РМЗ і був варіант не гормоно-залежного раку молочної залози, – можлива успішна вагітність. Термін, коли настання вагітності безпечне, визначає виключно онколог, не гінеколог. Це складне питання. Довгий час вагітність була під забороною. Коли стало відомо про різних формах раку – гормоно-залежному і гормоно-незалежному, – підхід змінився. Зараз накопичуються дані про жінок, які завагітніли і народили дитину після лікування РМЗ. Ці дані дуже обнадійливі! Але поки їх мало. Сьогодні питання безпеки і допустимість вагітності вирішується тільки в процесі індивідуальних консультацій з клінічним онкологом – з урахуванням даних про гормональні рецептори пухлини, стадії на момент захворювання, тривалості безрецидивного періоду.

Можливість безпечної для матері та дитини вагітності існує! Проте кожна жінка, яка перенесла рак грудей і мріє про дитину, повинна знати головне – життєво важливе рішення про можливу вагітність може прийняти тільки досвідчений онколог.