Людина за останні 100 років не стала розумнішою. Більше того, IQ наших предків у XIX столітті був на 14 пунктів вище нашого. До такого висновку приходять автори публікації в журналі Intelligence (02.05.13).

Разом з тим, новозеландський політолог Джеймс Флінн (James Flynn) в 80-ті роки виявив, що показник IQ нічого не говорить про абсолютний інтелект людини, а тільки показує бал людини по відношенню до інших в даний час. Норма щорічно знову встановлюється як 100 балів. Флінн виявив, що впродовж десятиліть, з корекцією на щорічну правку” норми”, показник IQ постійно зростає: в середньому на 3-5 пунктів за десять років. З тих пір” ефект Флінна” вже продемонстрований по всьому світу. Існують різні пояснення цього феномена. Одні вважають, що поліпшення харчування і стану здоров’я поліпшило наш мозок. Крім того, краще стало шкільне навчання, а завдяки зменшенню розмірів сучасної сім’ї, кожна дитина отримує більше уваги. Крім цього, в ході нашого виховання і культурного розвитку ми вчимося краще справлятися зі складними питаннями, які входять в тести IQ.

Але, згідно з даними нового дослідження, люди, навпаки, помітно подурнішали. Один з авторів дослідження, психолог Jan te Nijenhuis (Амстердамський університет) стверджує, що тести IQ не підходять для порівняння поколінь. Кількість набраних балів значною мірою культурально детерміновано і, відповідно, визначається часом, в якому живе людина. Замість IQ вчені використовують інший показник – час реакції. Час реакції дуже тісно пов’язано з рівнем інтелекту: чим швидше, тим кмітливіший. Цей показник культурально незалежний – і його досить точно заміряють вже протягом близько 100 років.

Автори проаналізували 14 досліджень за замірами часу реакції за період 1884-2004 з урахуванням даних про 9.000 чоловік. Середня швидкість реакції знизилася, що відповідає зниженню IQ на 14 пунктів. Вони пояснюють це меншою кількістю дітей у сім’ях високоосвічених людей. На публікацію відреагував Джеймс Флінн: він вважає час реакції непрямої мірою інтелекту і вказує на роль фактора концентрації. Крім цього, на його думку, одне не виключає іншого:” Автори лише стверджують, що знизилася генетична схильність до певного рівня інтелекту. Ефект Флінна – це ефект навколишнього середовища, і він є причиною підвищення IQ”.