Розповідаємо головне про холестерин — навіщо він потрібен, в якій кількості, і що робити, якщо в крові його занадто багато.

Що таке холестерин

Холестерин — це схожа на віск жироподібна речовина, яка знаходиться у всіх клітинах нашого тіла. Холестерин сам по собі не шкідливий. Більше того: організм сам виробляє для підвищення міцності клітин, синтезу жовчі і утворення стероїдних гормонів. Але крім того холестерину, який виробляється печінкою, ми споживаємо холестерин у складі м’яса, птиці та молочних продуктів.

З організму холестерин розносять протеїни, і коли вони з’єднуються, утворюються ліпопротеїни. Ці нові складні білки діляться на два типи.

«Хороший» холестерин

«Хорошими» називають ліпопротеїни високої щільності (ЛВЩ). Вони переносять холестерин з клітин назад в печінку, де він або руйнується, або виводиться з організму. Високий рівень цього холестерину не шкодить здоров’ю і лише сприяє його зміцненню.

«Поганий» холестерин

Ліпопротеїни низької щільності (ЛНЩ) називають «поганими» — вони переносять холестерин до потрібних клітин, але можуть накопичуватися на стінках артерій. Це і призводить до розвитку артеріальних захворювань.

Тригліцериди

Як і «поганий» холестерин, тригліцериди завдають шкоди здоров’ю. Це ще один тип жирових речовин, які ми отримуємо з м’яса, молочних продуктів і масел. На відміну від холестерину, вони в набагато менших кількостях можуть утворитися в самому організмі і частіше надходять з їжею.

— Холестерин сам по собі організму дуже потрібен, так як він є субстратом для синтезу стероїдних гормонів (естроген, вітаміни, гормони кори надниркових залоз та інші). «Поганий» холестерин виглядає як кулька з білка, щільно набита холестерином. Його завдання — відправити холестерин в тканини. А «хороший», у свою чергу, схожий на кульку, заповнену холестерином тільки на третину (це дозволяє йому працювати як «губка», вбираючи зайвий холестерин).

Для більш наочного розуміння того, як все влаштовано, можна уявити печінку у вигляді суперсучасного автономного заводу з налагодженою логістикою, де холестерин утворюється, упаковується в білок, білкові молекули наносять визначені транспортні мітки, і все це відправляється в кровотік для того, щоб доставити нужденним клітинам молекули холестерину і забрати від тканин невикористаний холестерин назад в печінку. У цій відрегульованій системі, як вже зрозуміло, дуже багато різних білків: це та сама «упаковка», та позначки на ній, а також рецептори на клітинах багатьох тканин організму, що дозволяють ці мітки дізнатися.

Читайте також:  Характер можна виявити за 4 хвилини

Генетично будову всіх цих білкових молекул суворо визначено. Еволюція довго відкидала невідповідні варіанти, щоб залишилися тільки найбільш дієві. І насправді є рідкісні мутації, що призводять до повної втрати якогось білка або його функції, тоді людина не може нормально розвиватися в дитинстві і сильно хворіє (це захворювання називається абеталіпопротеінемія). Але частіше зустрічаються такі генетичні варіанти, які раніше допомагали людині переживати голод, але при сучасному типі харчування призводять до розвитку атеросклерозу. Таке трапляється, коли мітки на упакованому холестерині не впізнаються рецепторами печінки, і тоді цей зайвий холестерин починає накопичуватися в крові (у кожної трьохсотої людини в світі). Також холестерин може підвищуватися через нестачу міток (апобілків), порушеної гормональної регуляції обміну холестерину (наприклад при зниженні функції щитовидної залози). Зазвичай на генетичну причину вказують випадки серцево-судинних захворювань у старших родичів у віці до 45 років. Коли у конкретної людини ми знаємо причину підвищеного холестерину, то і лікування підбираємо виходячи з бажання впливати на непрацюючий механізм.

Що призводить до підвищення рівня холестерину

Назвати одну причину утворення «зайвого» холестерину важко — швидше за все, їх кілька. В першу чергу, це вживання їжі, багатої насиченими жирами (в основному це жирне м’ясо і молоко). Також підвищують ризик розвитку артеріальних хвороб куріння, алкоголь і відсутність фізичної активності. Якщо ви страждаєте захворюваннями печінки і нирок, це також позначається на рівні холестерину.

м'ясо

Коли потрібно робити аналіз крові

Навіть якщо ризик виникнення серцевих хвороб у вас дуже малий, почати стежити за рівнем холестерину потрібно хоча б з 35 років. Але при наявності деяких захворювань (діабет, спадковий ранній атеросклероз) краще регулярно робити аналіз крові вже з 20 років. В середньому потрібно перевіряти рівень холестерину раз на п’ять років, якщо немає особливих загроз, і найчастіше, якщо вони є.

Чим небезпечний підвищений рівень холестерину в крові

Рівень холестерину вимірюється в спеціальних одиницях — мілімоль на літр крові (ммоль/л). Це значення не повинно перевищувати 4 ммоль/л, особливо якщо вже є ризик виникнення серцевих захворювань. Рівень ЛНЩ при цьому повинен бути не вище 2 ммоль/л, ЛВЩ — не нижче 1 ммоль/л, а тригліцеридів — не більше 1,7 ммоль/л.

Підвищення рівня холестерину небезпечно тим, що не має ніяких зовнішніх симптомів, тому багато хто не підозрюють про наявність цієї проблеми. Насправді високий рівень холестерину може призвести до розвитку багатьох захворювань — наприклад звуження артерій (атеросклерозу) і захворювання периферичних артерій. Також підвищується ризик інфарктів і інсультів. Холестеринова бляшка насправді дуже тендітна, тому може розірватися від стресу або підвищеного тиску. У цей момент утворюється тромб, кровотік повністю припиняється і відбувається інсульт або інфаркт.

Читайте також:  Дієтолог назвала йогурт, який підвищує цукор у крові

З підвищенням рівня холестерину з’являється ймовірність виникнення ішемічної хвороби серця, яка може викликати стенокардію (біль в центрі грудної клітини) під час стресу і фізичної активності.

— Супутні фактори ризику (куріння, гіпертонія, підвищення рівня цукру і т. д.) пошкоджують внутрішню вистилку судини, ендотелій. Запалений, змінений ендотелій захоплює «поганий холестерин», при цьому в стінці судини починає утворюватися атеросклеротична бляшка. Вона росте, поступово звужуючи просвіт судини. Поки звуження становить 20-30%, людина нічого не відчуває. Коли вона перекриває просвіт на 50-60%, 40% що залишилися не вистачає, щоб пропустити потрібну кількість крові, розвивається ішемія. Ішемія серця носить назву «стенокардія» — серцю потрібно більше крові, а звужена (стенозованна) судина її дати не може. Якщо бляшка пухка, нетривка, запалена, вона може зруйнуватися, розірватися. Пошкодження бляшки організм сприймає як травму, і на місце пошкодження приходять тромбоцити — клітини крові, які відповідають за зупинку кровотечі. У судині утворюється тромб, а значить, раптово припиняється кровообіг і частина тканини серця, головного мозку або іншого органу раптово залишається без крові і гине. Цей процес носить назву «інфаркт». Якщо катастрофа відбувається в серці — це інфаркт міокарда, в головному мозку — інсульт, в артерії ноги — гангрена.

Що робити, якщо рівень холестерину підвищений
  1. Передусім необхідні зміни в способі життя і дієті: скоротіть споживання жирів, стежите за своєю вагою, почніть займатися спортом, купувати продукти зі зниженим вмістом жиру і їсти більше фруктів і овочів. Жири повинні складати не більше 30% раціону, при цьому насичені — не більше 10%. Головне — розуміти, що зміна харчування не повинно бути короткочасним: щоб себе убезпечити, потрібно повністю поміняти харчові звички. Ефект проявиться не відразу. У середньому на це потрібно від шести до дванадцяти місяців.
  2. Існують різні препарати для лікування хвороб, пов’язаних з рівнем холестерину. При цьому набагато більше тих ліків, які знижують рівень «поганого» холестерину і тригліцеридів, ніж тих, які збільшують кількість «хорошого». Залежно від результатів обстеження та індивідуальних факторів лікарі можуть призначити різні препарати.
  3. Найбільш сильні препарати для зниження рівня холестерину — статини. До них відносять аторвастатин (липримар), розувастатин (крестор) і симвастатин (зокор). Вони зменшують кількість «поганого» холестерину, що виробляється організмом, і в той же час незначно підвищують рівень «хорошого». Важливо пам’ятати, що лише 20% холестерину в крові надходить з їжею; решта 80% утворюються в організмі, тому і необхідно приймати ліки. Сатини також перешкоджають розриву холестеринових бляшок на артеріях, а значить, запобігають інфарктам. Дуже важливо строго дотримуватися інструкції і рекомендацій лікаря: деякі з цих препаратів ефективно приймати перед сном, деякі — під час їжі.
  4. Жирна риба (наприклад анчоус і тунець) містить необхідні жирні кислоти (омега-3 і омега-6), які знижують рівень тригліцеридів. Вживання цих видів риби один-два рази на тиждень може знизити ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Риб’ячий жир також можна використовувати як засіб боротьби з тригліцеридами, якщо ви не їсте достатньо риби.
  5. Дієта з великою кількістю соєвих білків може трохи знизити загальний рівень холестерину і тригліцеридів і підвищити рівень «хорошого» холестерину. Ймовірно, соєві продукти (тофу, соєве масло, едамаме) надають таку дію через низький вміст насичених жирів, однак повністю виключати інші джерела білка теж не варто.
Читайте також:  Медики назвали корисний для здоров'я серця соус

— Що робити, якщо у вас високий рівень «поганого» холестерину — ліпопротеїдів низької щільності (ЛНЩ)? По-перше, переглянути свій раціон, обмежити тваринні жири. По-друге, сходити до лікаря і запитати, чи не пора вам приймати статини, і якщо лікар відповість позитивно, не панікувати і не лякатися. На сьогоднішній день це єдина група препаратів, які не тільки знижують холестерин, але й продовжують життя. Ні БАД, ні лимон з часником, ні риб’ячий жир таким ефектом не володіють.

Статини блокують фермент гідроксиметилглутарил-коензим А редуктазу і тим самим знижують синтез власного (ендогенного) холестерину в печінці. Приймати їх треба всім пацієнтам з ішемічною хворобою серця (стенокардія, інфаркт міокарда), цереброваскулярною хворобою (порушення мозкового кровообігу), цукровий діабет другого типу, а також пацієнтам з високим ризиком серцево-судинних ускладнень, який розраховується за шкалою SCORE.

А що робити, якщо холестерин нижче норми? Радіти! Низького холестерину не буває. Чим нижче холестерин, тим менше ризик інфаркту міокарда та інших серцево-судинних пригод. Звичайно, як ми пам’ятаємо, холестерин потрібен в організмі, з нього синтезуються стероїдні гормони, але для цих цілей його потрібно зовсім небагато.