Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) – це захворювання, при якому в жовчному міхурі або в жовчних протоках утворюються камені. Зустрічається вона досить часто. Як правило, від неї страждають дорослі, особливо часто — жінки з надмірною вагою у віці 45+.

Як зазначають лікарі, це може бути пов’язано з особливостями раціону, спадковістю і деякими іншими факторами. Так, жінки хворіють частіше за чоловіків, літні люди – частіше за молодих. У групі ризику – люди з ожирінням, діабетом, цирозом і деякими іншими станами.

В ході запальних процесів у жовчному міхурі можуть формуватися камені, які поділяються на холестеринові і пігментні, що складаються в основному з білірубіната кальцію.

Читайте також:  Розпізнати рак легенів допоможуть основні попереджувальні ознаки

ЖКХ може довго протікати без симптомів, а якщо вони присутні, то нічим не відрізняються від ознак холециститу. Це відчуття тяжкості в епігастрії і правому підребер’ї, тупі болі там же, метеоризм, нестійкий стілець, печія, гіркота в роті.

Єдиний симптом, який більш характерний для конкрементной форми хвороби, — жовчні коліки, при яких камінь потрапляє в протоку і перекриває його. При жовчній кольці пацієнт відчуває нападоподібний біль в правому підребер’ї, який може віддавати в праву руку, плече, лопатку.

Іноді біль має оперізуючий характер. Триває напад в середньому від 15 хвилин до 5 годин, його провокує жирна, смажена, гостра їжа, алкоголь, фізичне навантаження. У жінок можливий зв’язок з менструальним циклом.

Читайте також:  Названо найбільш небезпечний симптом дефіциту вітаміну D

При описаних симптомах слід якомога швидше звернутися до лікаря.

Спровокувати виникнення ЖКХ можуть: переїдання, голодування, нерегулярне харчування; малорухливий спосіб життя, особливо сидяча робота; прийом гормональних контрацептивів; ожиріння; дискінезія жовчних шляхів; захворювання підшлункової залози.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News