Розвиток багатого емоційного світу дитини немислимий без іграшок. Саме вони дозволяють дитині висловити свої почуття, досліджувати навколишній світ, вчать спілкуватися і пізнавати себе. Згадайте свої улюблені іграшки! Це не обов’язково дорогі і шикарні ляльки і машини. У когось це непоказний ведмедик, переданий у спадок мамою, малесенький пупсик з величезною кількістю немислимих нарядів з тюлю і т. д. Вибір іграшок для дитини – дуже важлива і серйозна справа. Тільки сама дитина здатна вибрати з величезної кількості іграшок саме те, що йому необхідно. Цей вибір внутрішньо обумовлений тими ж емоційними збудниками, що і вибір дорослими друзів і коханих.

У кожної дитини повинна бути така іграшка, якій вона може поскаржитися, яку полає і покарає, пожаліє і втішить. Саме вона допоможе їй подолати страх самотності, коли батьки кудись підуть, страх темряви, коли вимикається світло і треба заснути, але не в самоті, а з подружкою-іграшкою. На них іноді зляться, їх карають і навіть ламають, закидаючи в дальній кут, але їх згадують у хвилини дитячого горя, дістають з кута, лагодять, домальовують очі і губи, які стерлись, шиють нові наряди, пришивають вуха і хвости.

Важко уявити, що подібне ставлення дитина може випробувати до робота – трансформера, іграшці “Денді”, літаку, ревучий машині.

У “подружки” маленькі хлопчики і дівчатка швидше виберуть Барбі, ведмедика, кошеня, зайченя, тобто істота, дуже схожа на людину, близька їй і зрозуміла. Тому, дізнавшись про заповітну мрію дитини мати ту чи іншу іграшку, подумайте спочатку, чи потрібна вона їй.

Безсумнівно, у дитини має бути певний набір іграшок, що сприяють розвитку її чуттєвому сприйняттю, мисленню, світогляду, що дають їй програвати реальні та казкові ситуації, наслідувати дорослим.

Придбати якісні і цікаві іграшки ви можете в інтернет-магазині іграшок https://myplay.ua. Інтернет-магазин дитячих товарів MyPlay – це зона, де все ясно, зрозуміло, орієнтовано на дітей та їх батьків, і при цьому за розумними і приємними цінами!

Іграшки з реального життя.

Лялькове сімейство (може бути і сім’я тваринок), ляльковий будиночок, меблі, посуд, машини, човен, каса, ваги, медичні та перукарські приналежності, годинник, пральні машини, плити, телевізори, крейда і дошка, рахунки, музичні інструменти, залізниці, телефон і т. д.

Іграшки, що допомагають “виплеснути” агресію.

Солдатики, рушниці, м’ячі, надувні груші, подушки, гумові іграшки, скакалки, кеглі, а також дротики для метання і т. д.

Іграшки для розвитку творчої фантазії і самовираження. Кубики, матрьошки, пірамідки, конструктори, абетки, настільні ігри, розрізні картинки або листівки, фарби, пластилін, мозаїка, набори для рукоділля, нитки, шматочки тканини, папір для аплікацій, клей і т. д.

При покупці іграшок користуйтеся простим правилом: іграшки слід вибирати, а не збирати!

Іграшки, якими їх уявляють собі дорослі, з точки зору дитини нікуди не годяться. Чудові автоматичні і напівавтоматичні повністю зібрані іграшки не можуть задовольнити творчі та емоційні потреби дитини. Дитині потрібні такі іграшки, на яких можна відпрацьовувати, відшліфовувати основні необхідні властивості характеру. Для цього автоматичні іграшки абсолютно не придатні.

Іграшки для найменших перш за все повинні розвивати органи чуття: очі, вуха, руки. І поки його основна потреба – відчувати тепло, перші іграшки малюків повинні бути м’якими і теплими, тоді вони будуть повністю відповідати прагненню малюка все пізнати через дотик. Найкращі іграшки для маленьких – це ті, які можна кусати. Вони повинні бути зроблені з м’яких матеріалів – пластмаси, гуми, добре митися, бути легкими, не мати подовженою плоскої форми, щоб, засовуючи їх в рот, дитина не міг вдавитися. Забарвлення іграшок повинна бути яскравим. Добре, якщо вони звучать.

Для однорічного малюка цікаві і корисні будуть пластмасові пірамідки з 3-4 складових кілець різного кольору, мисочки різних розмірів, вкладаються один в одного, різнокольорові кубики. Маніпуляція з цими іграшками не тільки розвиває інтелект дитини, але й приносить задоволення і радість, коли у малюка щось виходить так само, як у дорослого. Дуже корисні іграшки неваляшки.

Для 2-річних дітей дуже гарні великий різнокольоровий м’яч, який не закочується під меблі, 7-8-складові пірамідки, м’які, пухнасті іграшки, які діти вже не тягнуть в рот, а ось засипають з ними дуже добре. Велика пластмасова машина або коробка вже з цього віку буде привчати дитину до акуратності, самостійності, оскільки в них повинні складатися після гри кубики, м’ячі, гумові і м’які іграшки. Добре, якщо вже в цьому віці у малюка буде своє ігрове місце в квартирі, а у іграшок теж свій будиночок.

До трьох років набір іграшок розширюється. До яскравих, різнобарвних, з чіткою формою іграшок додаються найпростіші конструктори, які малюки збирають разом з дорослими, завжди при цьому відчуваючи задоволення і захоплення від того, що з дивних шматочків може вийти чудова, зрозуміла дитині фігура-іграшка. На цьому віковому етапі дитина починає активно включатися в світ реальних життєвих ситуацій, дізнається, що люди зайняті в житті роботою і мають різні професії, стикаються з проблемами і знаходять вихід з конфліктів. Тому найчастіше дитина вибирає сюжети для рольових ігор з того життя, яке його оточує. Діти грають в “дочки-матері”, “в тата і маму”, в “магазин”, в “доктора”, “дитячий сад” і. т. п. іграшки в цьому віці збільшуються в розмірах (велика лялька, великий ведмідь і т. д.). Правильною буде покупка перукарських наборів, чайних і столових сервізів, приладдя доктора Айболита, меблів та інших предметів, що відображають різні сторони реальності. Прагнення дитини жити спільної з дорослими життям свідчить про новий етап у розвитку емоцій і соціальної адаптації. Основна вимога – “побутові ” іграшки” повинні бути схожі на “оригінал” і бути досить міцними.

До чотирьох років рольова гра стає основним видом діяльності дитини. Ускладнюється зміст гри, багато іграшок стають непотрібними, тому що дитяча фантазія здатна перетворити конкретні предмети в уявні. Так, олівець може стати чарівною паличкою, зелене листя – грошима, намальовані орнаменти на папері – килимами в лялькової квартирі. Саме тому в такому віці найбільшу користь дитині принесуть не дорогі і даремні іграшки, а функціональні, нехай навіть зроблені своїми руками.

До п’яти років великі іграшки поступово перестають займати дитину і переміщаються з ігрової зони на крісла, ліжка, шафи. А ось набори звіряток, солдатиків, лялькових сімей завойовують інтерес і емоції дитини. З’являється велика можливість для програвання різних варіантів з одними і тими ж іграшками; у дітей розвивається фантазія і уява, мислення перестає бути конкретним, а емоційний світ збагачується.

Шестирічній дитині корисніше і цікавіше не статичні і конкретні іграшки – вона буде рада незвичайному конструктору, моделям кораблів і літаків, красивим фломастерам і цікавій грі, розбірному роботу-трансформеру, набору для шиття і в’язання. Дітям дуже подобаються іграшки, зроблені власними руками, особливо, якщо вони стають корисними для інших. Діти люблять в цьому віці робити іграшки-подарунки (кухонні прихватки, серветки, прикраси). Радість і гордість викликає в дитині той факт, що він вміє робити добро оточуючим і коханим людям. Тому будь-яке бажання дитини щось змайструвати, зшити, склеїти і комусь подарувати має вітатися батьками, якщо вони хочуть розвинути в дитині працьовитість, посидючість і бажання щось у житті давати іншим. Іграшкові магазини йдуть на другий план, а найбільший інтерес у дітей викликають полиці з канцелярським приладдям, будівельними матеріалами, нитками і гудзиками. Дитина сам готує себе до зміни виду діяльності та шкільного навчання.

Надалі дитина сама зробить “інвентаризацію” своїх іграшок. Ніколи не змушуйте дитину своїми руками викидати зламані або застарілі іграшки! Для неї це символи її розвитку, з кожною пов’язані позитивні емоції і переживання. Це її дитячі спогади, це її друзі. Набагато психологічно екологічніше відремонтувати їх і віддати іншим дітям, подарувати дитячому саду, дитині, якій не пощастило і батьки не купують їй іграшок.

У шкільному віці діти вчаться грати без іграшок. Їм все більше починають подобатися рухливі ігри з однолітками з допомогою м’ячів, скакалок, черепків, ножиків і т. д. В іграх дитина вчиться вигравати і програвати, підкорятися правилам, визнавати виграш іншої дитини, спілкуватися і працювати разом з дорослими і однолітками.

Пам’ятайте, що все, крім улюбленої іграшки, треба періодично міняти і оновлювати. Якщо ви помітили, що малюк довго не бере в руки якусь іграшку, значить, вона йому зараз просто не потрібна. Сховайте її подалі, а через деякий час, її поява викличе новий емоційний або пізнавальний інтерес у дитини.

І ще одна порада. Не водіть дитину занадто часто в іграшковий магазин з безліччю спокусливих, але дуже дорогих іграшок. Скільки сліз і страждань малюків бачили сидять на прилавках новомодні ляльки, машини і звірі! Ці переживання, коли дитина не може отримати те, що дуже хочеться, йому зовсім не потрібні. Тільки, коли ви самі готові подарувати дитині радість, ведіть її в магазин і робіть йому свято.

Є приказка “не можна все життя в іграшки грати”. Це правда, але погодьтеся, дорослі, як іноді приємно отримати смішний сувенір від приємної людини! Даруйте своїм дітям радість не тільки в дні народження і Новий рік, але і просто так, від гарного настрою.