Дієтологи довго ведуть суперечку, що необхідно з’їсти вранці, щоб протягом всього дня залишатися бадьорим і добрим? Одні кажуть, що сніданок для жінок повинен бути «французьким», тобто складатися з чашки кави, круасана з джемом і соку. Для чоловіків «англійським» – вівсяна каша, яйце варене або яєчня з беконом, тост з маслом. Інші, що можна все, але в міру. Ми вирішили з’ясувати, що все-таки варто їсти, щоб відчувати себе добре, щоб не набирати вагу і щоб заряду енергії вистачило на весь день.

Яким повинен бути сніданок?

А лікар-дієтолог Олена Соломатіна так не вважає, вона стверджує, що сніданок повинен бути наступним:

– ситним і поживним,

– складатися з «правильних» вуглеводів з повільною швидкістю засвоєння (каші з гречки, пшона, геркулеса, рису), внаслідок чого людина повна сил, енергії, довше зберігається працездатність.

– виключати їжу, яка складається з швидких вуглеводів (білий хліб, випічка, варення, печиво), т. к. вони миттєво засвоюються, організм виснажується і скоро знову захочеться перекусити.

– вживати їжу з підвищеним вмістом білка (сир, сир, яйця), особливо це необхідно для людей із зайвими кілограмами.

Всі ці поради допоможуть скласти правильний сніданок, який буде задовольняти всі вимоги вашого організму з ранку і не будуть його надмірно навантажувати, що може привести до проблем з травленням.

Які ж продукти можна вживати за сніданком?

Є продукти, які ми так любимо їсти вранці, але це може не кращим чином позначитися на нашому здоров’ї. Тому, якщо ви хочете почувати себе здоровим, то від їх вживання відразу після пробудження варто відмовитися. Навіть, якщо вони будуть виглядати дуже привабливо.

1. Джеми і фрукти з високим вмістом цукру

Так, від фруктів і джемів варто відмовитися. Може, не від усіх, але від частини точно, оскільки вони можуть бути небезпечні. При попаданні в ротову порожнину фруктів і джемів, цукор, що міститься в цих продуктах, моментально починає розщеплюватися, за лічені хвилини відбувається засвоєння в кишечнику, де під дією ферментів складні вуглеводи перетворюються в глюкозу. Після її всмоктування в кров починає виробляти інсулін, що тягне за собою різкий спад рівня глюкози в крові. Якесь замкнуте коло.

З-за цього людина протягом дня відчуває себе млявою, розбитою, знижується активність, так само це виявляється помилковим відчуттям голоду, наслідком якого може бути переїдання. До того ж, якщо глюкоза не потрібна в даний момент в м’язах, то вона відправляється в жирові запаси.

Так, наприклад, з’їдена на вечерю груша буде набагато корисніше, ніж на сніданок. Тому відкладіть фрукт краще на вечір! Крім того, що вона багата цукром, містить у своєму складі клітковину, яка теж належить до вуглеводів, але за своїм хімічним складом відрізняється. Вона не перетравлюється організмом з-за відсутності необхідних ферментів і не дає ніякої енергії, яка так необхідна з ранку. Це так само відноситься до банану і хурмі.

2. Білий хліб, печиво, випічка

Чим більше людина вживає продукти з високим вмістом глюкози, тим вище її шанси набрати зайву вагу, так як цукор відкладається у вигляді глікогену в печінці. А якщо його запаси будуть перевищувати норму, то з’їдений цукор утворює жирові запаси на животі і стегнах. До всього цього до складу хлібобулочних, борошняних виробів входять дріжджі – джерела шлункових газів. Звідси підвищене газоутворення, здуття, бродіння в шлунку і інші неприємні відчуття.

3. Йогурт

Займає верхню сходинку серед продуктів, які вживають на сніданок. Кисломолочні продукти є джерелом живих лакто – і біфідобактерій. Оскільки вранці ваш шлунок ще порожній, то всі ці корисні культури будуть розщеплені шлунковим соком. Тому користі від йогурту з ранку ніякої не буде, але й шкоди теж. Дані продукти краще вживати перед сном.

4. Ковбаси, сосиски

До складу навіть самої малокалорійної ковбаси входить невелика кількість м’яса, більший відсоток становить жир, соєвий білок і емульсія (відходи м’ясовиробництва). А також – консерванти, стабілізатори (пірофосфати і трифосфати, нітрит натрію), підсилювачі смаку, кольору і аромату (глутамат натрію), барвники. Для продовження їх терміну придатності додають антибіотики. Краще й корисніше буде з’їсти запечену індичку, відварену грудинку або інше пісне м’ясо.

5. Готові сніданки

Дані продукти абсолютно збіднені, позбавлені натуральних вітамінів і мінералів. До складу більшості з них входить пальмова олія, яка погано засвоюється організмом і важко виводиться з нього, так як відкладається на стінках травного тракту, внаслідок чого не дає всмоктуватися іншим корисним речовинам, що поступово приводить до закупорки судин.

6. Мюслі, розчинні каші

Мюслі, зроблені з вівсяних пластівців і свіжих сухофруктів і цукатів – корисні. А от куплені в магазині – дуже швидко псуються, пліснявіють, в них утворюються токсичні речовини, що отруюють організм.

Каші, розчинні в окропі, убогі на клітковину, зате багаті сіллю і цукром. У даного продукту – високий глікемічний індекс, тобто він швидко розщеплюється і засвоюється організмом, внаслідок чого цукор у крові значно збільшиться, а це сприяє швидкому виробленню енергії, людина не буде відчувати почуття насичення, що призведе до порушення метаболізму і активуванню процесу формування жирових відкладень в небажаних зонах. Такі продукти краще вживати перед тренуваннями, так як у вашому розпорядженні буде максимум енергії.

7. Свіжовичавлені соки

Не слід пити сік натщесерце, оскільки це призводить до подразнення шлунка, підвищення кислотності, а це загрожує розвитком гастриту. Крім цього, фруктові соки вимивають кальцій з зубної емалі і руйнують її. Але якщо так хочеться покуштувати свіжого соку, слід його випити через годину після сніданку, перед цим почистивши зуби, також потрібно використовувати трубочку і пити дуже швидко, після цього прополоскати рот.