Брак кальцію при вагітності створює небезпеку не тільки для вагітної жінки , але і для майбутньої дитини.

Під час вагітності в організмі жінки відбувається ряд функціональних змін , які спрямовані на виношування плоду. Зокрема , для формування скелета майбутньої дитини потрібне постійне надходження мінеральних речовин від матері до плоду.

У нормі добова доза кальцію для вагітної жінки становить 1200-1500 мг . Однак , згідно зі статистичними даними , переважна більшість вагітних жінок вживають не більше 500-600 мг кальцію на добу , що в 2-3 рази нижче норми. Брак кальцію в організмі створює умови для розвитку порушення мінерального обміну , кісткового метаболізму і остеопенічного синдрому.

Чим небезпечний дефіцит кальцію ?

При вичерпанні резерву компенсаторно-пристосувальних реакцій з підтримання кальцієво-фосфорного обміну відбувається мобілізація кальцію з кісткових тканин , що призводить до зниження щільності останніх . Так виникає дисбаланс процесів ремоделювання кістки: активізується резорбція (руйнування) кісткової тканини , а процеси утворення нових кісткових тканин сповільнюються. При цьому порушується мікроархітектоніка кісткових тканин , наростає крихкість кісток і підвищується схильність до виникнення переломів.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Низький рівень кальцію небезпечний не тільки з позиції порушення кістково-мінерального метаболізму , але і як фактор розвитку артеріальної гіпертензії. Брак кальцію в організмі стимулює секрецію паратгормону і / або реніну , що, у підсумку , призводить до збільшення внутрішньоклітинної концентрації кальцію в гладких м’язах судин і , як наслідок, розвитку вазоконстрикції (що і призводить до підвищення артеріального тиску). Крім того , дефіцит мінералу підвищує ймовірність викидня і настання передчасних пологів.

Дефіцит кальцію в організмі матері небезпечний і для плоду. Мінерал необхідний для нормально росту і розвитку , мінералізації кісток , а також для нормальної роботи нервово-м’язового апарату майбутньої дитини. Новонароджені з дефіцитом кальцію часто володіють низькими антропометричними показниками , у них спостерігається тривалий судомний синдром і низька мінералізація кісткової тканини. У дітей до року можуть спостерігатися рахітоподібны деформації скелета , затримки в прорізуванні зубів , а також підвищена збудливість і сповільнений ріст .

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси
Продукти – джерела кальцію

Перед тим , як ставити питання про призначення кальцію , необхідно оцінити його добове споживання . Як вже згадувалося вище , нормою для вагітної жінки вважається вживання 1200-1500 мг кальцію на добу. При недостатності мінералу лікар призначає лікування , яке в першу чергу базується на дієтотерапії – збагаченні раціону харчування продуктами , багатими кальцієм. До таких продуктів відносяться незбиране молоко і молочні продукти (кефір , йогурт , сметана , сири) , селера , капуста , зелень , родзинки , риба і морепродукти , горіхи , біла квасоля , часник. При нестачі кальцію в організмі небажано зайве вживання продуктів, що містять щавлеву кислоту ( щавель , буряк , шпинат ) , оскільки остання утворює солі ( оксалати ) кальцію , які виводяться із сечею.

Необхідно відзначити , що для нормальної засвоюваності кальцію потрібна адекватна забезпеченість організму вітаміном D3 або холекальциферолом . Основною функцією холекальциферола є забезпечення всмоктування кальцію і фосфору в кишечнику. Вітамін D3 утворюється в епідермісі під впливом ультрафіолетових променів сонця. Тому дієтотерапія , збагачена кальціємістячими продуктами , повинна поєднуватися з регулярними прогулянками в сонячну погоду.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати
Препарати кальцію

Оскільки вагітним жінкам потрібна підвищена кількість кальцію , то нерідко одними лише дієтами лікування не обмежується. Часто для вагітних жінок доцільно призначення спеціальних препаратів кальцію.

Зазвичай , кальцій може призначатися у трьох формах: глюконат кальцію , карбонат кальцію і цитрат кальцію. Однак існують і комбіновані препарати , які крім солей кальцію також містять холекальциферол (вітамін D3) . Так кальцій значно краще засвоюється організмом , що підвищує ефективність подібних препаратів як в профілактичних , так і в лікувальних цілях.

Варто відзначити , що комбіновані препарати кальцію і вітаміну D3 не протипоказані вагітним жінкам , однак приймати їх можна тільки після консультацій з лікарем. Дозування таких препаратів визначається після проведення відповідних аналізів.

В цілому , комбіновані препарати кальцію покращують стан кісткових тканин (підвищують щільність кісток) , зубів, волосся вагітної жінки , а також сприяють нормальному формуванню скелета майбутньої дитини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛКОГОЛЬ І ВАГІТНІСТЬ

РАННІЙ ТОКСИКОЗ ВАГІТНИХ