У списку Всесвітньої антидопінгової агенції (WADA) знаходяться сотні заборонених медикаментів і тисячі пов’язаних з ними речовин. Таким чином, правила охоплюють навіть ті ліки, які ще не винайдено. Більшість препаратів потрапляють в 9 широких категорій, про які докладно розповіло видання The Washington Post.

1. Стероїди для нарощування м’язів

Майже в кожному виді спорту спортсменів найчастіше ловлять на використанні анаболічних стероїдів. Важкоатлети, плавці і спринтери використовують їх для нарощування м’язової маси, збільшення сили і спалювання жиру, а футболісти і велосипедисти з їх допомогою прискорюють відновлення м’язів після тренувань.

Тривале використання стероїдів загрожує серйозними наслідками для здоров’я: болем в суглобах, облисінням, висипом вугрів, гінекомастією у чоловіків, інфарктами і навіть онкологічними захворюванями.

2. Збудливі стимулятори

Амфетамін і аналогічні стимулятори покращують швидкість реакції, зменшують сонливість, збільшують приплив крові до м’язів, викликають ейфорію або агресію. Вони також можуть підвищити витривалість і м’язову силу. Проте, ці препарати збільшують частоту серцевих скорочень і заважають терморегуляції. Кілька велосипедистів під час гонок загинули через прийом стимуляторів від ішемічного інсульту, інфаркту міокарда і субарахноїдального крововиливу. Також прийом амфетаміну викликає тривожність, безсоння, паніку і психози.

Читайте також:  Дефіцит цього вітаміну є у кожного десятого літнього – викликає «пошкодження ДНК і призводить до раку»

Прийом стимуляторів заборонений тільки під час змагань. Крім велоспорту, їх найчастіше використовують в плаванні, бігу, футболі та регбі.

3. Гормони

Найбільш популярним гормоном у спортсменів є еритропоетин (ЕРО), який допомагає крові переносити більше кисню і збільшує витривалість м’язів. У застосуванні цього препарату в 2012 році викрили відомого велогонщика Ленса Армстронга, за що він був довічно дискваліфікований і позбавлений всіх титулів.

Іншим популярним допінгових засобом є гормон росту, який спортсмени використовують як більш «жорстку» альтернативу стероїдам.

У списку заборонених препаратів також знаходиться інсулін і деякі ліки, що сприяють зачаттю: вони допомагають збільшити м’язову масу і часто приймаються в комбінації з анаболічними стероїдами.

Ленс Армстронг – єдиний спортсмен, 7 разів фінішував першим в загальному заліку Тур де Франс. У 2012 році був довічно дискваліфікований за вживання допінгу і позбавлений всіх спортивних титулів.

4. «Маскуючі» ліки

Діуретики (сечогінні засоби) допомагають борцям швидко втрачати зайві кілограми, залишаючись в необхідній ваговій категорії. Вони також можуть розбавити концентрацію інших ліків в сечі, допомагаючи пройти тест на допінг. Препарати під назвою плазмозамінники роблять те ж саме з кров’ю.

Читайте також:  Дієтолог перерахував напої, які допомагають досягти плоского живота
5. Заспокійливі бета-блокатори

Ці препарати допомагають знизити артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень і тремор рук. Вони заборонені в таких видах спорту, як гольф, стрільба з лука, гвинтівки і пістолета.

В інших видах спорту бета-блокатори використовують рідше, оскільки вони підвищують стомлюваність і знижують витривалість спортсменів. Також у них багато побічних ефектів, в числі яких – гіпотонія, порушення циркуляції крові, безсоння, імпотенція і навіть інфаркт.

6. Ліки від астми

Деякі препарати для лікування астми допомагають наростити м’язову масу і прискорюють спалювання жиру. У 2015 році канадський дослідження показало, що близько чверті плавців олімпійського калібру «хворі» на астму, тому можуть використовувати ці ліки без штрафних санкцій. Крім плавання, такі медикаменти популярні в велоспорті і бігу.

Читайте також:  Британські близнюки розповіли, як їм удалося дожити до 103 років

Допінг в спорті

Близько чверті плавців олімпійського калібру «хворі» на астму.

7. Рекреаційні наркотики

До цієї категорії заборонених речовин відноситься марихуана та інші рекреаційні наркотичні засоби. Багато критиків вважають, що вони ніяк не впливають на продуктивність спортсменів, а WADA лише намагається грати роль поліції моралі.

Найчастіше спортсмени для релаксації вживають саме марихуану, а ось на опіоїдах, на щастя, ловили небагатьох.

8. Протизапальні стероїди

Потужні протизапальні і знеболюючі засоби можуть дати людині швидкий заряд адреналіну, підвищуючи витривалість і допомагаючи забути про травми, забиті місця, вивихи і розтягнення. Але лікарі досі сумніваються, що такі препарати здатні надовго поліпшити продуктивність спортсменів.

9. Інші способи порушити правила

У спробах обдурити безжальних спостерігачів з WADA спортсмени часом йдуть на тонкі хитрощі. Наприклад, популярністю користується «кров’яний допінг»: людина зберігає пакети з власною кров’ю і переливає її назад перед тестуванням, підвищуючи кількість червоних клітин без наркотиків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДІЄТА ТУР ДЕ ФРАНС: ЩО ЇДЯТЬ КРАЩІ ВЕЛОСИПЕДИСТИ СВІТУ