У перспективі це шанс допомогти 750 млн. пацієнтів з нирковою недостатністю.

Біологи з Університету Кумамото зуміли виростити строму (сполучну тканину) нирки зі стовбурових клітин мишей. Технологія дозволила зібрати воєдино всі основні компоненти і створити штучну копію цього органу.

Стовбурові клітини-незрілі і універсальні. Вони можуть самостійно оновлюватися, ділитися і розвиватися в будь-які інші клітини людського тіла. Для досліджень і вирощування нових органів зазвичай використовують ембріональні стовбурові клітини, які отримують на ранніх стадіях розвитку ембріонів.

Нирка складається з сечоводу, що з’єднує її з сечовим міхуром, нефрона, який фільтрує рідину, і строми — пухкої і волокнистої сполучної тканини, яка відповідає за роботу і розвиток органу. Вчені раніше виростили сечовід і нефрон зі стовбурових клітин, але застосувати існуючі методики для строми не виходило.

штучна нирка
Структура штучної нирки. Зображення: Nature

Після декількох років досліджень команді доктора Рюічі Нішінакамури вдалося розробити нову технологію вирощування строми мишей. Біологи з’єднали її з сечоводом і нефроном і отримали штучні нирки, тривимірна структура яких така ж, як у справжніх органів.

Поки експерименти проводять тільки зі стовбуровими клітинами мишей, але це перший крок до вирощування і повноцінних людських нирок. Потреба в них дуже висока: тільки в США (населення 330 млн осіб) близько 122 тис.пацієнтів очікують пересадки органів, з них 100 тис. потрібні саме нові нирки.

В цілому ж на планеті понад 752 млн людей страждають від хронічної ниркової недостатності. Частини з них вдається отримати орган від спорідненого донора, ще деяким – від посмертного, інші змушені підтримувати здоров’я медикаментозно і регулярно, часом через день, проходити тривалу процедуру гемодіалізу (апаратного очищення крові).

Нещодавно в США пацієнту вперше пересадили генетично модифіковані нирки свині. Але орган, вирощений з власних стовбурових клітин, матиме більш низький ризик відторгнення.

Наукові джерела:

Generation of the organotypic kidney structure by integrating pluripotent stem cell-derived renal stroma / Nature, source
Disparities in Chronic Kidney Disease Prevalence among Males and Females in 195 Countries: Analysis of the Global Burden of Disease 2016 Study / Nephron, source