Біль в очах і розпливчастий зір? Можливо у вас закритокутова глаукома. Не полінуйтеся, перевіртесь у лікаря.

Що це таке?

У перекладі з грецької мови глаукома означає «світло-синій» або «блакитний». Терміном «глаукома» сьогодні називають групу захворювань ока, для яких характерне підвищення внутрішньоочного тиску, внаслідок чого розвиваються типові дефекти: зниження зору і атрофія зорового нерва.

Розрізняють відкритокутову і закритокутову глаукому. Найпоширенішою вважається відкритокутова глаукома, якою хворіють понад 90% усіх хворих глаукомою. Назва цієї форми глаукоми обумовлено тим, що райдужно-рогівковий кут відкритий. В силу деяких причин (ще незрозумілих) порушується відтік внутрішньоочної рідини, що призводить до її накопичення і постійного підвищення внутрішньоочного тиску.

Закритокутова глаукома – вкрай рідкісна форма глаукоми, яка найчастіше розвивається при далекозорості, в основному у людей старше 30 років. При закритокутовій формі внутрішньоочний тиск піднімається дуже швидко.

Деякі агенти, що сприяють розширенню зіниці, наприклад, очні краплі і тьмяне світло, можуть спровокувати блокаду циркуляції дренажної рідини райдужної оболонки. При закритокутовій глаукомі очне яблуко швидко твердіє, а раптово виникаючий тиск викликає сильний біль і затуманення зіру.

Можливі причини

До цих пір медики не можуть визначити точну причину розвитку закритокутової глаукоми. Відзначено, що у хворих глаукомою простір в районі кута передньої камери ока (область між рогівкою і райдужною оболонкою), де повинна виводитися рідина, більш вузька, ніж при нормі.

Будьте уважними перед прийомом деяких медикаментів. На сьогоднішній день існує велика кількість лікарських засобів, які підвищують ризик розвитку закритокутової глаукоми. Зокрема, розвитку захворювання сприяють транквілізатори, що застосовуються в лікуванні депресії та інших психічних порушень. Тому уважно читайте інструкції до препарату, і якщо там вказується той факт, що даний препарат підвищує внутрішньоочний тиск, то обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Симптоми захворювання

Симптоми глаукомиЗакритокутова форма глаукоми, як правило, супроводжується безліччю різних симптомів. Першими відчуттями хворого при закритокутовій глаукомі є біль різного ступеня в очах, яка супроводжується розмитістю зображення. Хворий бачить райдужні кола навколо джерел світла.

Найчастіше згадані симптоми з’являються при сутінках, в темряві, а після сну вони, як правило, проходять. Якщо деякі з цих симптомів турбують вас, то обов’язково обстежтеся у лікаря на предмет наявності захворювання.

У разі сильного нападу закритокутової глаукоми внутрішньоочний тиск може піднятися достатньо високо, і протриматися протягом декількох годин. При цьому хворий відчуває дуже сильний біль, яка може поширюватися в область брів і скронь. Найчастіше подібні напади відзначаються тільки в одному оці. Уражене око стає червоним, зір помітно погіршується і стає розпливчастим. У деяких випадках хворого турбує нудота і блювота. Такого пацієнта необхідно якомога швидше госпіталізувати до лікарні.

Діагностується закритокутова глаукома, зазвичай, на основі характерної симптоматики та показань тонометра. Нерідко симптомокомплекс при закритокутовій глаукомі створює певні складнощі в постановці правильного діагнозу лікарем. Необхідний диференційний діагноз, що дозволяє виключити наявність у хворого гострого іридоцикліту, гострого нападу вторинної глаукоми, набухаючої катаракти, а також гострого кон’юнктивіту.

Лікування

При гострому нападі закритокутової глаукоми використовуються спеціальні препарати, що зменшують внутрішньоочний тиск. Наприклад, лікар може призначити прийом суміші гліцерину з водою, що усуває напад глаукоми і знижує очний тиск.

На ранній стадії нападу закритокутової глаукоми справитися з недугою допоможуть інгібітори карбоангідрази. Для звуження зіниці, розправлення райдужної оболонки і відкриття каналів відтоку, застосовуються очні краплі на основі пілокарпіну. Для контролю внутрішньоочного тиску застосовуються очні краплі з бета-адреноблокаторами.

Після того, як вдасться впоратися з нападом, зазвичай, лікар призначає домішки всередину інгібіторів карбоангідрази та очні краплі.

Для лікування закритокутової глаукоми застосовуються і хірургічні методики, зокрема, за допомогою лазерної хірургії вдається зробити невеликий отвір в райдужній оболонці, за допомогою якого забезпечується дренаж рідини. За допомогою такої операції вдається запобігти появі наступних нападів, що найчастіше дозволяє вилікувати захворювання. У разі, коли лазерна хірургія не дає очікуваних результатів, то вдаються до операції. Якщо канали є вузькими в обох очах, то, як правило, лікування поширюється відразу на обидва ока, навіть в тому випадку, якщо закритокутова глаукома вражає тільки одне око.

При глаукомі необхідно медикаментозно компенсувати внутрішньоочний тиск, а якщо позитивна динаміка не спостерігається, то вирішується питання про виконання антиглаукомних операції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОТИРИ ФАКТИ ПРО ГЛАУКОМУ

КАТАРАКТА