Вітамін Р – потужний антиоксидант і речовина, що нормалізує проникність і еластичність судин.

Існує досить багато речовин, необхідних для нашого організму, які ми обов’язково повинні отримувати з їжею. Серед них велика група хімічних речовин під назвою флавоноїди. Близько 150 флавоноїдів об’єднують під назвою вітамін Р. Речовини цієї групи не виробляються в організмі людини, але життєво необхідні для його роботи. Флавоноїди бувають як жиро-, так і водорозчинними, але ті з них, що відносяться до вітаміну Р всі розчиняються у воді. Вітамін Р всмоктується в тонкому кишечнику у присутності води.

Навіщо нам потрібен вітамін Р

Вітамін Р відіграє важливу роль у підтримці нормального стану судин. Він бере участь у процесі утворення колагену – особливого білка сполучної тканини, регулює проникність і еластичність капілярів, а також перешкоджає утворенню в кровоносних судинах склеротичних бляшок.

Крім того вітамін Р має протизапальну і протинабрякову дію, перешкоджає виникненню алергічних реакцій і має навіть легкий знеболюючий ефект. Також цей вітамін здатний розширювати судини, а значить, сприяти нормалізації тиску.

Певні флавоноїди, що входять до групи «вітамін Р», також мають жовчогінну дію, можуть надавати протипухлинний ефект, перешкоджати виникненню виразки, і навіть володіють радіопротекторною дією, що означає, захищають організм від несприятливого впливу радіації.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Дуже важливий і той факт, що вітамін Р має антиоксидантні властивості, тобто перешкоджає надмірній активізації окислювальних процесів в організмі.

За деякими даними вітамін Р також позитивно впливає на роботу надниркових і регулює діяльність щитовидної залози.

Взаємодія з іншими вітамінами

Біологічно активні речовини, необхідні нашому організму, часто взаємодіють з іншими важливими для нас речовинами, посилюючи їх дію. Не становить виключення і вітамін Р. Так без присутності цього вітаміну неможлива нормальна “робота” іншого важливого для нас вітаміну – вітаміну С. За це властивість вітамін Р іноді навіть називають вітаміном С2.

У свою чергу, для кращого прояву своїх корисних якостей вітаміну Р потрібно присутність вітаміну С.

Симптоми нестачі вітаміну Р

Вітамін РПро те, що вітамін Р дуже важливий для нашого організму говорить той факт, що при його недостатній кількості в організмі, ми відчуваємо цілий ряд неприємних відчуттів. При дефіциті вітаміну Р виникає ряд характерних симптомів:

  • слабкість, стомлюваність
  • біль у плечах, біль в ногах при ходьбі
  • випадання волосся
  • проблеми зі шкірою, виникнення прищів
  • крихкість капілярів
  • кровоточивість ясен
  • Гемморагічний діатез
  • крововилив в різних частинах тіла
Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Ламкість капілярів, що з’являється при хронічній нестачі вітаміну Р, призводить до виникнення крововиливів в різних частинах тіла. Найчастіше вони спостерігаються в шкірі, слизових оболонках, підшкірній жировій тканині. Спровокувати дрібні крововиливи може, наприклад, фізичний вплив. Іншими словами, сильний дотик до тіла може стати причиною появи дрібної червонуватої плямочки. Такі дрібні крововиливи називають петехіями.

Гіпервітаміноз можливий?

Надлишки вітаміну Р виводяться з організму, тому «перебрати» цього вітаміну просто неможливо.

Джерела вітаміну Р

Джерелом вітаміну Р служать продукти рослинного походження. Багаті вітаміном Р цитрусові. У ньому вітамін міститься в білих тканинах, розташованих під шкіркою і між часточками. Багато вітаміну Р в яблуках, абрикосах, винограді, сливах, малині, смородині, шипшині, ожині і інших ягодах і фруктах.

Міститься вітамін Р і в овочах, зокрема в капусті, помідорах, перці, і в зелені: у кропі, петрушці, кінзі, листі салату, щавлі. Багато вітаміну Р також в гречці. Є цей вітамін і в чаї, каві, вині і живому пиві.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Ця речовина руйнується при дії високих температур, тому для того, щоб поповнити його вміст в організмі, краще вживати продукти, не піддані термообробці. У заморожених фруктах і ягодах кількість вітаміну Р також сильно зменшується.

Найчастіше ми відчуваємо брак цього потрібного нам вітаміну взимку і навесні. В цей час в нашому раціоні найменше свіжих овочів і фруктів. Але якщо пам’ятати про можливість появи авітамінозу в цей час року, можна звернути увагу на своє меню і постаратися забезпечити організм вітаміном Р.

Вітаміни – речовини, без яких ми не можемо обійтися. Пам’ятайте про це, коли складаєте свій раціон харчування! Харчуватися смачно і корисно – це зовсім не складно, головне, не забувати, які речовини потрібні нашому організму, і вживати їх в потрібних кількостях!

При місцевому застосуванні вітамінів (наприклад, нікотинова кислота – вітамін РР) часто спостерігається алергічна реакція і контактний дерматит.