Зубної щітки та пасти недостатньо для якісного чищення зубів. Стоматологи рекомендують використовувати зубну нитку, щоб видалити всі залишки їжі з міжзубних щілин. Однак чистити ротову порожнину ниткою теж потрібно правильно, щоб не пошкодити ясна та зубну емаль.

Пародонтолог Університету Тафтса Ірина Драган розповіла, що до неї часто звертаються пацієнти з яскравими запальними процесами у ротовій порожнині. Більшість із них неправильно використовують зубну нитку. Разом із колегами Драган вирішила провести дослідження, щоб знайти спосіб знизити кровоточивість ясен під час чищення зубів.

У роті та на зубах присутня величезна кількість бактерій, у тому числі і небезпечних. Всі вони намагаються закріпитися на емалі таким чином, щоб їх не вдалося видалити за допомогою щітки та інших пристроїв для чищення.

Вчені зібрали групу добровольців, яким надали докладні інструкції про те, як користуватися зубною ниткою. Другій групі фахівці порадили чистити зуби так, як вони звикли.

Загалом участь взяли 36 осіб. Усі вони пройшли обстеження, під час якого було виявлено ознаки запальних процесів на яснах. Протягом восьми тижнів перша група чистила зуби за рекомендаціями лікарів. За цей період майже 90% учасників знизили кровоточивість ясен. У контрольної групи, яка чистила зуби як завжди, цей показник скоротився лише на 30%.

Дослідники уточнили, що у своїх рекомендаціях вони призначили випробуваним адаптовану методику горизонтально-вертикального чищення зубною ниткою (AHVFT):

  • Від зубної нитки потрібно відрізати близько 32 см. Кожен кінець нитки потрібно обмотати довкола безіменного пальця кожної руки. Між долонями має залишатися вільним близько 12 сантиметрів нитки.
  • Руки необхідно скласти так, щоб долоні були звернені вниз, а саму нитку потрібно взяти великим та вказівним пальцями кожної руки.
  • Далі необхідно помістити нитку між двома зубами і контролювати рухи пальцями, щоб не допустити врізання нитки в ясна. Нитку потрібно притиснути до бічної поверхні одного зуба і рухати нею назад і вперед рухами, що пилять, разом з цим натискаючи вгору і вниз. Ці рухи схожі на витирання спини рушником.

Пародонтолог Пол Леві наголосив, що це перше у своєму роді дослідження, в ході якого вдалося довести, що чищення зубів ниткою за певною методикою дозволяє скоротити кількість інфекцій ясен та знизити запалення ротової порожнини.