Зазвичай причини досить невинні, але буває, що цей симптом говорить про небезпечну хворобу.

1. Сухість у роті

Сприйняття смаку багато в чому залежить від складу і кількості бактерій, які мешкають в порожнині рота.

Слина з її антибактеріальними властивостями знижує число мікроорганізмів. Тому коли в роті сухо, мікроби розмножуються активніше. Через це змінюються смакові відчуття, в тому числі з’являється гіркота в роті.

Що робити

Для початку як слід прополощіть рот і випийте склянку води. Або пожуйте жуйку без цукру – це допоможе збільшити вироблення слини.

Щоб гіркий присмак не з’явився знову, постарайтеся пити по склянці рідини (води, чаю, компоту, морсу) хоча б раз в пару годин.

2. Погана гігієна рота

Через неї в роті розмножуються бактерії, і деякі з них можуть викликати присмак гіркоти.

Що робити

Ретельно почистіть зуби ще раз: витратьте на процедуру не менше 2 хвилин і скористайтеся зубною ниткою. Надалі намагайтеся стежити за гігієною рота: бактерії можуть привести не тільки до неприємних смакових відчуттів, але і до вельми хворобливого карієсу.

3. Синдром кедрового горіха

У деяких людей кедрові горіхи викликають цікаву реакцію – протягом двох діб після частування в роті може з’явитися гірко-металевий присмак. При вживанні інших продуктів останній буде тільки посилюватися. Вчені називають цей ефект синдромом кедрового горіха.

Що робити

Почекати. Зазвичай гіркота в роті зникає сама собою через 2-4 тижні.

4. Вагітність

Вагітність часто супроводжується змінами смаку. Це викликано гормональною перебудовою організму, а також реакцією імунітету і змінами в складі крові.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Зазвичай майбутні мами скаржаться на металевий присмак у роті, проте іноді може з’являтися відчуття гіркоти.

Що робити

Просто перечекати. Дивні смакові відчуття, як правило, виникають тільки в першому триместрі вагітності і зникають до середини терміну.

5. Побічний ефект ліків

Автори дослідження, опублікованого в журналі Canadian Family Physician, підрахували, що гіркота в роті можуть спровокувати як мінімум 250 різних ліків. У тому числі популярні:

 • антибіотики, наприклад тетрациклінового або хінолонового ряду;
 • препарати від гіпертонії;
 • діуретик;
 • ліки від мігрені;
 • міорелаксанти;
 • антидепресанти-зокрема, більшість трициклічних;
 • заспокійливі та снодійні засоби;
 • антигістамінні;
 • різні протизапальні, противірусні та протигрибкові препарати.

У кожному випадку зміни смаку відбуваються з різних причин. Так, деякі засоби впливають на склад слини, а інші діють прямо на мозок і викликають збої в областях, які відповідають за сприйняття смаку.

Що робити

Якщо ви підозрюєте, що гіркота в роті пов’язана з прийомом ліків, порадьтеся з лікарем. Можливо, той підбере вам інший препарат без подібного побічного ефекту.

6. Печія

Вона з’являється, коли шлунковий сік піднімається в стравохід і дратує його стінки. Найчастіше печія супроводжується палінням в грудях і появою кислуватого присмаку. Але іноді в роті може гірчити.

Врахуйте, що якщо напади печії повторюються частіше пари разів на тиждень, лікарі говорять про гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). Це стан, який потрібно лікувати.

Що робити

При підозрі на ГЕРХ потрібно звернутися до лікаря — терапевта або відразу гастроентеролога. Щоб впоратися з печією, медик порекомендує вам трохи змінити спосіб життя: зменшити обсяг порцій, відмовитися від жирної і смаженої їжі, не їсти перед сном і спати на подушці. Останнє потрібно, щоб голова під час сну перебувала вище рівня грудної клітини. Однак іноді впоратися з ГЕРХ можна тільки за допомогою ліків.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

7. Дефіцит цинку

Це часта причина порушень смаку.

Чому так, вчені ще до кінця не з’ясували. Але є версія. Відомо, що цинк збільшує концентрацію густина — білка, який потрібен організму для оновлення смакових рецепторів. Коли мінералу не вистачає, ті гірше відновлюються і починають збоїти.

Зокрема, дефіцит цинку позначається на сприйнятті гіркого смаку: той стає сильнішим і виразнішим, через що гірчити починають навіть досить нейтральні продукти.

Що робити

Порадьтеся з терапевтом. Зазвичай недолік цинку можна виявити при аналізі крові на цей мінерал.

Якщо дефіцит підтвердиться, лікар запропонує їсти більше продуктів з високим вмістом цинку:

 • квасоля та інші бобові;
 • червоне м’ясо;
 • молюски;
 • гарбузове насіння і горіхи кеш’ю;
 • темний шоколад;
 • сир.

Крім цього, фахівець спробує встановити причину, по якій ви відчуваєте недолік важливого елемента, і допоможе скорегувати її.

8. Гепатит В

Нав’язливий гіркий присмак у роті може бути одним з ранніх симптомів ураження печінки – зокрема, гепатиту В.

До інших ранніх ознак захворювання відносяться:

 • неприємний запах з рота;
 • втрата апетиту;
 • температура трохи вище 37 °С;
 • нудота;
 • діарея.

Що робити

Не терпіти. Якщо гіркота в роті переслідує вас регулярно, і тим більше якщо вона супроводжується іншими симптомами, постарайтеся якомога швидше звернутися до терапевта. Лікар проведе огляд, розпитає вас про інші симптоми і, швидше за все, випише направлення на аналізи. Залежно від їх результатів вам призначать лікування.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

9. Запальне або аутоімунне захворювання

У відповідь на запальний процес в організмі виробляються специфічні білки. Один з них, так званий TNF-α, здатний впливати на смакові відчуття і викликати гіркоту в роті.

Що робити

Як і в попередньому випадку, порада одна: не терпіти. Регулярно виникає гіркота в роті — привід проконсультуватися з терапевтом, здати запропоновані їм аналізи і при необхідності почати лікування.

Наукові джерела:

Camilla Cattaneo, Giorgio Gargari, Ranjan Koirala, Monica Laureati, Patrizia Riso, Simone Guglielmetti & Ella Pagliarini. New Insights into the Relationship between Taste Perception and Oral Microbiota Composition / Nature, source
T. Vila, A. M. Rizk, A. S. Sultan, and M. A. Jabra-Rizk. The Power of Saliva: Antimicrobial and beyond / PLoS Pathogens, source
D. S. Risso, L. Howard, C. VanWaes, and D. Drayna. A Potential Trigger for Pine Mouth: a Case of a Homozygous PTC Taster / Nutrition Research, source
E. Choo, R. Dando. The Impact of Pregnancy on Taste Function / Chemical Senses, source
R. Douglass, G. Heckman. Drug-Related Taste Disturbance / Canadian Family Physician, source
10 GERD Symptoms Not Recognized by Most Acid Reflux Sufferers / Central California Endoscopy Center, source
T. Yagi, A. Asakawa, H. Ueda, S. Ikeda. The Role of Zinc in the Treatment of Taste Disorders / Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture, source
Hepatitis B — Symptoms, Treatment, Vaccination / Southern Cross Medical Library, source
N. Rogers. Why Illness Might Leave a Bitter Taste in the Mouth / Nature, source