На сексуальні бажання жінки може впливати безліч факторів – від неправильно підібраної контрацепції до банальної нудьги.

1. Дефіцит естрогенів

З віком у всіх жінок вміст естрогенів поступово знижується, але після 50 років цей процес йде значно швидше. Однак і в молодому віці може виникнути нестача естрогенів, наприклад, через порушення роботи яєчників. В результаті змінюється якість слизової оболонки статевих органів. Тканини стають сухими, тонкими, легко пошкоджуються. При виражених змінах статевої контакт може завдавати нестерпний біль, змушуючи жінку всіма правдами і неправдами уникати сексуальних контактів. З іншого боку, саме естрогени відповідають за еротичний компонент статевого потягу, реакцію на ласки і ніжності. При дефіциті естрогенів цей компонент випадає.

Щоб скорегувати подібний стан, необхідно відновити рівень естрогенів в організмі. А якщо мова йде про період менопаузи, коли яєчники вже припинили свою роботу, можливо, варто поговорити з лікарем про призначення системних або місцевих гормональних препаратів або фітоестрогенів.

2. Дефіцит тестостерону

Може розвинутися при порушенні функції надниркових залоз або прийом гормональних препаратів, що блокують активність андрогенів (такі препарати використовуються для лікування акне, надлишкового оволосіння (гірсутизму), андрогенетичної алопеції (облисіння). При дефіциті тестостерону знижується саме сексуальний компонент лібідо, тобто прагнення безпосередньо до скоєння статевого акту.

Якщо результати аналізів показали дефіциту тестостерону, перш за все необхідно усунути причину. Потім лікар може призначити препарат тестостерону.

3.Прийом деяких ліків

Серед цих препаратів — нейролептики, транквілізатори, препарати для зниження артеріального тиску, а так само психоактивні речовини, в т. ч. наркотики. Якщо ви помітили такий побічний ефект від ліків, необхідно обговорити з лікарем можливість його заміни на інший засіб.

3. Розчарування в партнері

Проблеми у стосунках, коли секс стає розмінною монетою в бажанні щось довести або покарати партнера за його недосконалість. Якщо ви зловили себе на думці, що відмовляєте в сексі своєму партнеру, щоб отримати для себе якусь вигоду, проаналізуйте ситуацію. Можливо, є сенс звернутися до психолога або психотерапевта, так як ослаблення статевого бажання — найбільш поширений ознака розпадається сексуального зв’язку. І, якщо ви хочете зберегти цей союз, саме час почати діяти.

4. Хронічний стрес

При тривалому або дуже сильному стресі в організмі виробляється велика кількість гормону стресу — кортизолу. Він утворюється з прегненолону – так само, як і статеві гормони. Якщо весь прегненолон витратиться на синтез кортизолу, статевих гормонів буде вироблятися набагато менше. А це, в свою чергу, призведе до гормонального дефіциту і зниження лібідо. Лікарі називають такий стан феноменом крадіжки прегненолона. З хронічним стресом необхідно боротися – за допомогою фізичного навантаження, йоги, масажів, медитацій, спа-процедур, розміреного режиму дня. Зробіть свідоме зусилля, щоб нейтралізувати наслідки стресу.

5 Депресія

Більшість патологічних процесів в головному мозку призводять до зниження лібідо. Тому, якщо крім зниження лібідо вас турбують головні болі, періодична нудота, порушення зору і т. д., потрібно терміново звернутися до лікаря.

6. Негативні переживання, пов’язані з сексом

Нерідко «винуватцями» розвитку подібних проблем стають, як не дивно, батьки. Вони, як правило, з кращих спонукань, прагнучи уникнути раннього початку статевого життя і несприятливих наслідків у вигляді незапланованої вагітності або статевих інфекцій, вселяють своїй дитині, що секс — це брудно, пішло, що задоволення від нього отримують тільки розпусні, негідні люди. А «пристойним» людям «доводиться» займатися сексом тільки для продовження роду.

Також вкрай важливим для формування адекватного ставлення до сексуальної сторони життя є початок статевого життя, перший сексуальний досвід. Грубий, насильницький контакт, ситуація приниження і неналежна обстановка можуть сформувати вкрай негативне сприйняття всього, що пов’язано з сексом. Тут не обійтися без психотерапевта-сексолога. Досвідчений фахівець допоможе зрозуміти, в чому проблема, і підбере правильну методику для її усунення.

7. Зміни статевих органів жінки

Вони можуть бути пов’язані з пологами, віковими процесами. При перерозтяганні стінок піхви, пошкодження тазового дна знижується чутливість стінки піхви, зменшується її еластичність. Погіршується чутливість тканин до сексуальної стимуляції, а в результаті — і лібідо. Сучасна медицина знає безліч способів вирішити цю проблему. Це і лазерний фракційний фототермоліз, що дозволяє відновити структуру тканин піхви, і введення спеціальних філерів в область точки G і входу в піхву, і спеціальні тренажери, що дозволяють “накачати” м’язи в інтимній зоні. А в самих запущених випадках — вагінальні нитки або оперативне лікування.

Алкоголь в невеликій кількості знімає вольовий контроль і стимулює лібідо. Але при зловживанні відбувається виснаження всіх процесів в організмі, в тому числі пов’язаних з сексуальністю.

8. Низька самооцінка

Наприклад, пов’язана з переконанням у своїй сексуальній непривабливості. Якщо жінка незадоволена тим, як вона виглядає, то щиро впевнена, що всі навколо бачать лише її недоліки, в тому числі і коханий чоловік під час сексу. В результаті з часом лібідо знижується. Такі проблеми можна вирішувати з психологом, а якщо турбує якась конкретна недосконалість, наприклад, форма або розміри зовнішніх геніталій, може допомогти естетична корекція — використання препаратів гіалуронової кислоти, ниток або хірургічна операція.

9. Нудьга

Так-так, банальна нудьга теж може вбити лібідо. Коли кожен сексуальний контакт схожий на попередній і партнер не блищить фантазією, бажання поступово загасає. Тому урізноманітніть своє життя і не тільки сексуальне. Почніть з себе, можливо, партнеру це сподобається і він буде брати з вас приклад.

Є і ще одна порада, яка, зрозуміло, підійде не завжди і не всім. І тим не менше: коли дослідження на гормони і мікроелементи не виявляють відхилень, у жінки немає стресів або психологічних проблем, для активізації лібідо лікарі радять змінити статевого партнера.

10. Нестача вітамінів

Недолік будь-яких вітамінів і мікроелементів може порушити секрецію гормонів в організмі і вплинути на лібідо жінки. Найбільш значущими з цієї точки зору лікарі вважають цинк, залізо і вітаміни D, E, В.

Наш експерт: Євгенія Назімова, гінеколог-ендокринолог