Вони розташовані прямо на вашій грудній клітці — але мало хто приділяє їм хоч скільки-небудь уваги протягом дня. А даремно. Ось ця парочка може розповісти вам про ваше здоров’я.

Збільшується розмір

Якщо ваші груди ростуть, швидше за все, це ознака набору ваги (оскільки тканина грудей складається в першу чергу з жирових клітин), вагітності (коли в грудях починають збільшуватися молочні канали), прийому протизаплідних таблеток або гормональні зміни, пов’язані з менструальним циклом (груди дуже чуйно реагують на перепади в естрогену і прогестерону). Хвилюватися немає про що, хіба що вам може знадобитися обзавестися бюстгальтерами більшого розміру.

Зменшується розмір

Якщо ви помітили, що груди стали меншими, це може бути ознакою схуднення або зниження рівня естрогену в результаті відмови від контрацептивів або початку менопаузи. Якщо ж зменшення грудей не пов’язано з перерахованими ознаками (і якщо, до того ж, ви помітили випадання волосся і появу акне і рослинності на обличчі) задумайтеся про проходження діагностики на синдром полікістозу яєчників, який характеризується підвищеними рівнями гормону тестостерону і надниркового андрогену. Або перестаньте навідуватися в Starbucks — недавнє дослідження в Британському журналі дослідження раку виявило, що 3 чашки кави в день призводять до зменшення грудей у деяких жінок, причому ефект посилюється з кожною додатковою чашкою. Виною тому ген, який пов’язує розмір грудей з вживанням кофеїну.

Велика груди

Якщо природа нагородила вас натуральними великими грудьми, ви можете дякувати (або проклинати) за це свою ДНК. Хоча деякі дослідження пов’язують великий розмір грудей з підвищеним ризиком раку грудей, для підтвердження цієї теорії поки не вистачає достатньої кількості доказів.

Змінюється форма

ДНК визначає форму ваших грудей, але з часом вона все одно змінюється. Форма і зовнішній вигляд грудей багато в чому залежить від вашого віку та історії пологів і годування. Після годування грудьми з віком зв’язки в грудях розтягуються, сполучні тканини розпадаються, а шкіра втрачає еластичність, надаючи грудям форму краплі. Одним з небагатьох засобів, які жінка може протиставити шкідливому впливу гравітації на свою груди, є носіння бюстгальтера з хорошою підтримкою. І якщо форма ваших грудей вам дорога, відмовтеся від різких дієт, оскільки постійні коливання у вазі (і розмір грудей) розтягують шкіру. Для красивої форми буде зовсім не зайвим підтримання м’язів грудей — робіть віджимання і інші вправи, що розвивають цю групу м’язів, щоб груди залишалися «на висоті».

Ущільнення і горбки

У певні моменти менструального циклу груди можуть здаватися ущільненими або горбистими, оскільки гормональні зміни можуть викликати скупчення рідини в доброякісних цистах. Ці кістозно-фіброзні зміни є цілком природною частиною грудей у жінок в менструальному віці. Припухлості, що з’являються в основному по боках грудей в районі пахв або в сосків, можуть бути болючими, особливо перед початком менструації, але хвилювань, найчастіше, викликати не повинні. Якщо ж вони змушують вас нервувати, не зайвим буде звернутися до лікаря.

Щільність

Якщо ви відноситесь до тієї половини жіночого населення землі, які відрізняються щільними грудьми — тобто з підвищеною часткою волокон — то у вас помітити пухлинні тканини під час мамограми буде складніше. Справа в тому, що підвищена густина грудей і онкологічні утворення на знімках виглядають однаково. І оскільки щільні груди володіють дещо підвищеним ризиком розвитку раку грудей, для таких жінок рекомендовані МРТ або УЗД для рутинного обстеження грудей замість мамограми.

Біль у грудях

Існує величезна кількість причин, здатних викликати дискомфорт і болі в грудях, але більшість з них абсолютно нешкідливі. Біль в обох грудях одночасно частіше всього свідчить про гормональні зміни або є результатом надмірного вживання кави. Іншими можливими причинами можуть бути зміни, пов’язані з передменструальним синдромом, погано підібраний бюстгальтер, незначна травма стінки грудей (від удару груддю про щось або в результаті надмірних вправ) і навіть носіння важкої сумки на одному і тому ж плечі.

Болі в грудях можуть також бути результатом нестачі заліза, яке регулює гормони щитовидної залози. У дослідженні 2004 року половина з спостережуваних жінок зменшили свої больові відчуття в грудях, додавши в свій раціон 6 мг йоду, який також сприяє нормальній функції щитовидної залози. А от біль лише в одній з грудей може попереджати про рак грудей, але не поспішайте з висновками — у болі в грудях найчастіше є нешкідливі пояснення.

Впалі соски

Западаючі всередину соски — цілком нормальне явище, якщо вони були такими завжди. Інша справа, якщо їх напрямок змінився з опуклого на увігнуте — в цьому випадку потрібно звернутися до лікаря, оскільки це може бути однією з ознак раку грудей (тільки переконайтеся, що запалі соски — не результат носіння занадто тугого спортивного бюстгальтера).

Виділення із сосків

Виділення, що з’являються на сосках, не обов’язково говорять про щось страшне — вони можуть бути результатом сексуального стимулювання, хоча, звичайно, можуть свідчити і про якісь порушення. Багато жінок насамперед починають підозрювати рак грудей, і іноді так воно і є, але крім раку є ще дуже довгий список інших причин. Особливо якщо виділення з’являються одночасно з двох сосків — це ознака гормональних збоїв. Часто причиною стає підвищений рівень пролактину, викликаний таблетками (наприклад, протизаплідними або антидепресантами), мляво функціонує щитовидна залоза, розширення каналів і, в гіршому випадку, пухлина гіпофіза. Доброякісна пухлина, звана папіломою, може іноді викликати кров’янисті виділення. Також виділення можуть вказувати на вагітність або початок вироблення молока. А молочні виділення можуть тривати аж до 2 років із закінчення годування. У більшості випадків виділення із сосків не представляють ніякої небезпеки, хоча звернутися до лікаря все ж варто, особливо у разі виділень з кров’ю, виділень тільки з одного соска і при змінах кольору шкіри або щільності грудей.

Зміна кольору

Хоча рак грудей на запущених стадіях може призводити до зміни кольору грудей, найчастіше ця зміна говорить про вагітність. Ще соски можуть ставати більшими і темнішими з віком, і це абсолютно природно, навіть якщо ви і не дуже раді таким «нововведенням».