Літнім ранком обличчя настільки вологе, що макіяж перетворюється у нездійсненну задачу? Чи кожна біла сорочка несе на собі незмивні жовті сліди? При всіх незручностях і засмученнях, які приносить нам піт, він — геніальна вбудована в наш організм система охолодження. Коли температура тіла піднімається, нервова система дає потовим залозам «зелене світло», волога проступає крізь шкіру і швидко (що, звичайно, відносно) випаровується, тим самим охолоджуючи тіло.

Але ми постійно боремося з потом: спроба заглушити неприємний запах, запобігти його появі під час важливої зустрічі, а потім вимучити його з себе в спортзалі. Але якщо ви на секунду оголосите поту перемир’я і «прислухаєтеся» до нього, він зможе розповісти вам дивовижні речі про вас і ваше здоров’я!

1. Ви вагітні… або вступили в менопаузу

Все, що грає з вашою ендокринною системою (групою залоз, що виробляють гормони), може змусити вас попотіти більше звичайного. Тут і навідні жах припливи, з якими стикається 85% жінок в районі початку менопаузи, і навіть вагітність. Гормональні зміни можуть звести з розуму тілесний «термостат», змушуючи його думати, що ви перегрілися, і включати систему охолодження у вигляді поту, навіть якщо ви сидите прямо навпроти кондиціонера.

2. Ви нервуєте

Якщо до вас доноситься неприємний запах поту, і ви ловите себе на думці «Невже це я?», згадайте, про що ви думали останнім часом. Коли ви нервуєте або хвилюєтеся про те, активізуються потові залози пахв. У спеку піт виділяється з мерокринних залоз по всьому тілу і складається в основному з води і солі. Але коли ми нервуємо, піт виробляють апокринні залози, які зустрічаються лише у певних областях тіла, включаючи пахви. До складу цього поту входять жири і білки, які, змішуючись з бактеріями, що знаходяться на шкірі, починають виділяти неприємний запах. Те ж саме відбувається, коли ви тривожитеся або боїтеся.

3. Ви щасливі

…або боїтеся. Як не дивно, оточуючі можуть дізнатися ваш настрій по запаху вашого поту. В одному (доволі екстравагантному експерименті) 36 учасниць нюхали зразки поту 12 чоловіків, які дивилися відео лякаючого або щасливого характеру. Коли жінка відчувала запах поту наляканого чоловіка, мимовільний вираз її обличчя вказувало на жах, запах поту щасливого чоловіка викликав посмішку.

4. Вам загрожує тепловий удар

Якщо, насолоджуючись прогулянкою в літній день, ви раптом помітили, що перестали пітніти, і у вас закрутилася голова — це може бути симптомом ангідрозу, небезпечного порушення потовиділення, яке перестає нормально охолоджувати організм. Якщо терміново не заповнити недолік рідини, вас може наздогнати тепловий удар. Перемістіться в тінь чи шукайте притулку у кондиціонера, неодмінно випийте що-небудь (без кофеїну і спирту). Якщо вам відразу ж не стало краще, викликайте невідкладну допомогу.

Тим не менш, тривалий ангідроз може бути результатом пошкодження нервів, побічним ефектом деяких ліків або спадковою рисою — все це підвищує ризик теплового удару і порушень роботи серця, пояснює Девід Перісер, колишній президент Американської академії дерматології. Але це в рідкісних випадках. Не варто бити тривогу, якщо вам здається, що ви не потієте: більшість з нас виділяє до 45 мл поту в день навіть без інтенсивних занять у спортзалі. Але якщо ви помітили разюче падіння в потовиділенні, варто повідомити про це своєму лікареві.

5. У вас знижений цукор у крові

У нормі рівень цукру в крові повинен знаходитися між 70 і 100 мг/дц, якщо виміряти його на порожній шлунок. Але якщо він опускається нижче позначки в 70 мг/дц, будь то в результаті діабету або виснажливих тренувань, ви відчуєте певні симптоми, включаючи надмірне потовиділення і похололу липку шкіру в районі потилиці у лінії росту волосся (також зверніть увагу на прискорене серцебиття, тремтіння, легку нудоту, запаморочення і розпливчастий зір). На щастя, при незначно зниженому рівні цукру в крові відновити його можна самостійно, просто з’ївши або випивши що-небудь. Але якщо цукор продовжує опускатися, ви напевно відчуєте більш важкі симптоми і будете потребувати медичної допомоги.

6. Ви їсте неправильні продукти

Якщо ви сварите долю за особливо неприємний запах тіла, можливо, в цьому винне рідкісне генетичне порушення, зване триметиламінурія, при якому організм не в змозі розщеплювати хімічну речовину триметиламін, що виробляється при перетравленні таких продуктів, як яйця, бобові і риба. Замість цього організм виділяє надлишок триметиламіну з потом, сечею і диханням — викликаючи запах, який не поступається «ароматам» гниючої риби, тухлих яєць або сміття. Якщо ви підозрюєте у себе триметиламінурію, проконсультуйтеся з лікарем, щоб вибрати найбільш ефективний метод боротьби, який, швидше за все, буде включати відмову від вищезгаданих продуктів та прийомом певних харчових добавок.

7. У вас може бути гіпергідроз

Якщо лікар не може знайти пояснення для вашого надмірного потовиділення, можливо, у вас спостерігається фокальний гіпергідроз, надмірне, нічим не виправдане потовиділення. Ні, любителі велотренажерів, мова зараз не про вас. Цілком нормально рясно потіти, коли вам жарко, ви інтенсивно тренуєтесь або нервуєте, але при гіпергідрозі людина може сидіти, не рухаючись, під кондиціонером, і при цьому з рук будуть текти струмки поту.

Експерти не до кінця впевнені, чому так відбувається, але їм відомо, що гіпергідроз може зустрічатися у членів однієї сім’ї і бути наслідком надмірної стимуляції нервів, що регулюють роботу потових залоз. Залежно від частини тіла, що відчуває незрозуміле потовиділення, підбирається лікування, включаючи рецептурні антиперспіранти, ін’єкції ботоксу і навіть операції.

8. У вас може бути лімфома

Гіпергідроз також може бути симптомом декількох захворювань і порушень, включаючи гіпертиреоз і хворобу Паркінсона, або бути побічним ефектом деяких ліків. Найнеприємніше: гіпергідроз може супроводжувати лімфому, рак лімфоцитів, які відіграють важливу роль в імунній системі. Поки достеменно не відомо, чому лімфома викликає надмірне потовиділення, можливо, вся справа в реакції організму на цю форму раку, підвищення температури тіла або результат дії гормонів і білків, що виробляються самими раковими клітинами.