Діабет другого типу виникає через загибель спеціальних бета-клітин підшлункової залози, і його можна запобігти. Якщо один з батьків хворий, то у дитини є 5-6 відсотків імовірності успадкувати захворювання. Якщо діагноз поставлений обох батьків, у дитини значно підвищуються шанси (до тридцяти відсотків) на успадкування захворювання, але це не означає, що воно з’явиться обов’язково. Що зробити, щоб уникнути появи цього захворювання? Ми з’ясували, як уникнути появи діабету другого типу.

Як з’являється діабет?

По-перше, діабет з’являється внаслідок інфекційного або травматичного ураження. Отже, необхідно приймати заходи для посилення імунітету та запобігання запальних захворювань в підшлунковій залозі. Є цілий ряд рекомендацій, які дозволяють уникнути інфекційних заражень, у тому числі, таких як краснуха, які приводять до ураження органів внутрішньої секреції.

Для новонароджених особливе значення має грудне вигодовування, так як саме в жіночому молоці містяться антитіла, що захищають дитину від різних інфекцій. Крім того, грудне молоко набагато краще засвоюється, ніж адаптовані суміші, тому підшлункова залоза отримує менше навантаження. Необхідно налагодити лактацію з перших днів життя та як можна довше продовжувати годувати дитину грудьми, як мінімум, до півтора, але можна і до двох років. Грудне молоко – єдине по-справжньому здорове харчування для дитини, і лише воно може дати новонародженому його перші антитіла, які захистять від хвороб у майбутньому.

У дошкільному віці необхідно регулярне загартовування і прийом імуномодуляторів, які допоможуть сформувати стійкий імунітет, не дає шансу інфекційних захворювань. Крім того, слід з обережністю ставитися до вакцинації, дотримуючись індивідуальний графік. Комплексні вакцини, на жаль, для дітей з ослабленим імунітетом не підходять.

Є велика ймовірність того, що організм просто не впорається з таким навантаженням. У виборі між тим, щоб перехворіти дитячою хворобою або отримати її за допомогою щеплення відповідь слід ретельно продумувати, якщо щепити дитину, то тільки в абсолютно здоровому стані, попередньо зробивши імунограму.

Профілактика діабету другого типу

Можна убезпечити себе від появи діабету другого типу. Для цього потрібно слідувати простим правилам, тоді шанси, що з’явиться хвороба, будуть йти до нуля. Дев’яносто відсотків загальної кількості діабетиків хворіють патологією другого типу. При цьому інсулін виробляється підшлунковою залозою, але не сприймається організмом. Крім травматичних і запальних факторів виникнення діабету другого типу найбільш поширеним фактором ризику виникнення даної патології є наявність зайвої ваги і гіподинамія. Саме тому так важливо для запобігання діабету другого типу позбавитися від зайвої ваги, привести в норму систему свого харчування і фізичних навантажень.

Здоровий спосіб життя – самий головний пункт програми по боротьбі з діабетом другого типу. Тільки, якщо вести здоровий спосіб життя, то це можна уникнути появи цього захворювання. Людям, які схильні до цього захворювання, варто дотримуватись цього правила. Здоровий спосіб життя передбачає, що необхідно слідувати всім правилам – спорт, дієта, відмова від шкідливих звичок. Всі складові важливі.

Дієта повинна мати п’ятиразовий прийом їжі: три основних, два перекуси. Кількість простих легкозасвоюваних вуглеводів зводиться до мінімуму, кількість складних вуглеводів доводиться до шістдесяти відсотків в раціоні. Також необхідно знизити кількість насичених жирних кислот, і збільшити кількість ненасичених. Рівень протеїну, який щодня надходить в організм, необхідно довести до третини загальної калорійності раціону. А саму кількість споживаних калорій потрібно вирахувати за формулою Харіса-Бенедикта відповідно з ростом, вагою, показниками фізичної активності і необхідності знижувати або підтримувати вагу.

Фізичне навантаження повинна бути регулярною, при цьому втягування в процес тренувань повинно бути поступовим, але незмінним. Необхідно щодня приділяти не менше 30 хвилин фізичної активності.

Якщо ви не готові навіть пішки пройти тридцять хвилин, розбийте цей час на три частини, і три рази погуляйте по десять хвилин або два рази по п’ятнадцять. З часом збільшуйте час перебування на свіжому повітрі, почніть робити легку гімнастику. Плавання – чудовий спосіб боротися із зайвою вагою, знімати стрес, зміцнювати м’язи і розслаблятися одночасно. Якщо у вас є можливість регулярно займатися плаванням – обов’язково займайтеся і не уникайте фізичних навантажень у групових заняттях, якщо стан здоров’я дозволяє це робити.

Ризик виникнення діабету підвищується в деяких випадках

Ось кілька приводів затурбується про здоров’я. Ризик підвищується, якщо:

У вас ожиріння андроїдного типу, тобто, велика частина жиру відкладається в області талії, живота і спини. Вісцеральний жир особливо небезпечний, так як він не тільки неестетичний, але і впливає на роботу органів внутрішньої секреції, в тому числі, підшлункової залози. Щоб зрозуміти, наскільки ви знаходитесь в групі ризику, виміряйте окружність талії і стегон, розділіть перший обсяг на другий. Якщо коефіцієнт більше 0, 85 (для дам) і більше 0, 95 (для чоловіків), то у вас ризик виникнення діабету значно підвищений.

Під час вагітності ви набрали більше сімнадцяти кілограмів, або дитина народилася вагою більше чотирьох з половиною кілограмів. В даному випадку також збільшується ризик подальшого розвитку діабету другого типу, однак цей ризик буде «уповільнений у часі», тобто, виявиться значно пізніше. Необхідна профілактика захворювання та контроль протягом довгого часу. На жаль, в більшості випадків інсулінорезистентність через кілька років, але дає про себе знати. Тому не варто розслаблятися, якщо після пологів ви прийшли в норму, швидко або повільно.

Протягом найближчих п’яти років слід хоча б раз на півроку навідуватися до ендокринолога і перевіряти свій стан.