Порушення пам’яті часто інтерпретують як ознаку старіння, наслідок хронічного стресу або навіть симптом хвороби Альцгеймера. Однак мало хто знає, що забудькуватість може виявитися побічним ефектом звичайних ліків.

1. Анксіолітичний засіб (бензодіазепіни)

Приклади: алпразолам, хлордиазепоксид (Еленіум), клоназепам, діазепам, лоразепам (Лорафен, Темазепан).

Анксіолітики(транквілізатори) зазвичай призначають для лікування тривожних розладів, підвищеної збудливості, м’язових спазмів і делірію. За рахунок придушення деяких ключових областей мозку, ці таблетки можуть заважати переходу короткочасної пам’яті в довготривалу, роблячи нас забудькуватими і негативно позначаючись на навчанні.

Щоб уникнути цих побічних ефектів, фармацевти рекомендують короткі курси і помірні дози анксіліотіков. Якщо ви страждаєте від тривожності і безсоння, більш підходящим варіантом можуть стати альтернативні методи лікування: психотерапія, фітотерапія, заняття спортом, медитація.

2. Препарати для зниження рівня холестерину у крові (статини)

Приклади: аторвастатин (Ліптонорм, Аторвакор, Аторис, Лівостором), ловастатин (Мевакор), правастатин, розувастатин і симвастатин (Зокор, Сімвагексал).

Читайте також:  Які питання ставити лікарю на прийомі?

Статини знижують рівень холестерину не тільки в крові, але і в мозку. Коли це відбувається, зв’язки між нервовими клітинами можуть постраждати (як і наша пам’ять).

Якщо ви приймаєте статини для корекції злегка підвищеного рівня холестерину (а не для лікування діагностованої ішемічної хвороби серця), прийом вітамінів B12 і B6 може виявитися кращим варіантом.

3. Трициклічні антидепресанти

Приклади: амітриптилін (Саротен), кломіпрамін (Кломіпрамін), іміпрамін (Меліпрамін).

Крім депресії, ці препарати призначають для лікування розладів харчової поведінки, хронічних болів, обсесивно-компульсивного розладу і деяких інших порушень. Більше третини дорослих пацієнтів, що приймають тріцикліки, крім погіршень пам’яті також скаржаться на проблеми з концентрацією уваги.

Щоб уникнути небажаних ефектів, обговоріть з лікарем доцільність переходу на немедикаментозну терапію. Якщо психотерапія неефективна, венлафаксин може виявитися кращим препаратом з найменшим впливом на пам’ять.

4. Ліки, для зниження тиску (бета-адреноблокатори)

Приклади: атенолол, карведилол, метопролол, пропранолол (Анаприлін), соталол, тимолол.

Читайте також:  Як парі разом підготуватися до народження дитини

Бета-блокатори призначають, щоб уповільнити частоту серцевих скорочень і знизити кров’яний тиск. На жаль, вони також можуть «блокувати» важливі хімічні речовини (норадреналін і адреналін), викликаючи погіршення пам’яті. Блокатори кальцієвих каналів можуть виявитися більш безпечними і ефективними, ніж бета-блокатори, але їх прийом слід обговорити з лікарем.

5. Снодійні

Приклади: залеплон (Анданте) і золпідем (Нітрест, Санвал, Івадал, Гіпноген).

Ці ліки допоможуть вам заснути, але вони також обмежують взаємодію між короткостроковою і довготривалою пам’яттю.

Є альтернативні препарати і немедикаментозні способи лікування безсоння. Наприклад, мелатонін в дозах від 3 до 10 мг перед сном іноді допомагає відновити здоровий сон. Але різке припинення прийому снодійного загрожує серйозними побічними ефектами, тому цей процес повинен контролювати лікар.

Але якщо порушення пам’яті прогресує дуже явно, людина плутає події, дні тижня, не знаходить вдома потрібних предметів, не можна відкладати похід до невропатолога і психіатра.

Георгій Іванович Селюков
Доцент кафедри психіатрії та сексології Національного медичного університету ім. Богомольця, практикуючий сексолог і психотерапевт.

Мнестичні розлади, тобто порушення пам’яті поточних подій, загальна прогресуюча амнезія, парамнезії (обмани пам’яті) зазвичай свідчать про структурно-органічних змінах в мозку (найчастіше: атеросклероз і атрофічні хвороби кори головного мозку – хвороба Піка і хвороба Альцгеймера). Це односпрямований процес, але його можна сповільнити або навіть стабілізувати. Необхідно звернутися до лікаря-психіатра, на крайній випадок – до невропатолога. І той і інший лікувати будуть «грунт», тобто судини і «структуру» мозку, але психіатр потрібен ще й для корекції ментально-мнестичних процесів і, ймовірно, буде потрібно оцінити дієздатність, чим невропатологи не займаються. Крім того, в силу подібних змін психіки, можуть виникати порушення поведінки, що несуть загрозу оточуючим або хворому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ІБУПРОФЕН: 4 СЕРЙОЗНИХ ПРЕТЕНЗІЙ

Читайте також:  Види мамопластики та показання до операції: рекомендації спеціалістів

ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ПАРАЦЕТАМОЛУ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ ПОПУЛЯРНЕ ЖАРОЗНИЖУВАЛЬНЕ