Щоб під час наступного походу в магазин тобі було простіше орієнтуватися у складі тих або інших продуктів і вибирати якщо не найкорисніше, то хоча би нешкідливе для організму, давайте розглянемо основні позначення харчових добавок і з’ясуємо, що за ними криється.

E100-E199 — барвники. Потрібні для додання продуктам більш привабливого вигляду. Виділяють природні (куркуміни, хлорофіл, буряковий червоний і ін) і синтетичні (амарант, понсо 4R і т. д.) барвники.

Е200-Е299 — консерванти. Їх додають для того, щоб продукти довгий час не псувалися. З давніх пір для цього люди використовують сіль, цукор, дим; в даний час в різні групи продуктів додають сорбати, бензоати, сульфіти, нітрати, феноли, ацетати, лактати, пропіонати. Звучить зовсім не апетитно, погодьтеся.

Е300-Е399 — антиокислювачі. Як випливає з назви, ці речовини борються з процесом окислення харчових продуктів і потрібні для збільшення терміну їх зберігання. Найпопулярніші — вітамін С, вітамін Е, галати, лактати, сукцинати.

Е400-Е499 — стабілізатори, згущувачі, емульгатори, а також текстуранти дозволяють досягти бажаної консистенції продукту, серед них — речовини природного походження (пектини, агар та ін), камеді, фосфати, похідні целюлози.

Е500-Е599 — регулятори кислотності і засоби проти злежування.

Е600-Е699 — підсилювачі смаку, аромату, ароматизатори.

Е700-Е799 — антибіотики.

З Е800 по Е899 харчових добавок немає, це резервні номери.

Е900-Е999 — інші добавки, включають в себе підсолоджувачі, гази, піноутворювачі, воски, глазірователі, назва яких говорить сама за себе.

Е1000-Е1099 — додаткові речовини, які не ввійшли в попередній перелік емульгатори, стабілізатори, вологоутримуючі агенти тощо.

Деякі харчові добавки зі списку, який Ви тільки що прочитали, в даний час заборонені в США, країнах Євросоюзу та у нас, в Україні. Використання харчових добавок регламентовано низкою федеральних законів і санітарними правилами і нормами, за дотриманням яких стежать органи Держпродспоживслужби.

Періодично виникають повідомлення про шкоду харчових добавок, їх здатності викликати різні захворювання. Які ж проблеми можуть виникнути в організмі через ці речовини? Спробуємо з цим розібратися. Перш за все, важливо пам’ятати, що вплив будь-якої хімічної речовини на організм строго індивідуальний і залежить від особливостей організму людини. Кількість самої речовини також має значення: для всіх харчових добавок існують допустимі добові дози споживання, перевищення яких може спричинити за собою негативні наслідки, такі як:

1. Алергічні реакції (від шкірного свербежу та червонуватих сверблячих висипань, від загострення бронхіальної астми до грозного набряку Квінке та анафілаксії) — найчастіша проблема, оскільки алергія може виникати на будь-яку (і природну, і синтетичну речовину), навіть на, здавалося б, нешкідливий вітамін С.

2. Злоякісні новоутворення. Заборонені в багатьох країнах, в тому числі і в Україні, хімічні добавки (барвники амарант, понсо), можуть викликати ріст пухлинних клітин у тварин. Однак достовірних даних, отриманих у дослідженнях за участю людей, на даний момент немає.

3. Проблеми з шлунково-кишковим трактом (нудота, блювота, розлад шлунку, болі в животі) можуть виникати при надмірному вживанні продуктів, що містять деякі барвники (наприклад, Е110, Е131, Е132), консерванти (Е222).

4. Порушення фосфорно-кальцієвого обміну у вигляді утворення каменів у нирках і навіть розвитку остеопорозу («вимивання» кальцію з кісток) може розвинутися у людей, які активно вживають продукти з вмістом пірофосфатів і трифосфатів (Е450, Е451).

5. Зниження концентрації уваги і збільшення ризику розвитку гіперактивності у дітей були помічені при частому вживанні продуктів, що містять барвники (Е102, Е122, Е124, Е131, Е132). Уважно стежте не тільки за своїм раціоном, але і за раціоном свого чада.

Джерело: mhealth