Ібупрофен – нестероїдний протизапальний засіб, який часто використовують для полегшення симптомів артриту, головного і зубного болю, дисменореї і лихоманки. Парацетамол володіє схожими фармакологічними властивостями, але якщо з його побічними ефектами ми вже розібралися, то до ібупрофену залишилося ще кілька серйозних претензій.

1. Ібупрофен підвищує ризик інфаркту на 30%

У 2013 році в журналі The Lancet вийшла розгромна стаття про те, що деякі популярні знеболюючі (в тому числі ібупрофен і диклофенак) можуть підвищувати ризик середечно-судинних захворювань.

Британські фахівці виконали велику роботу: проаналізували 639 клінічних випробувань, медичні дані 353 тисяч пацієнтів, і довели, що високі дози ібупрофену (2400 мг в день) дійсно підвищують ризик інфаркту на цілих 30%. Людям зі слабким серцем не рекомендується приймати цей безрецептурний препарат без консультації з лікарем.

Побоювання британських колег в липні 2016 підтвердили фахівці Американської Асоціації Серця: вчені виявили, що ібупрофен затримує в організмі солі і рідину, через що сечогінні препарати для зниження тиску перестають діяти, і у пацієнтів розвивається серцева недостатність.

Про непрості стосунки ібупрофену з серцем здогадувалися і раніше: у 2011 вчені Копенгагенського університету (Данія) розповіли, що у тих, хто вижив після серцевого нападу на 45% більше шансів отримати другий інфаркт протягом першого тижня лікування, якщо їм призначать нестероїдні протизапальні засоби.

Читайте також:  Обзор качественных средств для ухода за кожей разных типов
2. Ібупрофен загрожує імпотенцією

Чоловіки, які приймають ібупрофен 3 рази в день протягом 3 місяців, збільшують ризик імпотенції на 38%. Про це в 2011 році розповіли фахівці некомерційної організації Kaiser Permanente (США) в журналі The Journal of Urology.

Вчені провели велике обсерваційне дослідження 80 тисяч каліфорнійських чоловіків у віці від 45 до 69 років. Виявилося, що поряд з курінням, діабетом і ожирінням, регулярне вживання ібупрофену може викликати порушення ерекції. Втім, не варто в паніці викидати таблетки: більшість пацієнтів приймають ібупрофен симптоматично, а хронічні хворі завжди можуть обговорити потенційні ризики з лікуючим лікарем.

3. Ібупрофен при вагітності викликає крипторхізм у новонародженних

На жаль, це стосується не тільки ібупрофену, але і інших ненаркотичних знеболюючих – аспірину і парацетамолу. Прийом цих препаратів під час вагітності підвищує ризик крипторхізму у хлопчиків в 16 разів. Про це в 2010 році датські вчені з Університету Копенгагена розповіли в журналі Human Reproduction.

Читайте також:  Особенности техники акварельного татуажа губ

Під наглядом дослідників знаходилися 1,5 тисячі вагітних мешканок Фінляндії і 834 датчанки. Медики спостерігали, як часто вони беруть анальгетики, а через кілька місяців перевірили їх синів на крипторхізм (неопущення яєчка в мошонку).

Виявилося, що одночасний прийом двох видів ліків підвищує ризик крипторхізму в 16 разів. Найнесприятливішим терміном для прийому ібупрофену, парацетамолу і аспірину назвали другий триместр вагітності: вони знижують вироблення тестостерону, і у плода порушується формування статевих органів. Якщо крипторхізм не лікувати, в майбутньому він може привести до безпліддя.

4. Ібупрофен не поєднюється з багатьма ліками

Іноді одні ліки можуть перешкодити вплив інших. У цьому плані ібупрофену не пощастило: він погано поєднується з великою кількістю поширених препаратів. В тому числі:

  • Ліки, що знижують тиск. Ібупрофен може викликати значне підвищення систолічного (верхнього) тиску у пацієнтів, які приймають інгібітори АПФ та інші гіпотензивні препарати.
  • Протизапальні знеболюючі. Якщо ви приймаєте диклофенак, індометацин або напроксен, то від ібупрофену доведеться відмовитися: в поєднанні з цими ліками він підвищує ризик шлунково-кишкової кровотечі.
  • Аспірин. Беручи ібупрофен в поєднанні з аспірином, ви значно підвищуєте ризик кровотеч, оскільки обидва препарати володіють антиагрегантною (розріджуючою) дією. Ліки строго протипоказано пацієнтам з порушеннями згортання крові.
  • Дигоксин. Цей препарат часто використовується для лікування аритмії, але в поєднанні з ібупрофеном підвищується ризик його відносного передозування, яка загрожує блювотою, діареєю, некрозом кишечника, тахікардією та навіть психозом.
  • Літій. Іноді препарати літію призначають для лікування психічних захворювань (біполярного розладу, депресії, афективних психозів), але в поєднанні з ібупрофеном метал гірше виводиться з організму. Коли літію накопичується занадто багато, людині загрожує серйозна інтоксикація, незворотні зміни в ЦНС і навіть летальний результат.
  • Метотрексат. Цей цитостатичний препарат використовується в лікуванні раку і деяких аутоімунних захворювань. Так само як і літій, в поєднанні з ібупрофеном він починає накопичуватися в організмі, вражаючи печінку і порушуючи кровотворну функцію.
  • Антидепресанти. До селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну відноситься флуоксетин, циталпрам, пароксетин і сертралін. У поєднанні з ібупрофеном вони збільшують ризик кровотечі.
Читайте також:  Приватний медичний центр в Ужгороді

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ПАРАЦЕТАМОЛУ: ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ПОПУЛЯРНЕ ЖАРОЗНИЖУВАЛЬНЕ

ЕФЕКТ ПЛАЦЕБО: ЧОМУ НАСПРАВДІ ЦЕ ПРАЦЮЄ