Незважаючи на велику кількість побічних ефектів, парацетамол залишається одним з найпопулярніших жарознижуючих і знеболюючих засобів у світі. Препарат клінічно схвалений і входить до переліку найважливіших ліків ВООЗ. Однак останні кілька років вчені всерйоз зайнялися вивченням потенційних ризиків, пов’язаних з прийомом парацетамолу. Розповідаємо, в чому звинувачують найпопулярніші ліки.

Парацетамол при вагітності – причина аутизму у дітей

У 2016 році фахівці Центру досліджень в області екологічної епідеміології (Іспанія) виявили, що прийом парацетамолу під час вагітності збільшує ризик розвитку аутизму і СДУГ у дітей на цілих 30%.

2644 жінки, що знаходилися на 32-му тижні вагітності, розповіли лікарям про прийом парацетамолу та інших ліків, а після пологів вчені провели ряд тестів для оцінки нейропсихологічного розвитку їхніх дітей. Однорічних малюків перевірили за шкалою Бейлі, а коли їм виповнилося п’ять – за шкалою дитячих здібностей Маккарті і Шкалі дитячого аутизму.

Виявилося, що прийом парацетамолу при вагітності підвищує ризик аутизму на 30%. Також у дітей, чиї мами брали популярне жарознижувальне, у віці 5 років відзначалися симптоми дефіциту уваги і гіперактивності.

Особливо вчені відзначили ризик розвитку розладів аутичного спектру у хлопчиків. Автор дослідження К. Авелла-Гарсія розповів, що чоловічий мозок на ранніх стадіях розвитку є більш сприйнятливим до токсичного впливу ліків.

Дана робота викликала в наукових колах великий резонанс. Деякі експерти заявляють, що в ній «недостатньо доказів», але існують і інші дослідження, що демонструють негативний вплив парацетамолу на розвиток плода:

  • У 2013 році в Норвегії проаналізували медичні дані 48000 дітей та їх матерів. Виявилося, що у жінок, які приймали парацетамол під час вагітності, на 70% частіше народжувалися діти з аномаліями головного мозку або затримками розвитку.
  • У 2014 році данські дослідники вивчили дані про здоров’я 64000 дітей, і також зв’язали прийом парацетамолу під час вагітності з підвищеним ризиком СДУГ.
Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Вчені попереджають, що вагітним не варто самовільно приймати парацетамол для лікування симптомів ГРВІ або грипу: призначенням будь-яких медикаментів в цей період повинен займатися лікар. Про це сказано і в інструкції до препарату: «З обережністю призначають парацетамол вагітним і в період лактації».

Побічні ефекти парацетамолу

Парацетамол підвищує ризик бронхіальної астми

Ще одне свіже дослідження, проведене норвезькими вченими в 2016 році, дозволило зв’язати прийом парацетамолу під час вагітності з розвитком бронхіальної астми у дітей.

Автори проаналізували дані 114500 дітей у віці 3-7 років, з’ясували, чи брали їх мами парацетамол, і прийшли до висновку, що препарат збільшують ризик астми на 5,7%.

Виявлена ​​небезпека парацетамолу не привела до якихось змін в поточних рекомендаціях по його застосуванню. Вагітним жінкам і раніше радять консультуватися з лікарем з приводу дозування, хоча багато призначають собі парацетамол самостійно.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

Доведено, що прийом парацетамолу під час вагітності збільшує ризик крипторхізму у новонароджених хлопчиків в 16 разів.

Парацетамол в поєднанні з алкоголем – причина ниркової недостатності

Під час лікування грипу та ГРВІ люди не дуже схильні вживати алкоголь, але такі випадки все ж зустрічаються: деякі «цілющі» настойки і бальзами містять спирт, який не можна змішувати з парацетамолом навіть в самих помірних кількостях. Як показало дослідження фахівців з Університету Паркер (США), поєднання алкоголю та парацетамолу може призвести до пошкодження нирок і гострої ниркової недостатності.

У 2013 році вчені проаналізували дані 10000 пацієнтів, 2,6% з яких повідомили про використання анальгетика в поєднанні з низьким або помірним кількістю алкоголю. У 1,2% з них згодом було виявлено дисфункція нирок.

Фахівці охорони здоров’я всерйоз стурбовані безтурботною звичкою пацієнтів вживати алкоголь при артриті, застуді і грипі, оскільки майже 40% населення Штатів використовують для ліквідації їх симптомів парацетамол.

шкода парацетамолу

Тривалий прийом парацетамолу підвищує ризик раку крові

У 2011 році в Журналі клінічної онкології була опублікована стаття, в якій тривалий прийом парацетамолу зв’язали з підвищеним ризиком розвитку деяких видів раку крові. Під «тривалим прийомом» вчені мали на увазі 4 і більше разів на тиждень протягом 4 і більше років.

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Фахівці вивчили дані великого проспективного дослідження VITAL, і прийшли до висновку, що щоденний прем анальгетиків міг стати причиною 577 випадків раку крові в групі з 64 839 чоловіків і жінок. Це число не здається великим і страшним, однак лікарі все ж попередили людей про потенційну небезпеку мієлоїдних новоутворень і неходжкінських лімфом (зв’язку парацетамолу на хронічний лімфолейкоз виявлено не було).

Небезпеку парацетамолу недооцінюють?

Парацетамол – недорогий безрецептурний препарат, тому у людей вкоренилося уявлення про його безпеку. Однак висока токсичність парацетамолу робить його однією з головних причин лікарських отруєнь. У США, Великобританії, Австралії та Нової Зеландії передозування парацетамолу – одна з головних причин госпіталізації пацієнтів з шлунково-кишковими кровотечами. Щорічно до лікарів з таким діагнозом потрапляють 56 тисяч осіб, і близько 458 випадків закінчуються летально.

За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США, саме парацетамол є однією з основних причин розвитку гострої печінкової недостатності у дітей (25%) і дорослих (41%).

Української статистики по отруєнь парацетамолом нам знайти не вдалося, однак перш ніж призначити собі цей засіб (або один з 500 препаратів, в яких міститься парацетамол), настійно рекомендуємо проконсультуватися з лікарем і суворо дотримуватися інструкції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАЙПОПУЛЯРНІШІ ЗНЕБОЛЮЮЧІ ПРЕПАРАТИ