Кожна двадцята жінка проходить через менопаузу у віці до 45 років.

Подобається нам це чи ні, але одного разу нам усім доводиться проходити через менопаузу і приймати зміни у своєму тілі: за статистикою, у жінок менопауза настає у віці між 40 і 58 роками, причому середній вік її настання становить 51 рік.

Але приблизно 5% жінок стикаються з ранньою менопаузою, коли менструації припиняються у віці 40-45 років. Найчастіше вона зумовлена медичним втручанням: терапією раку, видаленням одного або обох яєчників, інших операцій такого роду. Але іноді менопауза настає раніше без очевидних причин і може по‑справжньому застигнути вас зненацька — особливо якщо ви розглядали можливість народження дитини після 40 років. Тому важливо знати симптоми ранньої менопаузи і уважно стежити за станом свого здоров’я.

Припливи

Симптоми ранньої менопаузи багато в чому схожі на симптоми звичайної і, зрозуміло, включають в себе припливи, відчуття жару, яке починається в грудях, обличчі або на шиї і розповсюджується по всьому тілу зверху вниз. Сила і частота припливів можуть варіюватися: хтось відчуває їх щогодини, комусь щастить більше і вони стикаються зі спалахами спека раз в тиждень. У деяких випадках припливи викликаються різного роду тригерами — наприклад, вживанням кофеїну, алкоголю або спецій — і виключення цих тригерів дозволяє майже повністю уникнути настання припливів. Але в більшості випадків припливи трапляються без яскраво виражених причин. Єдине, що можна порадити — по можливості виключити стрес і занепокоєння, а також уважно поставитися до прийому медикаментів.

Нерегулярні менструації

Будь-яке порушення графіка менструації — привід звернутися до лікаря, так як зазвичай великі перерви або, навпаки, скорочення циклу може свідчити про порушення в роботі репродуктивної системи. Але нерегулярні менструації також можуть бути ознакою ранньої менопаузи. Також симптомом можуть бути зміна рясності місячні і їх тяжкість: багато жінок відзначають, що під час менопаузи їх місячні ставали більш важкими.

Перепади настрою

Під час менопаузи гормональний фон жінки істотно змінюється: в першу чергу падає рівень естрогену, який в тому числі відповідає за поліпшення важливих мозкових функцій. Нижчий рівень цього гормону робить нас сумними, підвищує тривожність, а також може викликати порушення сну. Зверніть увагу, якщо ви стали легше дратуватися, частіше і швидше впадати в паніку або тривогу або стали гірше спати — можливо, вам варто звернутися до гінеколога.

Сухість піхви

Ще одна важлива функція естрогену-забезпечення достатньої вагінальної мастила. Якщо рівень цього гормону низький (а при менопаузі це саме так), з’являється сухість піхви, а його стінки стають менш еластичними і більш тонкими — все це може привести до хворобливих відчуттів під час сексу, а також до появи мікротравм і навіть розривів. Впоратися з цим допоможуть, зрозуміло, різного роду лубриканти і мастила, а також замісна гормональна терапія — але призначати її, звичайно ж, повинен лікар.

Порушення сну

Естроген безпосередньо пов’язаний з виробленням серотоніну, який у свою чергу допомагає організму підтримувати потрібний рівень мелатоніну — гормону, який допомагає регулювати цикли сну, роблячи його більш глибоким і тривалим. Коли з природних причин рівень естрогену падає, це може привести до різних порушень сну: труднощів із засинанням, безсоння, нічних пробуджень.