Сучасні лікарі, на відміну від середньовічних колег, не пов’язують зміни в самопочутті людей з погодою, тому що досі не виявили загальної закономірності. Комусь гірше взимку, кому-то від сонця. Але деякі хронічні захворювання загострюються саме навесні. Про них розповів терапевт Дмитро Соловйов.

Алергія

Чому загострюється. Навесні рослини починають зеленіти і цвісти. Це радує всіх, крім алергіків. Починаючи з середини квітня пилок рослин витає в повітрі. Для людей, які страждають на поліноз (саме так правильно називається це захворювання), квітень і травень нерідко стають місяцями нежитю, сухого надсадного кашлю і подразнення очей.

Як запобігти. Якщо симптоми алергії турбують вас кожну весну, обов’язково зверніться до алерголога. Він допоможе виявити, на яку саме рослину у вас алергія (зазвичай їх буває навіть кілька), і дасть рекомендації, як уникнути загострень.

Більшість полінозів протікає в легкій формі, і для зняття симптомів буває достатньо приймати препарат від алергії (антигістамінний засіб) в період цвітіння. Деякі алергіки спеціально беруть відпустку на час, коли цвіте їх «рослина-кривдник», і виїжджають на пару тижнів туди, де алергену немає.

Бронхіальна астма

Астма

Чому загострюється. В основі цього захворювання теж лежить алергія. Звичайно, прихід весни сам по собі не викликає астму, це хронічне захворювання зі складними причинами, але саме навесні багато астматиків відчувають себе гірше.

Читайте також:  Лікар розповів, скільки потрібно бути на сонці для отримання вітаміну D

Перша причина — підвищення забрудненості повітря. По-перше, всюди пилок, по-друге, навесні в містах повітря брудний і запорошений. Листяні дерева з осені перебували в сплячці, і все це час вихлопні гази і пил накопичувалися в повітрі. Екологами встановлено, що в кінці березня — початку квітня їх концентрація найбільш висока, а очищується повітря лише до літа. Друга причина — вологість. Навесні йдуть дощі, а повітря ще не прогріте. Сира і волога погода сприяє погіршенню самопочуття хворих на бронхіальну астму, особливо якщо вони застуджуються.

Як запобігти. Виконувати рекомендації лікаря і постійно використовувати ліки для підтримуючої терапії (зазвичай це балончики для інгаляцій). Кожен хворий на бронхіальну астму (окрім самих легких форм) повинен отримувати лікування регулярно, навіть якщо почуває себе добре. Сенс лікування в цьому випадку полягає в тому, щоб самопочуття не погіршувався.

Простудні захворювання

Застуда

Чому загострюються. Весняна погода оманна: вдень буває тепло, а вранці і ввечері холодно, легко переохолодитися. При зниженні імунітету це може обернутися застудою. Навколо зазвичай вистачає кашляють і чхають людей, які готові поділитися з вами своїми мікробами. На тлі сирого і вологого повітря застуда може перерости в затяжну бронхіт, гайморит або навіть пневмонію.

Читайте також:  Перші дві ознаки, про які розповідають пацієнти з раком шлунка

Як запобігти. Методи захисту від застуди навесні такі ж, як і в будь який інший час року. Висипатися, уникати стресів, триматися подалі від хворих людей або надягати маску при зустрічі з ними, є більше овочів і фруктів, одягатися по погоді і частіше мити руки. Якщо ж ви відчуваєте, що захворіли, краще залишитися вдома, пити теплий чай і бульйон і відлежатися кілька днів. У разі подальшого погіршення самопочуття або дуже високої температури (понад 39 градусів) варто викликати лікаря.

Сонячні опіки

сонцезахисний крем

Чому загострюються. Сонячні опіки зазвичай вважають річною проблемою, а даремно. У середній смузі Росії травневе сонце може бути дуже підступним: на тлі невисокої температури і вітру воно не пече, наче влітку, проте сила сонячних променів в ясний день не поступається силі на початку серпня і запросто може призвести до опіків від сонця. Люди, у яких є так звана алергія на сонце (правильна назва — поліморфний фотодерматоз), навесні також можуть зіткнутися з появою висипки на шкірі.

Читайте також:  Випадання волосся: трихолог рекомендує "суперпродукти" для прискорення росту волосся

Як запобігти. Якщо ваша шкіра не дружить з сонцем і ви легко обгоряєте, то засіб захисту від сонця потрібно застосовувати вже з травневих свят. Не забувайте і про необхідність носити головний убір у сонячний полудень.

Психічні розлади

Психічні розлади

Чому загострюються. Весна традиційно вважається часом, коли психіка людини стає крихкою. Причиною може бути банальна втома, що накопичилася за довгу зиму. Вчені вважають, що існують сезонно залежні форми депресій. Вираженість проблем може бути різною: одні люди відчувають зниження настрою, сонливість, інші можуть зіткнутися з серйозними проблемами, що потребують лікування у лікаря. Зрозуміло, настання весни саме по собі не може привести до депресії або психозу, але відмічено, що деякі вже наявні психічні захворювання протікають навесні важче.

Як запобігти. Незалежно від того, чи стикалися ви з психічними проблемами чи ні, весна — найкращий час, щоб постаратися бути спокійнішим і щасливішим. Якщо ви вже отримуєте лікування (наприклад приймаєте антидепресанти), поцікавтеся у лікаря — чи не варто скорегувати лікування на весняний період.

Джерело: The challenger