Якщо помітите таке, біжіть до лікаря або викликайте швидку.

Відразу скажемо: у більшості випадків запаморочення не небезпечні. Вони несуть у собі лише один ризик: відчувши вертіго (так називають дане відчуття вчені), ви, якщо сильно не пощастить, можете оступитись, впасти і отримати розтягнення або садно. А швидше за все, не буде навіть цього.

Однак бувають випадки, коли запаморочення дозволяє запідозрити дійсно серйозні проблеми зі здоров’ям.

Чому паморочиться голова

В загальних рисах причини запаморочення прості. Найчастіше вертиго виникає, коли порушується зв’язок між мозком і внутрішнім вухом, де розташований вестибулярний апарат. Мозок втрачає орієнтацію в просторі, через що виникає відчуття, ніби земля йде з-під ніг. Щоб утриматися у вертикальному положенні, сіра речовина запускає каскад реакцій, покликаних повернути почуття рівноваги. Частина цих реакцій зачіпає і блювотний центр, через що запаморочення нерідко супроводжується приступом нудоти. Так, наприклад, трапляється при закачуванні. Втім, це трохи інша історія.

На щастя, подібні втрати контакту між мозком і вестибулярним апаратом трапляються нечасто і тривають буквально кілька секунд. Лікарі не бачать у таких короткочасних інцидентах причин для паніки.

Також не варто дуже хвилюватися, якщо голова паморочиться довше, але через кілька поширених причин. До них відносять:

 • алкогольну інтоксикацію;
 • побічні ефекти від ліків (звіртеся з інструкцією!);
 • зневоднення;
 • перегрівання й теплові удари;
 • подорожі в автомобілі, автобусі або на кораблі;
 • анемію — знижений вміст заліза у крові;
 • гіпоглікемію — знижений рівень цукру в крові;
 • падіння артеріального тиску;
 • надмірно інтенсивні фізичні вправи;
 • інфекції вуха.
Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата

Звичайно, запаморочення завжди неприємні. Але в таких ситуаціях вони разові і короткочасні і не загрожують життю. А супутні симптоми дозволяють вгадати причини нездужання.

Запаморочення — не самостійна хвороба, а симптом, який може супроводжувати більш ніж 80 фізіологічних станів і захворювань.

Відзначили фразу «у більшості випадків»? Перейдемо до меншості — тих станів, які можуть нести реальну загрозу для здоров’я і навіть життя. І запаморочення тут — найважливіша ознака.

Коли запаморочення небезпечно

Неврологи виділяють шість станів, при яких вертіго — ключовий і чи не єдиний симптом, що дозволяє припустити розвиток серйозного, але поки прихованого захворювання.

1. Голова паморочиться часто і довше кількох хвилин

Це може свідчити про серйозні порушення в роботі внутрішнього вуха. Наприклад, про вестибулярний неврит (вірусну інфекцію вестибулярного нерва) або лабіринтит (внутрішній отиті).

Такі захворювання небезпечні тим, що спочатку можуть протікати майже безсимптомно, а в подальшому їх збудники здатні вражати мозок і нервову систему — аж до летального результату.

2. Запаморочення супроводжується різкою слабкістю, онімінням частини тіла, проблемами з промовою та/або зором

Увага: таке поєднання симптомів може бути ознакою інсульту! Інсульт — це порушення мозкового кровообігу. За статистикою, воно є другою (після ішемічної хвороби серця) причиною смертності в Україні.

Обов’язково перевірте людину, яка відчуває подібний вид запаморочення, за допомогою однохвилинного тесту:

 • Попросіть пацієнта широко посміхнутися, продемонструвавши зуби. Якщо у людини інсульт, посмішка не буде симетричною: куточки губ застигнуть на різних рівнях.
 • Попросіть його закрити очі і підняти руки. Інсульт (точніше, викликані ним порушення в роботі нервових закінчень і слабкість м’язів) не дозволить потерпілому підняти руки на однакову висоту.
 • Запропонуйте повторити за вами просте речення з кількох слів. Наприклад: «Зі мною все в порядку, і зараз це стане очевидно». Якщо трапився інсульт, людині буде складно запам’ятати і відтворити фразу. Крім того, її вимова буде нечіткою, з явною шепелявістю на дзвінких приголосних.
Читайте також:  Чи залежить одужання від медсестри?

Точно так само можна перевірити самого себе.

Якщо хоча б одне завдання буде провалено, терміново викликайте швидку. Інсульт вкрай небезпечний: до 84% пацієнтів помирають або залишаються інвалідами і лише близько 16% одужують. У вас є всього 3-6 годин, щоб з допомогою медиків постаратися потрапити в число щасливчиків.

3. Ви завжди відчуваєте запаморочення, коли встаєте

Короткочасна ортостатична гіпотензія (зниження кров’яного тиску, в тому числі і в мозку, що викликає запаморочення) — стан досить поширений і не те щоб небезпечний.

Найчастіше вона пов’язана з тим, що в організмі не вистачає рідини. На ґрунті легкого зневоднення кров стає густішою, погіршується кровообіг, тому заробити ортостатичну гіпотензію при підйомі на ноги з положення лежачи або сидячи нескладно. Вирішується така проблемка просто: не забувайте пити воду, особливо жарким влітку або під час серйозних фізичних навантажень.

Але якщо ви абсолютно впевнені, що зневоднення у вас немає, а запаморочення супроводжує кожен ваш підйом, варто якомога швидше навідатися до терапевта. Така симптоматика вказує на можливі серцево-судинні захворювання (аритмію, серцеву недостатність) або ж невропатію — незапальні ураження нервів.

Читайте також:  Астма під контролем: кроки до полегшення життя з алергічною астмою
4. У вас бували напади нестерпного головного болю

Зі словом «мігрень» знайомі багато, але більшість вважає, що мова йде виключно про пульсуючий головний біль. Між тим це не зовсім так: затяжні повторювані запаморочення теж можуть бути мігренню.

Це психоневрологічний розлад потенційно небезпечний для життя, оскільки може призвести до інсульту чи інфаркту.

Якщо ваші запаморочення тривають кілька годин і більше, виникають регулярно, а в минулому у вас розколювалася голова, обов’язково проконсультуйтеся з терапевтом, щоб встановити їх можливі причини і наслідки.

Попереджаємо: може знадобитися апаратна діагностика — КТ або МРТ, направлення на яке видасть знову-таки лікар.

5. Нещодавно ви вдарилися головою

Вертіго — один з найбільш яскравих симптомів струсу мозку. Важливо якомога швидше звернутися до терапевта, щоб виключити серйозні пошкодження і набряк тканин.

6. Під час тренувань у вас постійно крутиться голова

Найчастіше в таких станах винне вже згадане вище зневоднення. Або ж гіпервентиляція: через прискорене дихання у крові підвищується рівень кисню і меншає вміст вуглекислого газу, що і викликає запаморочення. Тому важливо пити адекватне навантажень кількість рідини і не дуже старатися з кардіонавантаженнями.

Якщо ж ви абсолютно точно впевнені, що випиваєте свою норму води, а голова починає кружляти навіть під час абсолютно «пенсіонерських» вправ, загляньте до лікаря. В даному випадку необхідно виключити можливість потенційно небезпечних серцево-судинних порушень.