В СРСР були відсутні супермаркети, а багато продуктів були просто в дефіциті. Однак Новий рік в радянських сім’ях супроводжувався як правило рясним застіллям. При цьому столи, накриті в квартирах, часто були схожими через традиційний набір святкових страв.

СРСР не існує вже більше 25 років, проте його кулінарні традиції виявилися набагато більш живучими. Більш того, багато людей як і раніше накривають стіл в Новий рік “радянським набором”.

Олів’є. Він же – салат «М’ясний», «Столичний» і «Зимовий». Втім, салатом цю страву назвати важко: вона важка і калорійна, практично не містить легких овочів і вимагає дуже здорової травної системи. Дієтологиня-гастроентерологиня Маргарита Куц сказала про те, що олів’є не можна вважати корисним. Людям з ожирінням, підвищеним рівнем холестерину і жиру в крові, а також з діабетом 2 типу олів’є протипоказаний.

Оселедець під шубою. Обов’язкові інгредієнти цієї страви – оселедець, буряк, картопля і майонез. Більш витончені варіанти припускають додавання моркви, варених яєць, яблук. Високий вміст жирів і вуглеводів, – так про оселедця під шубою відкликають дієтологи. Зокрема, дієтолог иняОлена Соломатіна вважає, що поєднання інгредієнтів в оселедці під шубою здатне привести до тяжких наслідків для травлення і організму. Особливо небезпечним оселедець під шубою може бути для людей з гіпертонією, передіабетом і діабетом, оскільки в ньому присутня дуже солона риба і варені крохмалисті овочі, після яких підвищується цукор в крові.

Холодець. Ця страва може приносити багато користі. Його основним корисним компонентом є білкова складова, а саме – колаген, кількість якого в організмі зменшується з віком, що позначається на стані шкіри, зв’язок і сполучної тканини, суглобів. Чим старша людина, тим менше її організм виявляється здатний відновлювати колаген, тому дуже важливо отримувати його з їжею.

Однак холодець (наприклад, зі свинини) може бути дуже калорійною стравою, а велика кількість білка в ньому може виявитися занадто великим навантаженням для організму. При ряді захворювань холодець протипоказаний до вживання: зокрема, це стосується людей з панкреатитом, гастритом з підвищеною кислотністю, подагрою, холециститом.

Бутерброди з червоною ікрою. Класика жанру: відрізається скибочка білого батона, намазується вершковим маслом і зверху-ікрою. Смачно! Однак дієтологи відзначають, що таке поєднання продуктів задає додаткове навантаження на серцево-судинну та травну системи. Червона ікра сама по собі містить багато жиру і додавати до неї ще й вершкове масло не варто. Її краще класти відразу на хліб, який до того ж можна підсушити в тостері.

Салат «мімоза». Ще одна традиційна страва радянського новорічного столу, яка нагадує швидше торт, ніж щось дієтичне і салатне. Склад “мімози” перегукується з рецептом оселедця під шубою, – в ньому тільки відсутній буряк. Але, здається, особливо корисним він від цього не стає. Тим більше, що деякі версії цього салату припускають додавання в нього вершкового масла і сиру. З такою концентрацією жиру важко буде впоратися навіть мега-здоровій підшлунковій залозі.

Шпроти. У радянських господинь вони прикрашали стіл як цілком самостійна страва (закуска під спиртне), так і використовувалися як інгредієнти для бутербродів. Шпроти на столі були предметом гордості, але сьогодні такого захоплення вони вже не викликають. Експерти дружно вказують на вміст в консервах з копченою рибою (та іншими копченостями) речовини бензпірен, яка діє на організм як канцероген. До речі, в процесі зберігання велика частина бензпірену переходить з риби в олію. Тому, якщо відмовитися від шпрот зовсім ви не можете, не робіть такої помилки, як макання хліба в олію, а самі шпроти краще все ж їжте якомога рідше.