Втома може бути закономірним наслідком інтенсивних фізичних навантажень, а може свідчити про початок якихось хвороб. Для того, щоб зрозуміти причини виникнення втоми, необхідно відповісти самому собі на сім ключових питань.

1. Втома настає різко?

Якщо це так, то причина втоми лежить у фізичній площині. Поступовий розвиток втоми, як правило, свідчить про емоційну природу.

2. Чи буває вам краще після хорошого нічного сну?

Брак сну стала поширеною проблемою у багатьох людей. Але навіть якщо ви отримуєте ті самі 7-8 годин, то важливо брати до уваги якість сну. Якщо людина часто прокидається ночами або страждає від апное сну, то це з часом призводить до хронічної втоми.

3. Не плутаєте ви м’язову слабкість з втомою?

Іноді втрата м’язової сили (наприклад, труднощі з підняттям валізи) приймається за втому. Ранні ознаки якихось неврологічних захворювань, на зразок хвороби Паркінсона або розсіяного склерозу, люди теж довго вважають проявом втоми.

4. Наскільки регулярні ваші менструації?

Втома – досить характерне явище для раннього періоду вагітності, а припливи і нічна пітливість, пов’язані з менопаузою, позбавляють багатьох жінок нормального сну і призводять до втоми.

5. Чи є у вас інші симптоми?

Вони можуть свідчити про специфічні стани. Наприклад, втрата ваги говорить про рак або гіперактивність щитовидної залози, зниження лібідо – про хвороби, пов’язані з дефіцитом гормонів, зміна в роботі кишечника – про целіакію і коліти, а задишка – про анемію, серцевої недостатності і проблеми з легенями.

6. Чи немає у вас прихованих інфекцій?

Ваш лікар може запідозрити якусь приховану інфекцію, як токсоплазмоз, якщо ви регулярно виносите котячий лоток, або бруцельоз, якщо ви живете в селі і тримайте корів.

7. Чи приймаєте ви ліки, здатні викликати втому?

Майже всі ліки є причиною втоми, але деякі особливо в цьому досягли успіху. Наприклад, бета-блокатори, діуретики, знеболюючі, антигістамінні, антидепресанти і заспокійливі. Якщо ви відчуваєте втому через таблетки, то вашому лікареві доведеться знизити дозу або змінити препарат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ ДЛЯ ВТОМИ

ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?

ЯК НАВЧИТИСЯ ШВИДКО ЗАСИНАТИ І РАНО ПРОКИДАТИСЯ?